Środa Popielcowa konspekt lekcji kl. 4-6 Szkoły Podstawowej
Data realizacji:
Osoba prowadząca: mgr Sylwia Stępień
Temat: Jezus pragnie naszej przemiany. Środa Popielcowa.
Cele lekcji
Uczeń potrafi:
-wymienić najważniejsze dobre uczynki;
- wyjaśnić znaczenie gestu posypania głowy popiołem;
-wyjaśnić najważniejsze symbole związane z Wielkim Postem (fioletowy kolor szat liturgicznych, rekolekcje, spowiedź );
-wyjaśnić sens dokonywania postanowień na czas Wielkiego Postu.
Środki dydaktyczne: plakaty z gestami i symbolami Wielkiego Postu, tablica interaktywna z dostępem do Internetu, przygotowane przez nauczyciela kalendarze wielkopostne, Pismo Święte.
Metody: m. słowne: pogadanka, opowiadanie „Pamiętaj” ks. Jana Twardowskiego, praca z tekstem biblijnym;
m. oglądowe: omówienie najważniejszych gestów i symboli Wielkiego Postu na podstawie przygotowanych plakatów;
m. zajęć praktycznych: wypełnianie kart pracy-kalendarza wielkopostnego, praca w grupach.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Modlitwa „Któryś za nas cierpiał rany...”
3. Na początku lekcji w ramach wprowadzenie w temat czytam opowiadanie „Pamiętaj” ks. Jana Twardowskiego.
- O czym przypominają nam słowa, które wypowiada kapłan w Środę Popielcową?
- Czego możemy nauczyć się od chłopca z naszego opowiadania.
4. Zamieszczam na tablicy plakat ilustrujący posypanie głowy popiołem z zaakcentowanymi słowami kapłana: „Prochem jesteś w i w proch się obrócisz”.
5. Przypominamy sobie znaki, gesty i symbole związane z Wielkim Postem, zamieszczam na tablicy przygotowane plakaty. Chętni uczniowie swobodnie wypowiadają co pamiętają na ich temat. Dopowiadam brakujące treści. Plakaty ilustrują:
- Posypanie głowy popiołem.
- Fioletowy kolor szat liturgicznych.
- Rekolekcje, spowiedź.
- Postanowienie wielkopostne.
- Najważniejsze dobre uczynki: modlitwa, post, jałmużna.
- Nabożeństwa Wielkiego Postu: Gorzkie żale, droga krzyżowa.
6. Uczniowie wysłuchują fragmentu: Mt 6, 1-6. 16-18.
Korzystam z Internetu: http://www.biblijni.pl/czytania/4832_slowa_ewangelii_wedlug_swietego_mateusza.html
7. Następnie, pracując z tekstem z Pisma Świętego, w grupach 3-4 osobowych opracowują rady i wskazówki dla człowieka, który pragnie jak najlepiej przeżyć Wielki Post.
8. Zachęcam uczniów, aby podjęli jakieś postanowienie na najbliższy czas Wielkiego Postu.
Powinno ono być takie, aby rzeczywiście pomogło nam pokonać naszą słabość.
9. Każdy uczeń otrzymuje Kalendarz wielkopostny (zał. 1), w którym będzie odnotowywał swój udział we Mszy Świętej, w rekolekcjach, spowiedź, dobry uczynek itp.
10. Modlitwa z prośbą o wytrwanie w podjętych postanowieniach.
Załącznik 1 Kalendarz Wielkopostny.
LUTY/MARZEC 2016
PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA
1.
2. 3. 4. 5. 6. 7.
8.
9. 10. POPIELEC 11. 12. 13. 14. I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
15.
16. 17. 18. 19. 20. 21.II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
22.
24. 25. 26. 27. 28. III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
29. 1.MARZEC
2. 3. 4. 5. 6.
7. 8.
9. 10. 11. 12. 13.
14. 15.
16. 17. 18. 19. 20.
21. 22.
23. 24. WIELKI CZWARTEK 25.WIELKI PIĄTEK 26.WIELKA SOBOTA 27. WIELKANOC
28. PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 29. 30. 31.
OPRACUJ SWÓJ WŁASNY SCHEMAT OZNACZEŃ (SYMBOLI, KOLORÓW) W KALENDARZU WIELKOPOSTNYM I ZA KAŻDYM RAZEM, GDY UDA CI SIĘ COŚ ZREALIZOWAĆ, ZAZNACZ TO W DANYM DNIU.
ZAZNACZ:
- SWÓJ UDZIAŁ WE MSZY ŚWIĘTEJ, NABOŻEŃSTWIE
- UDZIAŁ W REKOLEKCJACH
- PRZYSTĄPIENIE DO SAKRAMENTU POKUTY I POJEDNANIA
- DOBRY UCZYNEK, POMOC INNYM
- WYTRWANIE W POSTANOWIENIU WIELKOPOSTNYM
- MODLITWA
- POST
- JAŁMUŻNA
- ........................................
- ........................................
MAJE POSTANOWIENIE WIELKOPOSTNE: