Numer: 29890
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne zwyczaje zwierząt - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

DZIAŁ PROGRAMOWY: Obszar 12. Wychowanie dla poszanowania roślin
i zwierząt.
Obszar 13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci
wraz z edukacją matematyczną.

TEMAT ZAJĘCIA: „Jesienne zwyczaje zwierząt”

CELE:
1. OGÓLNE:
- zapoznanie ze sposobami przygotowania się zwierząt do zimy;
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych;
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat;
- kształtowanie umiejętności przeliczania w zakresie 6;

2. SZCZEGÓŁOWE: (dziecko ...)
- zna i prawidłowo nazywa leśne zwierzęta;
- wypowiada się na temat charakterystycznych cech opisujących zachowanie i zwyczaje jeża, wiewiórki, niedźwiedzia;
- umiejętnie przyporządkowuje i przeliczania;
- rozumie polecenia proste i złożone;
- potrafi przeliczać w zakresie 6, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi;
- potrafi z pojedynczych elementów skomponować całość;
- czynnie bierze udział w zabawach ruchowych;
- okazuje pozytywne emocje;
- w estetyczny sposób wykonuje i kończy pracę;
- stosuje formy grzecznościowe;
- podporządkowuje się przyjętym umowom;
- zna i przestrzega zasady zgodnego współdziałania w grupie;
- jest odpowiedzialny za ład i porządek w miejscu pracy;
- przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych i prac plastycznych.

METODY: czynna – samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do
wykonania, kierowanie działalnością dziecka;
słowna – zagadka, opowiadanie, rozmowa z dziećmi, objaśnienie;
oglądowa – obserwacja, pokaz.

FORMA: - zbiorowa (zajęcia planowane z całą grupą);
- praca indywidualna (praca przy stoliku) .

POMOCE: Opowiadanie pt. „Przygoda krasnala Radusia” – ilustracje do opowiadania,
jesienne liście z zagadkami, obrazki przedstawiające leśne zwierzęta,
ilustracje z zimowymi domami zwierząt (gawra, liście, dziupla), zimowe
zapasy zwierząt (orzechy, ryby, miód, grzyby ,jabłko, owady), puzzle, obręcze, płyta CD z nagraniami do zabaw ruchowych.


PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Powitanie.

2. „Przygoda krasnala Radusia” – czytanie przez n-la opowiadania.

Pewnego jesiennego dnia do Krasnala Radusia przyleciał wróbelek. Wróbelek zaprosił krasnala na spacer po lesie. Gdy tak spacerowali Raduś zobaczył stertę liści pod drzewem.
-Spójrz wróbelku, kto tu naniósł tyle liści? – zapytał wróbelka krasnal
Rozejrzyj się Radusiu dookoła i zobacz, że już przyszła jesień. Drzewa gubią liście, robi się coraz zimniej i dni są coraz krótsze. Zwierzęta przygotowują sobie domy na zimę, a to jest legowisko jeża – odpowiedział wróbelek.
Wróbelek i krasnal Raduś poszli dalej. Patrzą, a tu niedźwiedź kopie wielki dół. Zaskoczony krasnal pyta:
-Misiu, co ty robisz?
-Szykuję sobie gawrę.
-A co to jest gawra?
-Zimowe mieszkanie niedźwiedzia, czyli jama wyścielona liśćmi, która osłania od mrozu i wiatru. Nasi spacerowicze postanowili nie przeszkadzać misiowi, pożegnali się z nim i poszli dalej.
Krasnal Raduś i wróbelek poszli dalej ścieżką przez las, postanowili sprawdzić jak inne zwierzęta przygotowują się do zimy.
Szli i szli, aż wreszcie spotkali wiewiórkę Rudą Kitkę. Hałabała zawołał ją, ale ona nie zwróciła na niego uwagi. Dopiero, gdy podbiegli z wróbelkiem bardzo blisko zauważyła ich.
-Dzień dobry Ruda Kitko- Przywitali się krasnal i wróbelek- Może pospacerujesz z nami?- Zapytali.
-Chętnie bym z wami poszła, ale nie mam teraz czasu. Zbieram orzeszki, szyszki, żołędzie, grzyby, które chowam w swoich dziuplach i zakopuję w ziemi. Mam tych spiżarni dużo, więc wiele czasu zajmuje mi ich zapełnienie. Dlatego nie boję się srogiej zimy, bo będę miała co jeść.
Ruda Kitka zabrała się z powrotem do pracy, a krasnal Raduś pożegnał się z wróbelkiem i pobiegł do domu, żeby sprawdzić swoje zapasy.

3.Rozmowa z dziećmi na temat przygotowania się zwierząt do zimy, ich mieszkań. Globalne czytanie wyrazów gawra, nora. Analiza głoskowa.
4. Zabawa ruchowa „Wiewiórki do dziupli” przy piosence Wiewióreczka mała.
Dzieci zamieniają się w wiewiórki i wyruszają na spacer do lasu. Gdy
gra muzyka dzieci – wiewiórki spacerują a gdy muzyka milknie
szukają swojej dziupli.(w dziupli ma być określona przez nauczyciela liczba wiewiórek).
5. Rozwiązywanie zagadek. Dzieci otrzymują koperty z sylwetami zwierząt i ich smakołykami.

„Pomyśl, a odgadniesz wnet,
Kto ma igieł pełen grzbiet?” (jeż)

„Przez całą zimę słodko śpi.
A słodko dlatego, że miód mu się śni”. (niedźwiedź)

„W dziupli swej na drzewie, gdy nikt o tym nie wie,
Orzechów zapasy zbiera na złe czasy”. (wiewiórka)

Dzieci wybierają rozwiązanie spośród ilustracji przedstawiających
różne zwierzęta.

6. . „Zbieramy zapasy na zimę. Przyporządkowywanie zapasów dla zwierząt
- podzielić zapasy tak, aby każde zwierzątko miało tyle samo,
- tak podzielić, aby każe zwierzątko miało po 2
- podzielić tak by pierwsze zwierzątko miało 3,

7.Zabawa ruchowa,, Każde zwierze ma swój dom".Dzieci otrzymują emblematy zwierząt: wiewiórka , jeż,borsuk, niedzwiedź i w trakcie muzyki do

fragmentu utworu Vivaldiego „Jesień naśladują chodzenie zwierząt.


Opracowała : Małgorzata Zięba

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.