SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA PRZEDSZKOLAKA
„Razem jest wesoło”
18.092015r.
Cel główny: kultywowanie tradycji przedszkolnych.
Cele szczegółowe:
- nabywanie umiejętności zabawy w zespole,
- rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci, poprzez połączenie wrażeń słuchowych, wzrokowych, ruchowych i dotykowych,
- wykazanie się pomysłowością oraz twórczym działaniem.
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Metody: zabawowa, opowieść ruchowa, elementy pedagogiki zabawy, zabawa plastyczna, muzyczna.
Przebieg spotkania:
1. Nauczycielka wita zgromadzone dzieci:
- - witam wszystkich, którzy z radością przyszli dzisiaj do przedszkola
- witam wszystkich tych, którzy lubią chodzić do przedszkola
- witam tych, którzy lubią wspólnie się bawić
Czy wiecie jaki dziś dzień? Kto ma swoje święto? Dziś obchodzimy Dzień Przedszkolaka. Tak, tak, dzisiaj swoje święto mają wszystkie Przedszkolaki, wy także. W naszym przedszkolu pojawiły się trzy nowe grupy przedszkolaków. Powitajmy je u nas śpiewając hymn naszego przedszkola.
2. Hymn Przedszkola – śpiewają starsze grupy.
3. „Jak wiecie od poniedziałku świętujemy w naszym przedszkolu „Tydzień Przedszkolaka”. A tydzień dzieci miał siedmioro. Z tej okazji przygotowałyśmy różne niespodzianki na każdy dzień tygodnia które znajdują się w kolorowych kopertach.
Kto z was wie jak nazywa się pierwszy dzień tygodnia?
Świetnie - poniedziałek. A czy wiesz jakim kolorem w naszym przedszkolu oznaczamy poniedziałek.
Masz rację. Więc otwórz kopertę w kolorze czerwonym.
4. „Poniedziałek”
Jestem poniedziałek. Chcę zaprosić was do wspólnej zabawy „Jesienna aura”
Powtarzajcie za mną i naśladujcie nasze gesty.
Już listeczki opadają, ruch rąk z góry na dół
nóżki po nich tu stąpają. marsz w miejscu
Wiatr powiewa, chmurki płyną. wymachy rąk w górze
Zając skacze z dumną miną. podskoki w miejscu
Z drzew wiewiórki gdzieś zerkają ruch zerkania w dal
i orzeszki w mig zbierają. przysiad i wrzucanie orzeszka do dziupli na stojąco
Raz nam deszcz rzęsisty pada, ręka na głowie, a druga stuka w podłogą
raz słoneczko z chmur się skrada. na palcach sięganie słońca
Wiatr powiewa, chmurki płyną wymachy rąk w górze
JESIEŃ widać za doliną! ruch zerkania w dal
Ja tym czasem do przedszkola idę żwawo marsz po kole
na „dzień dobry” biję brawo!!! stop i głośne klaskanie
5. Świetnie poradziliście sobie z tym zadaniem.
- Kto wie jaki jest kolejny dzień tygodnia.
- Brawo – wtorek. Wtorek w naszym przedszkolu nosi kolor.......(niebieski)
- Otwórzmy więc kopertę w kolorze niebieskim.
6. Wtorek – Płyta CD
Teraz zapraszamy dzieci do swoich pań, pobawimy się w „Kolory” z wykorzystaniem chust animacyjnych. Poruszamy chustą w rytm muzyki, gdy muzyka cichnie, pod chustą chowają się dzieci w wywołanym kolorze.
7. Prosimy panie o zebranie chust, a my w tym czasie zapraszamy dzieci do nas. Przypomnijcie wszystkim dokoła jaki mamy dzisiaj dzień.
- Dzień Przedszkolaka
Wszyscy razem.
8. Środa – Płyta CD
Bardzo dobrze sobie radzicie, mam dla was kolejne zadanie. Zabawę w tydzień. Każde z was ubrane jest w innym kolorze. Kolor czerwony – oznacza poniedziałek. Kolor niebieski – wtorek. Środa jest pomarańczowa. Kolor zielony to czwartek. Żółty natomiast jest piątek. Rozejrzyjcie się dookoła, w naszym ogrodzie znajdują się balony w podobnych kolorach. Gdy muzyka gra tańczą wszystkie dni tygodnia czyli wszystkie dzieci. Gdy muzyka umilknie na moje hasło dzieci w wywołanym kolorze dnia tygodnia podbiegają do balonów w takim samym kolorze. Tworzymy kółeczka, korowody, pary.
- Kolor czerwony – Poniedziałek
9. Zagadki
Myślę, że podobała się wam ta zabawa. Świetnie sobie poradziliście. Spróbujcie odpowiedzieć na kilka pytań.
- Ile tydzień ma dzieci?
- Jaki mamy dzisiaj dzień tygodnia?
- Jaki dzień tygodnia jest po niedzieli?
