Konspekt zajęć dla klasy I (elementy metody Oceniania kształtującego)
Temat zajęć: Tradycje bożonarodzeniowe.
Cele główne:
• Poznanie tradycji bożonarodzeniowych.
Cele szczegółowe
uczeń:
- odczyta hasło z wykreślani i zapisze je w liniaturze
- powie co to jest „tradycja”
- opowie o tradycjach Bożego Narodzenia w jego domu
- próbuje czytać tekst w podręczniku
- wykonuje ozdobę choinkową metodą decoupage’u
- zna kilka polskich kolęd.
Przebieg zajęć:
1. Wykreślanka literowa. Określenie celu zajęć w języku ucznia (O.K.)
U. wklejają kartę pracy do zeszytu, wykreślają z ciągu literowego samogłoski ą, ę. Odczytują hasło „tradycja” i zapisują je w liniaturze
Nauczyciel określa tematat zajęć:
- Dzisiaj dowiecie się, co to jest tradycja i jakie są tradycje bożonarodzeniowe.
2. Burza mózgów – wspólne tworzenie mapy pojęciowej do słowa „tradycja”.
3. Rozmowa na temat tradycji świąt Bożego Narodzenia.
U. swobodnie wypowiadają się na temat Bożego Narodzenia, świątecznych tradycji na podstawie ilustracji w podręczniku i własnych doświadczeń.
– Po czym poznać, że nadchodzą święta Bożego Narodzenia? (Stragany świąteczne, kupno choin¬ki, zakup prezentów, ulice udekorowane lampkami i świecącymi drzewkami, pojawiają się ozdo¬by na choinkę).
– W jaki sposób obchodzi się w waszych rodzinach Boże Narodzenie?
– Jakie tradycje świąteczne pielęgnujecie w domu? (Wigilijne potrawy, ubieranie choinki, śpiewa¬nie kolęd, upominki pod choinką, dekoracja stołu świątecznego, składanie życzeń, opłatek itd.).
– Jaki nastrój panuje w waszych domach w okresie Bożego Narodzenia?
4. Odgrywanie scenek dramowych.
U. oglądają ilustrację w podręczniku, dzielą ją na trzy scenki, układają dialogi do poszczególnych scenek:
– kupowanie prezentów,
– rozmowa ze znajomymi,
– spacer z wnuczkiem.
5. Czytanie tekstu. Wykorzystanie metody „losowania” oceniania kształtującego (O.K.).
U. czytają tekst z podręcznika zróżnicowany pod względem trudności. Porównują swoje wyobra¬żenia przedstawione w scenkach tematycznych z treścią czytanki.
– Co kupuje Celina mamie? Kim jest pan Cyryl? Gdzie będzie spędzał Wigilię? Dlaczego Wigi¬lię spędzi u rodziny Celiny? Jakie wigilijne potrawy znajdą się na wigilijnym stole? Jakie utwo¬ry będzie grała babcia na pianie? Jakie świąteczne niespodzianki przygotujecie dla swoich bliskich?
6. Wykonywanie ozdób choinkowych metodą decoupage’u z wykorzystaniem serwetek z motywem świątecznym. Słuchanie i śpiewanie kolęd.
Przed rozpoczęciem nauczyciel instruuje uczniów oraz wyjaśnia, co weźmie pod uwagę podczas oceny pracy:
(NaCoBeZU):
- będę patrzeć, czy pracujecie zgodnie z poleceniem
- ocenię, czy praca będzie zrobiona starannie.
7. Podsumowanie zajęć.
Nauczyciel zadaje pytania:
Co to jest tradycja?
Jakie znacie tradycje bożonarodzeniowe?
8. Nagrodzenie uczestników zajęć.
Metody:
elementy metody oceniania kształtującego, metoda dramy, rozmowa kierowana, ćwiczenia techniczne.
Formy:
praca grupowa, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne
karta pracy z ciągiem literowym i liniaturą dla każdego ucznia, WSiP „Nasz elementarz” tekst str 26-27, ozdoby choinkowe do decoupage’u wcześniej pomalowane, serwetki z motywem świątecznym, klej, nagrania kolęd.