Scenariusz zajęć rytmiczno – ruchowo – plastycznych
dla dzieci niesłyszących z cyklu
Cztery pory roku
JESIEŃ
Temat: Jesienią w lesie
Autor: Monika Dreger
Czas trwania: 45 - 60 minut
Uczestnicy: Dzieci niesłyszące z klas I, II, III
Cele:
wszechstronny rozwój psychosomatyczny, emocjonalny, społeczny
stymulowanie rozwoju i usprawnianie motoryki dużej i małej
Rozwijanie i doskonalenie aparatu mowy poprzez mowę rytmizowaną,
ćwiczenia ortofoniczne, oddechowe
kształcenie małej motoryki
utrwalanie nazw owoców leśnych
utrwalanie nazw roślin rosnących w lesie
rozwijanie słownictwa czynnego i biernego
rozwijanie sprawności odczytywania mowy z ust
Cele szczegółowe:
potrafi dopasować etykietki do przedmiotu
potrafi prawidłowo funkcjonować w grupie
zna nazwy roślin leśnych
prawidłowo wykonuje ćwiczenia artykulacyjne i oddechowe
umie poruszać się w rytmie muzyki
dba o estetyczny wygląd swojej pracy
umie grać na instrumentach Carla Orffa
Metody pracy:
ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne
zabawa
pokaz
praktycznego działania
słowna wspomagana językiem migowym
taniec
Formy pracy:
indywidualna
zespołowa
Pomoce do zajęć:
szarfy
kosz wiklinowy
grona jarzębiny
żołędzie
kasztany
grzyby (zrobione z kasztanów, obrazki, plastikowe, drewniane)
wrzos z małej doniczce
etykietki
szyszki
zioła w doniczce (skrzynce balkonowej)
sztuczne choinki (te które ubieramy na święta)
butelki plastikowe
Przebieg zajęć:
Powitanie
Przywitanie się z dziećmi. Zapoznanie z tematem zajęć.
Wyjaśnienie dzieciom, że to co dzisiaj jest w sali to „Las”. Są choinki, rosną różne rośliny.
Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne:
dmuchanie na wiatraczki
dmuchanie na listki z kolorowej folii zawieszonych na nitkach
dmuchanie na kulki jarzębinowe (wyścig jarzębinowych koralików)
ćwiczenia języka (wypychanie językiem policzków, kląskanie, oblizywanie językiem zębów, oblizywanie językiem wargi dolnej, górnej)
(w czasie wykonywania ćwiczeń cicha muzyka relaksacyjna z płyty CD)
ćwiczenie „Śmieją się...” nabieranie powietrza przez otwarta buzię i na jednym wydechu naśladowanie śmiechu różnych ludzi:
- panowie – ho – ho – ho
- panie - ha – ha – ha
- dziewczynki - hi - hi - hi
Zabawy ruchowe:
edziemy na koniku. Dzieci trzymają między nogami butelkę plastikową i jadą na koniku przy melodii „Pojedziemy na łów”
skakanie jak zajączki z jednoczesnym wypowiadaniem kic – kic - kic
Czytanie wiersza pt. Dary jesieni”
dzieci siadają naprzeciwko nauczycielki i słuchają wiersza. Nauczycielka czyta i jednocześnie wspomaga czytanie językiem migowym
dzieci odpowiadają na pytania, co rośnie w lesie
Dalsza część zabaw ruchowych
Zabawa „Zbieramy grzyby, jeżyny i żołędzie””
dzieci biegają slalomem pomiędzy choinkami w rytm bębenka. Gdy bębenek cichnie krzyczą hej, hej, hej
dzieci otrzymują koszyki wiklinowe, w których znajdują się etykietki i zbierają do nich kasztany, jarzębinę, żołędzie, grzyby, szyszki, zioła (obrazki)
siadają na „polanie” oznaczonej kołem ze skakanek. Każdy wyjmuje z koszyka swoje „dary jesieni” i dokłada do nich etykiety z nazwą
po kolei dzieci czytają z etykietek, bądź mówią z pamięci co nazbierały w lesie
Zabawa „ Ile mam szyszek”
dzieci w rytm muzyki chodzą po lesie i zbierają szyszki
muzyka cichnie, siadają na podłodze i liczą swoje szyszki
każde dziecko wybiera sobie instrument
kolejno każde dziecko dziecko uderza w swój instrument tyle razy, ile uzbierało szyszek
Zabawa „ Mówimy w odpowiednim rytmie”
dzieci zostawiają koszyczki na środku koła a same chodzą z instrumentami w rytm muzyki granej przez nauczycielkę
gdy muzyka cichnie uderzają w swoje instrumenty : bębenek, tamburyn, grzechotki i w rytmie mówią to co widzą na obrazku, który pokazuje nauczycielka.
