Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców i dzieci objętych terapią logopedyczną
Temat „ Z logopedią na wesoło”
1.Termin: 10.02.2016r.
2. Grupa: dzieci uczęszczające na zajęcia logopedyczne wraz z rodzicami
3. Rodzaj zajęcia: logopedyczne
4. Metody: słowna, eksponująca, praktycznego działania
5. Czas trwania : ok.40 minut
Cele ogólne:
- zwrócenie uwagi na prawidłową wymowę głosek trzech szeregów: syczącego, szumiącego oraz gloski r
- kształtowanie prawidłowego toru oddechowego
- doskonalenie sprawności narządów artykulacyjnych
- zaznajomienie rodziców z podstawowymi informacjami z zakresu rozwoju mowy dziecka
- rozwijanie percepcji słuchowej
6. Pomoce dydaktyczne: piórka , słomki, papierowe elementy , płyta cd z odgłosami naszego otoczenia, odtwarzacz, karty pracy,
PRZEBIEG:
1. Powitanie rodziców i dzieci
2. Przedstawienie podstawowych informacji z zakresu rozwoju mowy dziecka za pomocą plakatu
3. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych połączone z ćwiczeniami dźwiękonaśladowczymi.
Zadaniem dzieci jest powtórzenie za nauczycielem krótkich zwrotów utrwalających narządy artykulacyjne. Następnie dzieci zachęcają rodziców do wspólnego powtarzania.
Jedzie pociąg- FU,FU, FU Trąbka trąbi - TRU TU, TU
A bębenek - BUM, BUM, BUM Na to żabki - KUM, KUM, KUM
Woda kapie - KAP, KAP,KAP Konik człapie- CZŁAP, CZŁAP,CZŁAP
Mucha bzyczy - BZY, BZY, BZY A wąż syczy - SSSSSSSSSSSSSSSSS
4. Ćwiczenia oddechowe :
- „ Dmuchnij piórko do mamy” – dziecko siedzi naprzeciwko mamy przy stoliku lub oboje klęczą naprzeciwko siebie na dywanie. Zadanie polega na przedmuchiwaniu do siebie nawzajem piórka.
- „ Przełóż do drugiego zbioru” – zadaniem dzieci i rodziców jest przeniesienie za pomocą słomki papierowych gwiazdek z jednego zbioru do drugiego.
5. Ćwiczenie słuchowe ( dla 4 chętnych rodziców i ich dzieci)
Zadaniem rodzica jest wspólnie z dzieckiem ułożyć według kolejności usłyszane dźwięki z otoczenia. Zadanie uznaje się za dobrze wykonane gdy po obróceniu 3 kart powstanie rysunek.
6. Zwracanie uwagi na prawidłową wymowę zaburzonych głosek w zabawie „ Dorysuj słoneczku promienie” . Dziecko rysuje kilka promyczków i powtarza przypisane do nich sylaby z zaburzonymi głoskami. Zadaniem rodzica jest powiedzenie dziecku tych sylab , które dziecko musi głośno i wyraźnie powtórzyć pamiętając o prawidłowym ułożeniu języka , zębów i ust.
7. Utrwalenie zaburzonych głosek w wyrazach.
Rodzice wspólnie z dzieckiem wymyślają po wyrazie do zaburzonych głosek , nastepnie dziecko stara się je poprawnie wymówić.
Np., Szereg syczący
S - sanki, kokos C- cukierek, klocek, Z- zamek,koza DZ- dzwonek, jasnowidz
Szereg szumiący
Sz- szalik, koszyk Cz- czekolada, kaczka Ż- żaba,kożuch Dż - dżdżownica, brydż
Głoska R - R- ramka, krowa, grabie, telewizor
8. Podziękowanie za przybycie , wręczenie słodkich upominków dzieciom .
Scenariusz przygotowała i zajęcia przeprowadziła:
Siwiak Sylwia