Numer: 29918
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Taniec jesiennych liści w lesie podczas deszczu - scenariusz zajęcia z wykorzystaniem systemu Edukacja przez Ruch D. Dziamskiej w grupie dzieci 3,4 letnich

Opracowanie i prowadzenie: mgr Marlena Ściślak
Temat kompleksowy: „Zapasy i przygotowania do zimy zwierząt lasów i parków”.
Temat zajęcia: „Taniec jesiennych liści w lesie podczas deszczu”
Cele ogólne:
- Nabywanie umiejętności rozpoznawania i nazywania zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla poszczególnych pór roku;
- Rozwijanie naturalnej, swobodnej ekspresji dziecka: ruchowej, plastycznej, słownej i muzycznej;
- Rozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej;
- Rozwijanie koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej;
- Doskonalenie mowy w zakresie poprawności artykulacyjnej, gramatycznej, fleksyjnej i składniowej;
Cele operacyjne. Dziecko:
- Aktywnie uczestniczy w zabawach integracyjnych;
- Właściwie reaguje ruchem na przerwy w grze instrumentu;
- Wykonuje ćwiczenia rytmiczne do muzyki;
- Naśladuje rękoma za N. gesto – dźwięki do muzyki;
- Próbuje kreślić kredkami pionowe kreski do muzyki na dużej przestrzeni;
- Dzieli się z innymi swoimi spostrzeżeniami;
- Rozpoznaje i nazywa wybrane zwierzęta;
- Rozpoznaje i nazywa liście z wybranych drzew;
- Przelicza elementy w zakresie 5;
Metody: problemowo – analityczna, ekspozycji, organizowania i rozwijania działalności muzycznej dziecka, słowne, oglądowe, system „Edukacja przez ruch” D. Dziamskiej, Aktywne Słuchanie Muzyki wg B. Strauss, pedagogika zabawy (Klanza)
Formy: zespołowa, indywidualna, z całą grupą
Literatura: K. Wlaźnik: „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”; D. Dziamska: „Edukacja przez ruch. Kropki, kreski, owale, wiązki”; Materiały warsztatowe: „Pedagogika zabawy”; „Edukacja przez ruch”; Nauczycielki PM 48 w Bytomiu: „Aktywny przedszkolak – twórczy uczeń”- program wychowania przedszkolnego.
Pomoce: tamburyn, woreczki; kartki A4 z naklejonymi kroplami, szare, duże arkusze papieru przymocowane taśmą malarską do stolików (pod arkuszami podklejone liście: jarzębiny, klonu, dębu i kasztanowca oraz ślimaki, motyle, żabki, jeże), naklejki na nagrody, kredki świecowe, płyty CD: „Pedagogika zabawy”, „Zabawy z linią”.


Przebieg zajęcia:
1. Wzajemne powitanie dzieci i pani zabawą integracyjną do muzyki: „Deszczyk” (CD4 Klanza), ilustrowanie ruchem deszczu, wiatru, burzy i tęczy.
2. Zabawa ruchowa: „Deszcz” - orientacyjno – porządkowa. Podczas gry na tamburynie dzieci odpowiednio: maszerują, biegają na palcach lub podskakują między rozłożonymi na podłodze woreczkami, na przerwy w grze zatrzymują się kładą woreczek na głowę.
3. „Tańczące kropelki deszczu” – zabawa rytmiczna. Każde dziecko otrzymuje na kartce A4 wzór z przyklejonymi kroplami deszczu. W momencie usłyszenia muzyki, dzieci wystukują rytm, uderzając dłonią, palcami w krople na kartce (kolejność i kierunek dowolne, CD 1 „Allegro Di Garda” „Zabawy z linią”)
4. Słuchanie muzyki z nagrania: „Rebel Nation”(CD16 – melodia żydowska „Zabawy z linią” D. Dziamska), określanie tempa szybkiego.
5. „Deszczowa zabawa Biedronek z muzyką” – zabawa w gesto – dźwięki do utworu żydowskiego (CD nr 16 jw.) Dzieci naśladując N. wykonują naprzemienne ruchy rąk, palców, dłoni w powietrzu, na dywanie, na swoim ciele (elementy ASM i „Edukacji przez ruch”).
6. „Taniec jesiennych liści w lesie podczas deszczu” – objaśnienie i pokaz sposobu wykonania prac zespołowych na dużych arkuszach szarego papieru z wykorzystaniem systemu „Edukacji przez ruch” D. Dziamskiej.
• Kreślenie dowolnych linii ruchem pęsetkowym jedną/drugą ręką na powierzchni arkusza szarego papieru do muzyki w tempie wolnym, do utworu: „Highland Ayre” (CD2 „Zabawy z linią”)
• Rytmiczne kreślenie jedną ręką, na powierzchni arkusza pionowych kresek do muzyki z wykorzystaniem różnych odcieni niebieskich i szarych kredek świecowych w pozycji siedzącej do utworu: „Rebel Nation”(CD16 – melodia żydowska „Zabawy z linią” D. Dziamska)
• Rytmiczne kreślenie jedną ręką, na powierzchni arkusza pionowych kresek do muzyki z wykorzystaniem niebieskich i szarych kredek świecowych w pozycji stojącej.
• Rytmiczne kreślenie jedną ręką, na powierzchni arkusza pionowych kresek do muzyki z wykorzystaniem niebieskich kredek świecowych poruszając się wokół stolika.
• Obserwacja powstałych prac w zespołach, dzielenie się spostrzeżeniami. Rozpoznawanie i nazywanie z jakiego drzewa liście, podczas deszczowej pogody odbiły się na arkuszu danego zespołu(kasztanowiec, dąb, klon, jarzębina).
• Dalsza obserwacja prac w zespołach, rozpoznawanie i nazywanie jakie zwierzątka ukryły się pod liśćmi na ich kartkach i zasnęły na zimę (żabki, motyle, ślimaki, jeże) Przeliczanie tych zwierząt przez wybrane dzieci z zespołów (w zakresie 5)
• Pokaz i pochwała wszystkich prac. Zestawienie ich w jedną wspólną na dywanie: „Dywan z jesiennych liści w deszczu”. Obserwacja i swobodna ekspresja słowna dzieci na ich temat.
7. Wręczenie nagród – naklejek. Wystawka prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.