X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 29980
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy kulę - scenariusz zajęcia w grupie 6 - latków

Cele główne:
Wyodrębnienie kształtu z cech przedmiotów i odpowiednie określenie go, np. okrągły; zapoznanie z pojęciem „kula”.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-wyodrębnia i nazywa kształt przedmiotów
- poprawnie używa pojęcia „kula”
-utrwala znajomość figur geometrycznych płaskich
-utrwala znajomość cyfr 1-4
-czyta globalnie „kula, koło”.
Metody: słowna, oglądowa, czynna.
Pomoce: figury geometryczne płaskie, cebula, piłka duża, piłka mała, koraliki, jabłko, klocki o różnym kształcie, koło wycięte z tektury, butelka plastikowa, rysunki przedstawiające domek, choinki, pociąg towarowy z figur geometrycznych, napisy : kula, koło.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Recytacja wiersza przez nauczycielkę: Przedszkolaczek Jacek to majster nie lada, popatrzcie jak sprawnie mozaikę układa. Zrobił domek, dwie choinki, pociąg towarowy.
2.Określenie z jakich figur powstały poszczególne części przedmiotów występujących w wierszu.
3.Określanie, przeliczanie i oznaczanie cyfrą jakie Jackowi zostały klocki w pudełku(1 koło, 1 kwadrat, 1 trójkąt, 4 duże prostokąty, 4 małe prostokąty).
4.Zachęcenie dzieci do ułożenia z nich różnych kompozycji( w trakcie układania nauczycielka prowadzi z dziećmi indywidualne rozmowy- co ułożyły, jakich figur użyły itp.).
5.Zabawa ruchowa.
Nauczycielka pokazuje kwadrat i przybiegają do niej dzieci, które trzymają w ręce kwadraty, podobnie z innymi figurami).
6.Wysłuchanie wiersza „Cebula”. Rozmowa na temat treści:
-O kim by wierszyk?
-Jaka była cebula?
-Jaki miała kształt?
7.Pokaz dwóch cebul i określenie, która z nich mogłaby być bohaterką wiersza. Następnie nauczycielka prezentuje kulę i mówi: Cebula ma kształt kuli. Kula jest to taka figura, która toczy się jednakowo we wszystkie strony. A czy piłka jest to kula czy nie –dzieci odpowiadają.-Jakie znacie jeszcze przykłady kuli(nauczycielka czeka na odpowiedzi dzieci, później pokazuje : jabłko, koralik, butelkę małą piłkę, dużą piłkę).Kiedy pokazuje koło to zachęca dzieci do wskazania różnic między kołem a kulą. Pomaga dzieciom przykładając obie figury do tablicy. Dzieci wspólnie formują wniosek: koło jest płaskie, dokładnie przylega do tablicy, a kula jest wypukła- odstaje od tablicy.
8.Zabawa ruchowa:
Dzieci tworzą koło i bawią się piłką- kulą w zabawę „Zaganianie świnki”.
9.Podsumowanie zajęcia:
-przypomnienie nazwy nowo poznanej figury
-czytanie globalne : „kula, koło”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.