KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
Nauczyciel: mgr Katarzyna Rejniak
Klasa: III (Technikum zawodowe)
Data:
Temat: Ochrona środowiska. Odpady szkodliwe – zużyte baterie i akumulatory.
Cel ogólny:
• utrwalenie i poszerzenie wiedzy związanej ze szkodliwością zużytych baterii i akumulatorów.
Cele szczegółowe:
• zapoznanie uczniów z aktami prawnymi w sprawie zużytych baterii i akumulatorów,
• rozróżnienie typów baterii i akumulatorów,
• omówienie schematu funkcjonowania systemu zbiórki i przetworzenia baterii i akumulatorów przenośnych,
• omówienie szkodliwego wpływu tego typu odpadów na środowisko,
• zachęcenie do prowadzenia racjonalnej gospodarki odpadami.
Treści wychowawcze:
• wdrażanie do aktywności na rzecz środowiska lokalnego i zainteresowanie własnym regionem,
• kształtowanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych,
• kształtowanie właściwych postaw etycznych, społecznych i patriotycznych.
Treści profilaktyczne:
• oddziaływanie na uczniów w celu kształtowania odpowiedzialnej postawy za własne i cudze zdrowie,
• promowanie i praktykowanie prozdrowotnego stylu życia.
Metody pracy:
•metoda aktywizująca: burza mózgów, dyskusja,
•aktywne oglądanie filmu.
Formy pracy:
•Praca w grupach
• Praca z całą klasą
Pomoce dydaktyczne:
Film, broszury informacyjne udostępnione przez firmę REBA (www.reba.pl), zdjęcia.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Czynności wstępne:
a) sprawdzenie listy obecności,
b) omówienie spraw bieżących: usprawiedliwienie godzin nieobecnych, odpowiedzi na pytania uczniów, itp.
2. Główna część lekcji:
a) przypięcie na tablicy za pomocą magnesu zdjęć przedstawiających odpady
b) zapisanie na tablicy tematu lekcji,
c) podzielenie uczniów na 3 osobowe grupy. Nauczyciel rozdaje karteczki z zadaniem typu prawda/fałsz, każda grupa ma zaznaczyć odpowiedź i oddać kartkę nauczycielowi.
d) dyskusja związana z tematem odpadów w naszym życiu codziennym np. segregacja odpadów, palenie ich w piecu, zakopywanie w ziemi, wyrzucanie do lasu, używanie torebek foliowych vs. wielorazowych.
e)przedstawienie uczniom najważniejszych założeń Dyrektywy 91/157/EEC, Ustawy o bateriach i akumulatorach i rozporządzeń Ministra Środowiska dotyczących baterii i akumulatorów.
f) projekcja filmu „System zbierania i recyklingu baterii i akumulatorów przenośnych” lub „Jak prawidłowo postępować ze zużytymi bateriami” (www.youtube.com)
g) ponowne wypełnienie ankiety przez uczniów w grupach, a następnie omówienie wszystkich punktów i udzielenie prawidłowych odpowiedzi
3. Część końcowa:
Nagrodzenie grupy która uzyskała największą liczbę punktów.