Scenariusz zajęcia koleżeńskiego z zastosowaniem metody twórczej R. Labana przeprowadzony w gr. II-dzieci 3-4 letnich w dniu 30.11.2015r przez Renatę Bereś
Cele ogólne:
- Poznawanie możliwości własnego ciała,
- Rozbudzanie ruchowej inwencji twórczej u dzieci,
- Doskonalenie płynności ruchów.
Cele operacyjne (dziecko):,
- dostosowuje ruch ciała do tempa muzyki,
- przejawia inwencję twórczą,
- reaguje na sygnał dźwiękowy,
- reaguje na przerwy w muzyce,
- współdziała z grupą i partnerem,
Metody:
czynne: zadań stawianych do wykonania
słowne: objaśnienia i instrukcje
oglądowe: przykładu
metody twórcze: R. Labana
Pomoce: kolorowe pompony, bębenek, magnetofon, taśma z nagranymi utworami (opracowanie własne).
PRZEBIEG:
1. Część wstępna.
Czynności organizacyjne.
Swobodny marsz , zatrzymanie się , podanie celu zajęć. Przypomnienie zasad obowiązujących na zajęciu.
2. Zabawa ożywiająca
– improwizacja ruchowa do muzyki z wykorzystaniem pomponów. Na przerwę w muzyce każde dziecko wykonuje piękny ukłon i pozostaje w takiej pozycji do czasu, aż zabrzmi muzyka.
(muzyka rytmiczna).
3. Wyczucie własnego ciała
,,Powitanie różnych części ciała” – dotykanie jednej
części ciała do drugiej np. łokieć wita się z pięta, czoło wita się z
kolanem, duży palec u nogi wita się z szyją. .itp.
,,Tańczy nasze ciało” – przy muzyce tańczą same ręce, tańczy głowa, tańczą nogi, tańczy całe ciało.
(muzyka rytmiczna).
3. Wyczucie ciężaru ciała . -Wiatr - dzieci pokazują jak porusza się człowiek idący pod wiatr i jak idący z wiatrem;
- Piłka - dzieci pokazują jak odbija się ciężka piłka, a jak lekka dmuchana;
4. Ćwiczenia rytmiczne
Dzieci wystukują rytm do przysłowia
,,Idzie rak nieborak, jak uszczypnie będzie znak”.
Powtórzenie rytmicznie rymowanki z: - wystukiwaniem rytmu o podłogę,
- ze zmianą tempa ( od wolnego do szybkiego)
- ze zmianą dynamiki ( cicho - głośno),
- ze zmianą rejestrów ( cienko – grubo).
Dzieci są w pozycji siedzącej
6. Adaptacja ruchów własnych do ruchów partnera.
- Lustro (w parach) - jedno dziecko wykonuje dowolne ruchy, drugie stojące naprzeciw niego powtarza je(zmiana ról); 7. Wyczucie przestrzeni
- Pułapka - dzieci wyobrażają sobie, że ich buty przykleiły się do podłogi, należy spróbować je 'odkleić'; - Rysunki - przy muzyce dzieci rysują w powietrzu dowolne figury, następnie poruszają się po sali wg narysowanego przez siebie projektu.
”Wspólne zdjęcie” – dzieci ustawiają się do wspólnej
fotografii – zdjęcie ma być wesołe ( dzieci robią pozy i miny ale
muszą być w jakiś sposób połączone).
8. Podsumowanie. Ewaluacja. Podziękowanie. Przesłanie iskierki
przyjaźni.