Scenariusz zajęć z dziećmi prowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11
z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach
Temat tygodniowy: Sporty zimowe
Temat zajęć: Zimowe zabawy
Termin: 17.02.2016r.
Grupa: IX integracyjna Wiek dzieci: 5,6,7 latki
Miejsce: sala przedszkolna
Osoba prowadząca: Anna Łukasik-Frątczak
Cel ogólny:
- Poszerzanie wiedzy na temat zimowych zabaw oraz wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu;
Przewidywane efekty:
Dziecko:
- składa obrazek z części i dzieli wyrazy na sylaby;
- reaguje na zmianę muzyki;
- przelicza w zakresie 1 - 8;
- wykonuje pracę plastyczną według wzoru.
Metody:
- aktywizujące,
- czynne (zadania stawiane do wykonania),
- słowne (objaśnienie, rozmowa).
Formy:
- indywidualna, w parach, zbiorowa.
Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
8.2) dostrzega zmiany charakteru muzyki (np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku) i wyraża je ruchem;
13.1) liczy obiekty i odróżnia błędne liczenie od poprawnego;
14.6) układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;
Pomoce dydaktyczne: piłka, ilustracje przedstawiające dzieci bawiące się zimą, zielona i czerwona obręcz, obrazki przedstawiające sporty zimowe, płyta CD, karta pracy, gazeta, kolorowy papier ksero, wycięte figury geometryczne, klej, mazaki, kredki.
PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Wędrująca śnieżka” – zabawa w kole na powitanie. Dzieci podają sobie piłkę -„śniegową kulę”, w określony sposób: wolno, szybko, wysoko, tylko prawą ręką.
2. Rozmowa kierowana przez nauczycielkę na temat zimowych zabaw:
- Jaką mamy teraz porę roku?
- Dlaczego lubimy zimę?
- W co najchętniej bawicie się zimą?
- Co to znaczy bawić się bezpiecznie?
- O czym należy pamiętać, aby zabawa była bezpieczna?
3. „Bezpieczne i niebezpieczne zabawy” – zabawa dydaktyczna. Segregowanie obrazków do odpowiednich obręczy. Obrazki przedstawiające bezpieczne zabawy - zielona obręcz; obrazki przedstawiające niebezpieczne zabawy – czerwona obręcz.
4. „Zimowe dyscypliny sportowe” – układanie pociętych obrazków przedstawiających różne dyscypliny sportowe, dzielenie nazw sportów na sylaby.
5. „Zjeżdżamy na sankach” – zabawa ruchowa. N. zaprasza dzieci do zjeżdżania na sankach z górki i włącza muzykę. Gdy melodia jest wolna – dzieci wchodzą pod górkę i ciągną sanki – dzieci idą w średnim tempie, ręce z tyłu; gdy jest szybka – dzieci zjeżdżają z górki na sankach – biegną drobnymi krokami przed siebie.
6. Taniec figurowy na lodzie” – zabawa taneczna. Improwizacja ruchowa w parach.
Dzieci dobierają się w pary i przy muzyce naśladują taniec figurowy na lodzie.
7. Zadanie z kartą pracy (praca indywidualna) – skreślanie w każdej pętli tyle rzeczy, żeby zostało tyle, ile wskazuje liczba.
8. „Rzucamy śnieżkami” – zabawa ruchowa z elementem celowania. Każde dziecko otrzymuje gazetę z której formuje kulę. Następnie dzieci ustawiają się w rzędzie i rzucają kulą do obręczy.
9. „Sporty zimowe” - praca plastyczna, wyklejanie postaci według wzoru z przygotowanych figur geometrycznych.
10. Podsumowanie zajęć i podziękowanie za udział w nich.
Opracowanie:
....................
W załączeniu:
1. Arkusz diagnostyczny
2. Karta pracy