Scenariusz zajęć w grupie II ( czterolatki) „ Pszczółki”-
„ Międzynarodowy/Światowy dzień kota”
Temat zajęć: Zabawy z kotem
Cele zajęć:
-wspomaganie rozwoju mowy,
-rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi, utrwalenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby.
-doskonalenie liczenia;
-rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych.
-poszerzenie wiadomości ze świata przyrody dotyczące kotów domowych i dzikich
- stwarzanie miłej radosnej atmosfery podczas wspólnych zabaw
Pomoce:
Pluszowe koty przyniesione przez dzieci,
Ilustracje kotów dzikich i domowych
Kolorowe kontury kotów po 2 w kolorze( tyle ile dzieci)
Miseczka z mlekiem, słomki
Kłębek wełny
„ O kotku, który szukał czarnego mleka” Opowiadanie wg Heleny Bechlerowej
„Skąd się wzięły koty” opowiadanie E. Lechowicz
Kredki , magnetofon, piosenki tematycznie związane z zajęciem
Treści programowe:
• kształtowanie umiejętności społecznych dzieci :
porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w sytuacjach zadaniowych (1.3)
• wspomaganie rozwoju mowy (3.3)
• wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosuje
w poznawaniu siebie i swojego otoczenia (4.1)
• Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych(6.3)
• wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec (8.1)
• Wychowanie przez sztukę: różne formy plastyczne(9.2)
• Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt(12.1)
• Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną(13.1,3)
• Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14.1,2,3)
Czynności przygotowawcze: dzieci w tym dniu przynoszą pluszowe koty, nauczycielka jest przebrana za kota
Przebieg zajęcia
1.Powitanie wszystkich uczestników „ Wszyscy są , witam Was...” podanie sposobu powitania się po kociemu( wykonanie charakterystycznego kociego ruchu rękoma i wypowiedzenie sylaby miał, miał)
2. Przedstaw swojego kota- Na sali wyznaczone są domki z numerami 1,2,3,4( cyfry oznaczają liczbę sylab) dzieci przedstawiają swojego kota kolegom, dzielą jego imię na sylaby liczą sylaby, i odnajdują dla swojego kota odpowiedni domek i siadają przy tym domku.
3. Gimnastyka z Kotem- dzieci z maskotkami tańczą w rytm muzyki na przerwę w muzyce wykonują proste ćwiczenia:
1. Taniec z Kotem- zabawa przy muzyce- dz. Gdy gra muzyka tańczą z maskotką na przerwę za-trzymują się nieruchomo
2. Przekładaniec- dzieci spacerują po sali przekładając maskotkę kota raz pod lewym raz pod prawym kolanem
3. Winda- dz. stoją w lekkim rozkroku, trzymając maskotkę w obu rękach na sygnał wiozą ją do góry i na dół
4 Na głowie- spacer po Sali z Kotem na głowie(dz. Przytrzymuje maskotkę rękoma)
5. Wesoły marsz-marsz po obwodzie koła z maskotką w ręku
6.. Jedziemy z misiem- miś leży na brzuchu dziecka, opierając się na rękach i nogach poruszamy się w różnych kierunkach uważając, aby nie zgubić misia.
4 „ O kotku, który szukał czarnego mleka” Opowiadanie wg Heleny Bechlerowej
.wysłuchanie przez dzieci opowiadania:
O kim było opowiadanie?
Jaki chciał być biały kotek?
Kogo poprosił biały kotek o radę?
Co poradziła wrona kotkowi?
Jaka radę dla białego kotka miała sroka?
Jak skończyła się ta historia?
Dzieci określają wygląd kotów, ich budowę, wielkość, kolor. Opowiadają też o sposobie życia i odżywiania kotów domowych. Chętne dzieci mogą spróbować mleka, przysmaku kotów.
5.Gdzie są koty.
Podczas muzyki Wyszukiwanie zdjęć kotów zarówno domowych jak i dzikich rozmieszczonych na sali
Podział kotów na domowe i dzikie. Przeliczenie kotów, określenie, których jest więcej, a których mniej.
Wysłuchanie opowiadania „skąd się wzięły koty” E. Lechowicz
6. Koci taniec.
Podczas muzyki dzieci tańczą swobodnie wymieniając się między sobą sylwetą kota. Na przerwę w muzyce, szukają drugiego kota w takim samych kolorze tworząc w ten sposób parę. Gdy muzyka gra dzieci wymieniają się sylwetami kotów.( zabawę powtórzyć 2/3 razy)
8. Mój kot praca plastyczna
Zapełnianie konturu kota przez dzieci
9. Prezentacja prac przez dzieci na dywanie.
Dzieci siedzą na obwodzie koła, każde trzyma swojego kota w dłoniach rysunkiem do kolegów i po kolei opowiada o swoim kolorowym kocie.
10.. Informacja zwrotna- dziecko otrzymuje kłębek wełny - i mówi , co podobało się na zajęciu, lub nie.
Literatura:
„ Metody pedagogiki zabawy w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym”- R. Domań
„ Metoda Weroniki Sherbone w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka” M. Bogdanowicz, B. Kisiel, M. Przasnyska
„ Zabawy integracyjne i nie tylko” D. Niewola
„ Uroczystości w przedszkolu” tom 2
Materiały własne zgromadzone podczas szkoleń, kursów i studiów licencjackich i magisterskich, długoletniej pracy , zbiór wierszy własnych rożnych autorów