SCENARIUSZ ZAJĘĆ
opiekuńczo – wychowawczych dla I grupy dziewcząt niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym
1. TEMAT ZAJĘĆ: Czy i dlaczego należy pomagać osobom starszym? - rozpoznawanie wartości moralnych.
2. TERMIN REALIZACJI: 19.01.2016r.
3. GODZINA: 15.30
4. MIEJSCE ZAJĘĆ: grupa I
5. PROWADZĄCA: mgr Edyta Berbecka
6. CZAS TRWANIA ZAJEĆ – 45 minut
7. RODZAJ ZAJEĆ: świetlicowe
8. CELE ZAJĘĆ:
OGÓLNE:
uświadomienie wychowankom, że czas jest wielkością nie ubłaganą – prędzej czy później i tak się zestarzejemy
kształtowanie nawyku refleksji nad minionym czasem (latami)
SZCZEGÓŁOWE:
po zajęciach każdy wychowanek będzie wiedział i rozumiał, że:
osobom starszym należy pomagać
że czas bardzo szybko przepija i z każdym dniem jesteśmy starsi
należy pomagać ludziom starszym, ponieważ oni nie mają już tyle siły co My
kiedyś i my będziemy starzy i chcielibyśmy by ktoś nam pomagał
potrafi rozróżnić wartości pozytywne od negatywnych, więc i ocenić je
9. METODY:
dyskusja partnerska
pogadanka
burza mózgów
10. TOK ZAJĘĆ:
a) zapoznanie wychowanków z tematyką zajęć
b) dyskusja partnerska i realizujące cele zajęć
c) zdefiniowanie pojęć: „pomoc”, „osoba starsza”, „wartości moralne”
d) różnicowanie wartości pozytywnych i negatywnych
e) odpowiedzenie na pytanie: czy i dlaczego należy pomagać osobom starszym? Czy pomagając osobom starszym preferuję wartości pozytywne?
f)Podsumowanie tematu i wyciągnięcie wniosków.
11. EFEKTYWNOŚĆ:
Bez partnerskiego przypomnienia wychowankom podczas spełniania codziennych obowiązków o istnieniu wartości i refleksyjnym dochodzeniu do ich sensu, te oraz inne zajęcia nie przyniosą pożytku.