- Jaki dzień tygodnia jest przed czwartkiem?
10. Bardzo dobrze sobie poradziliście. Tak jak przystało na dzieci z przedszkola nr 9.
11. Czwartek CD
Otwórzmy kopertę w kolorze zielonym. Pamiętacie jaki to dzień tygodnia? – Czwartek
Przejdźmy razem ze swoimi paniami na chodnik z drugiej strony przedszkola gdzie czekają na was białe dywany, na których macie narysować nasze przedszkole - nasz drugi dom.
12. Brawo wszystkie grupy świetnie sobie poradziły. Wasze prace będą zdobiły nasze przedszkole przez kolejne dni.
13. Piątek
Zapraszamy do nas. Czas na kopertę w kolorze żółtym. Czy pamiętacie jaki to dzień tygodnia. – piątek.
Piątek zaprasza was do wspólnego tańca.
14. Bardzo dobrze poradziliście sobie. Jesteście wspaniałymi tancerzami, bo jesteście kim?.......(Przedszkolakami)
15. Zostały nam jeszcze dwa dni i dwie koperty. - organy
Jaki mamy następny dzień tygodnia po piątku?
Tak Sobota. Więc otwórzmy kopertę w kolorze białym.
Sobota zaprasza nas do wspólnego zaśpiewania piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek” oraz przemarszu po naszym ogrodzie z instrumentami w ręku.
16. Teraz czas na podsumowanie, czyli ostatnią kopertę.
Jaki jest ostatni dzień tygodnia. – Niedziela
Otwórzmy kopertę. Posłuchajcie i rozwiążcie zagadkę:
„Ten tata ma siedmioro dzieci, a jego dzieci to są dni, kto już wie niech nie ukrywa jak ten tata się nazywa” - Tydzień
17.
Dziękujemy wam za wspólną zabawę. Każdy z was zasługuje na medal. Dlatego wręczymy waszym Paniom medale, które otrzymacie po powrocie do sal. Ale to jeszcze nie koniec niespodzianek, bo w przedszkolu czekają kolejne.
Opracowały:
Joanna Łach
Aniela Mickanis-Balcewicz
Ewa Reut
ZADANIA DO KOPERT:
Jestem poniedziałek. Chcę zaprosić was do wspólnej zabawy „Jesienna aura”. Powtarzajcie za mną i naśladujcie nasze gesty.
Już listeczki opadają, ruch rąk z góry na dół
nóżki po nich tu stąpają. marsz w miejscu
Wiatr powiewa, chmurki płyną. wymachy rąk w górze
Zając skacze z dumną miną. podskoki w miejscu
Z drzew wiewiórki gdzieś zerkają ruch zerkania w dal
i orzeszki w mig zbierają. przysiad i wrzucanie orzeszka do dziupli na stojąco
Raz nam deszcz rzęsisty pada, ręka na głowie, a druga stuka w podłogą
raz słoneczko z chmur się skrada. na palcach sięganie słońca
Wiatr powiewa, chmurki płyną wymachy rąk w górze
JESIEŃ widać za doliną! ruch zerkania w dal
Ja tym czasem do przedszkola idę żwawo marsz po kole
na „dzień dobry” biję brawo!!! stop i głośne klaskanie
Wtorek – Płyta CD
Teraz zapraszamy dzieci do swoich pań, pobawimy się w „Kolory” z wykorzystaniem chust animacyjnych. Poruszamy chustą w rytm muzyki, gdy muzyka cichnie, pod chustą chowają się dzieci w wywołanym kolorze.
Środa
Zabawę w tydzień. Każde z was ubrane jest w innym kolorze. Kolor czerwony – oznacza poniedziałek. Kolor niebieski – wtorek. Środa jest pomarańczowa. Kolor zielony to czwartek. Żółty natomiast jest piątek. Rozejrzyjcie się dookoła, w naszym ogrodzie znajdują się balony w podobnych kolorach. Gdy muzyka gra tańczą wszystkie dni tygodnia czyli wszystkie dzieci. Gdy muzyka umilknie na moje hasło dzieci w wywołanym kolorze dnia tygodnia podbiegają do balonów w takim samym kolorze.
- Kolor czerwony – Poniedziałek
Czwartek
Przejdźmy razem ze swoimi paniami na chodnik z drugiej strony przedszkola gdzie czekają na was białe dywany, na których macie narysować nasze przedszkole - nasz drugi dom.
Piątek
Piątek zaprasza was do wspólnego tańca,
Sobota zaprasza nas do wspólnego zaśpiewania piosenki
„Jestem sobie przedszkolaczek”
oraz przemarszu po naszym ogrodzie
z instrumentami w ręku.
Niedziela
Posłuchajcie i rozwiążcie zagadkę:
„Ten tata ma siedmioro dzieci, a jego dzieci to są dni, kto już wie niech nie ukrywa jak ten tata się nazywa” - Tydzień