Konspekt zajęć logopedycznych
Temat: Utrwalanie głoski „sz”
Cele ogólne:
- Ćwiczenia artykulacyjne - usprawnianie artykulatorów celem podwyższenia wyrazistości mówienia
- Utrwalanie głoski „sz” w logotomach, wyrazach, zdaniach
- doskonalenie słuchu fonemowego
Metody: metody grup zadaniowych, gry i zabawy Forma zajęć: indywidualna
Przebieg zajęć:
Lp. Rodzaj ćwiczenia cel Przebieg pomoce
1. Powitanie Rozbudzenie zainteresowania zajęciami
2. Ćwiczenia oddechowe wyrabianie prawidłowych
nawyków oddechowych oraz
właściwych ruchów przepony - Dmuchanie w dmuchajkę za pomocą słomki, dzięki czemu unosi się styropianowa kuleczka
- przenoszenie listków na drzewo za pomocą słomki
- Zdmuchiwanie chmurek, tak aby pokazało się słoneczko Drewniana dmuchajka
Obrazek z drzewem, listki, słomka
Obrazek ze słoneczkiem, papierowe chmurki
3. Ćwiczenia artykulacyjne Usprawnianie artykulatorów „Domek” – malowanie języczkiem wnętrza buzi
4. Utrwalanie głoski „sz” Doskonalenie wypowiadania głoski sz w logotomach, wyrazach i zdaniach - Gra memo z logotomami (odnajdywanie par) oraz układanie wyrazów zawierających dany logotom
- szafa otwieranie półek w szafie i różnicowanie głosek „sz” i „s”
- łączenie takich samych logotomów
- rebusy z obrazkami – rozwiązaniem jest wyraz z którym dziecko układa zdania Memo (logotomy) z głoską „sz”
Szafa A. Balejko
Karta pracy z logotomami
Karta pracy z rebusami
5. Gry i zabawy logopedyczne Utrwalanie głoski sz w zabawie oraz grach logopedycznych - Gra planszowa - gracz rzucając kostką musi wypowiedzieć tyle wyrazów z głoską „sz”, ile wypadnie na kostce
- Osa – ćwiczenia dźwiękonaśladowcze osy – przebijanie baniek za pomocą głosu
- Piotruś logopedyczny – utrwalanie głoski sz. Układanie historyjki z obrazkach, które gracz zdobył podczas gry.
Gra planszowa
Komputer – serwis Mimowa.pl
Piotruś logopedyczny z głoską „sz”.
6. Pożegnanie Słodka nagroda motywująca