Nauczycielka pokazuje obrazek jarzębiny dzieci uderzając w instrument mówią : ja – rzę – bi – na lub gdy widzą obrazek na których są liście mówią li - ście itd. (przy każdej sylabie jedno uderzenie w instrument)
Gdy znów zagra muzyka chodzą w odpowiednim rytmie po kole.
Uwaga:
Obrazki użyte do tej zabawy to jarzębina, żołędzie, kasztany, liście, drzewa, jeżyna, babie lato.
Zabawa - „ Leśna orkiestra”
Na szarym, dużym arkuszu papieru rozpisana jest melodia piosenki „ Pojedziemy na łów”
szyszka - bębenek
kasztan - tamburyno
żołądź - czynele
liść - trójkąt
grzyb - grzechotka
wrzos - przeszkadzajki
Każde dziecko wie, jaki instrument odpowiada obrazkowi na pięciolinii
Próba polega na graniu przez dzieci bez podkładu muzycznego. Dzieci patrzą, co pokazuje nauczyciel i wówczas grają na swoim instrumencie.
Nauczycielka odtwarza muzykę z płyty CD, pokazuje dzieciom symbole rozpisane na szarym papierze – dziecięca orkiestra gra
Praca plastyczna „Jesienny las”
Na kartkach papieru A 4 z napisem „Jesienny las” dzieci wykonują pracę plastyczną. Na rozłożonym szarym papierze znajdują się różne obrazki, w tym: grzyby, drzewa liściaste i iglaste, szyszki, krzewy jeżyny, wrzosy, kolorowe liście, również kasztany, jarzębina itp.
Dzieci podchodzą, wybierają sobie to co im jest potrzebne do wykonania swojej pracy. Biorą klej i samodzielnie, według własnej inwencji wykonują swój jesienny obraz. W tle słychać muzykę Antonio Vivaldiego „Cztery pory roku - Jesień”
Zakończenie zajęć:
podziękowanie za udział zajęcia
jeśli dzieci chcą mogą swoją pracę plastyczną zabrać ze sobą lub zostawić, wówczas nauczycielka wykona z ich prac wystawę.
Sprzątanie po zajęciach
Załącznik: Wiersz „Dary jesieni” autor Teresa Rutkowska-Wojciechowska
Dary jesieni
Leśną dróżką idzie jesień,
w swym fartuszku dary niesie,
borowiki i koźlaki,
smardze, rydze i maślaki.
Wrzos fioletem wybarwiony,
babie lato niby muślin,
duże grona jarzębiny.
owoce czarnej jeżyny.
Jeszcze żołędzie, kasztany,
do swego fartuszka wrzuca,
świat wybarwia czerwieniami,
złotem, żółcią i brązami.
Świerszcz gra cicho przy kominie,
coraz później słońce wschodzi,
jesień niesie szyszki, zioła,
nostalgicznie dookoła.
Zajęcia zostały przeprowadzone w SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie
przez autorkę scenariusza – Monikę Dreger
z dziećmi niesłyszącymi z klas I, II, III SP
w skróconej wersji - z dziećmi niesłyszącymi z grupy przedszkolnej