SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH PRZEPROWADZONYCH W ZESPOŁACH REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
Temat zajęć: Czarodziejska jesień –doskonalenie prawidłowej reakcji na bodźce, aktywizacja zmysłów.
Miejsce: Sala rekreacyjna SOSW w Białymstoku
Osoby prowadzące:
Mgr Elżbieta Bukowska-Bałakier
mgr Agnieszka Górska
Uczestnicy zajęć: uczniowie z zespołów rewalidacyjno-wychowawczych C i D i E
Cele ogólne zajęć:
• Polisensoryczne oddziaływanie poprzez bezpośredni kontakt z darami jesieni
• Polisensoryczne poznawanie i doświadczanie żywiołu - wiatru
• Rozwijanie koordynacji ruchowej, słuchowej, wzrokowej
• Ćwiczenia umiejętności współdziałania z nauczycielem
Cele operacyjne:
• Uczeń doskonali wrażliwość zmysłową w trakcie działalności z różnymi materiałami i przedmiotami symbolizującymi jesień
• Uczestnik zajęć obserwuje zjawiska wywołane żywiołem - powietrzem
• Uspołecznienie uczestnika zajęć poprzez obcowanie z rówieśnikami
• Uczestnik zajęć trzyma instrumenty muzyczne konwencjonalne lub niekonwencjonalne i posługuje się nimi
• Uczeń śledzi wzrokiem wykonywane czynności przez nauczyciela oraz reaguje na polecenia nauczyciela
• Uczestnik zajęć aktywnie uczestniczy w zajęciach na miarę swoich możliwości
Metody pracy:
• Czynne: stawianie zadań do wykonania
• Słowne: słowo kierowane do ucznia, słowa piosenki inscenizowane
• Percepcyjne: samodzielne doświadczanie, działanie na zmysły
• Metoda F. Affolter
Formy pracy:
• Praca indywidualna w ramach grupy
• Zbiorowa zindywidualizowana
Środki dydaktyczne:
Magnetofon, płyta z nagranym podkładem muzycznym, dary jesieni /liście, żołędzie, kasztany, szyszki, dynia, jesienne owoce /, chusta animmacyjna, ,szablony liści, drzewo narysowane na szarym papierze, sztalugi,instrumenty muzyczne .
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczestników zajęć piosenką:
„Dzień dobry witam was, na zabawę przyszedł czas,
Podaj rękę prawą lewą i przywitaj się dziś ze mną”
2. Zaproszenie wszystkich uczniów do jesiennej krainy oraz wspólnej zabawy /wniesienie darów jesieni na środek Sali/;
3. Powitanie Pani Jesieni / wielozmysłowe poznanie darów, które przyniosła Pani Jesień –kasztany, żołędzie, kolorowe liście, dynia, owoce jesienne/przy utworze„Jesienna piosenka”;
4. Wielozmysłowe poznanie wiatru;
5. Piosenka o deszczu-spontaniczny akompaniament na instrumentach muzycznych do „Deszczowej piosenki”;
6. Jesienne zabawy z chustą animacyjną i liśćmi i balonami;
7. Jesienny spacer w liściach /dzieci wielozmysłowo poznają liście, dotykają ich, oglądają, taczają się w zaspach z liści/ i słuchają opowiadania relaksacyjnego „Listek”
8. Jesienne drzewo” – ekspresja plastyczna /zamalowywanie szablonów liści kolorowymi pastelami, współdziałanie w trakcie naklejania liści na drzewo/;
9. Słodkie pożegnanie każdego z uczestników zajęć czekoladą;
10. Pożegnanie uczniów piosenką:
„ Do widzenia żegnamy Was na pożegnanie przyszedł już czas
Razem nam dzisiaj miło tu było, ale się szybko wszystko skończyło”.