X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 30105
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna wokół nas - zabawy i ćwiczenia przygotowujące do nauki czytania

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie dzieci 5 -letnich

1.Podstawa programowa: Obszar 14.Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
2.Temat tygodnia:Witamy wiosnę
3.Temat zajęć:"Wiosna wokół nas" zabawy i ćwiczenia przygotowujące do nauki czytania.
4.Cele ogólne:
-zapoznanie dzieci z nową porą roku
-ćwiczenia w analizie i syntezie słuchowej
-rozwijanie percepcji słuchowej podczas rozpoznawania odgłosów przyrody
-przeliczanie głosek i sylab w podanych słowach
-kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole
5.Cele operacyjne:
-wypowiada się całymi zadaniami na określony temat
-wie jakie zmiany zachodzą w przyrodzie w aktualnej porze roku
-prawidłowo reaguje na polecenia nauczycielki
-liczy sylaby i głoski w słowach oraz rysuje odpowiednią ilość za pomocą figur geometrycznych
-rozpoznaje odgłosy przyrody i je naśladuje
-rozwija logiczne myślenie podczas rozwiązywania zagadek słowno-obrazkowych
-rozwija spostrzegawczość wzrokową
uczestniczy w zbiorowym śpiewie i tańcach
6.Metody:
-słowna(rozmowa, instrukcje i objaśnienia, list, zagadki)
-oglądowa(pokaz)
-czynnościowa(zadań stawianych do wykonania)
-aktywizujące(burza mózgów, pedagogika zabawy)
7.Formy
-zbiorowa
-indywidualna
-grupowa-zróżnicowana
8.Środki dydaktyczne
płyta CD z piosenkami pt "Idzie do nas wiosna, "Maszeruje wiosna", "Wiosenne odgłosy przyrody", list Pani Wiosny, zadania od Pani Wiosny, kwiaty z zagadkami słownymi, koszyk z wiosennymi kwiatami, obrazki(odpowiedzi do zagadek słownych), kolorowe koperty,emblematy wiosennych kwiatów dla każdego dziecka, dwa duże obrazki kwiatów, opaski kwiatów na głowę dla każdego dziecka, instrument perkusyjny, kolorowe kwiaty dla każdego dziecka, karty pracy, kredki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1.Przywitanie zgromadzonych gości piosenką pt "Idzie wiosna"
Dobre humory wszyscy dziś mamy więc przed zabawa się powitamy:
Niech pomachają do mnie dzieci które lubią wiosnę
niech zaklaszczą dzieci które lubią słońce
niech zatupią dzieci które lubią kwiaty
Niech podskoczą do góry dzieci które lubią się bawić.

2.Rozmowa z dziećmi na dywanie w kole:
Nauczycielka czyta list od Pani Wiosny
Witam Was kochane dzieci.Przybywam do Was z daleka.Przynoszę ze sobą dużo ciepła i radości.Są ze mną kwiaty, słońce i ptaki.Dowiedziałam się od mojej siostry Zimy, która już odeszła, że długo czekaliście na mnie.Czy lubicie tańczyć, śpiewać i uczyć się?Przekazuję Wam wiosenny koszyk z różnymi zadaniami, zapewne rozwiążecie je bez problemu.Bawcie się dobrze, bądźcie grzeczne.Ściskam Was mocno Wiosna

3.Udzielanie odpowiedzi na pytania
-od kogo jest list?
-O co pyta pani Wiosna?
-Po czym w przyrodzie możemy poznać że już do nas przyszła?

ZADANIE 1
PODZIAŁ SŁÓW NA GŁOSKI
Dzieci siedzą w kręgu.Nauczycielka zwraca się z prośbą do dzieci żeby, każde z nich kolejno podzieliło swoje imię na głoski lub sylaby.

ZADANIE 2
ĆWICZENIA SŁUCHOWE "Wiosenne odgłosy"
Rozpoznawanie odgłosów wiosennych ptaków, owadów, naśladowanie ich przez dzieci.

ZADANIE 3
DOKOŃCZ WYRAZ
Dzieci siedzą w kole, następnie nauczycielka rzuca kolejno do każdego dziecka piłkę in mówi część słowa, dziecko odpowiada jej druga połowę np.ż a-ba, słoń-ce

ZADANIE CZWARTE
Zabawa ruchowa "Kwiaty i motyle"
Dzieci podzielone na dwie grupy, jedna grupa to kwiaty, druga to motyle.Kwiaty siedzą w rozsypce na podłodze, motyle swobodnie biegają pomiędzy kwiatami.Na hasło nauczycielki:Kwiaty rosną!-dzieci w siadzie skrzyżnym prostują plecy i wznoszą ręce do góry.Motyle siadają na wybranym kwiatku-zatrzymują się obok wybranego kwiatka-dziecka i kładą rękę na jego głowie.

ZADANIE PIĄTE
Rozwiązywanie wiosennych zagadek
Dzieci siedzą w kole.W środku leży 7 kwiatów pod którymi znajduja się zagadki.Wybrane przez nauczycielkę dziecko podchodzi do niej z kwiatem, nauczycielka odczytuje zagadkę, dzieci odgadują, następnie wybrane dziecko wybiera obrazek który jest odpowiedzią do danej zagadki

ZADANIE SZÓSTE
Praca indywidualna przy stolikach
Dzieci podchodzą do stoliczków. Rozpoznają swoje stanowisko pracy po emblemacie, który maja zawieszony na szyi i tym samym obrazku co jest przy stoliku.
- Dzieci z emblematem tulipana maja narysować tyle kół ile sylab jest w podanych wyrazach:zegar, osa,telefon, serce, balon, oko.
-Dzieci z emblematem przebiśniegu rysują tyle kwadratów ile jest głosek w wyżej podanych wyrazach.Sprawdzenie pracy przez nauczycielkę.

6.Podsumowanie zajęcia,nauczycielka prosi aby dzieci odpowiedziały na pytanie Dlaczego lubią wiosnę-burza mózgów

Nasza zabawa dobiegła końca, widzę jednak że jeszcze coś jest w koszyku, może nie zrobiliśmy jakiegoś zadania, nie to chyba jest list.Tak to jest jeszcze jedna wiadomość od Pani Wiosny, posłuchajcie

Drogie dzieci, pozdrawiam Was serdecznie, mam nadzieję że zadania które dla Was przygotowałam sprawiły Wam dużo radości i nie miałyście z nimi żadnych problemów.Możecie mnie spotkać codziennie w zielonej trawie, deszczu, słoneczku.Będę z Wami aż do lata.Życzę Wam dużo uśmiechu i radości.Uczcie się pilnie i wyrośnijcie na mądrych i dobrych ludzi.

7.Pożegnanie z rodzicami piosenką "Maszeruje wiosna"

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.