Scenariusz zajęć na Dzień Pluszowego Misia (25 listopada)
Cele ogólne:
- zapoznanie z historią powstania pluszowego misia,
- kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek,
- integrowanie społeczności przedszkolnej,
- rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi,
- rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych.
Metody pracy:
- słowna
- poglądowa
- praktyczna
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Pluszowe misie przyniesione przez dzieci, drzwi z napisem „Kraina Pluszowych Misiów”, obrazek misia Uszatka, bajka na dvd, duża sylweta ,,niekompletnego misia”, treść wiersza Cz. Janczarskiego ,,Naprawiamy misia”, obrazek smutnego misia, papier, farby, chusta animacyjna, magnetofon, płyta CD z nagraniami.
PRZEBIEG
1. Powitanie
Nauczycielka wita dzieci słowami:
Dzień dobry! Czy wiecie jaki dziś dzień? Kto ma swoje święto? Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tak, tak. 1 Czerwca wszystkie dzieci mają swój dzień - Dzień Dziecka, a dzisiaj 25 listopada wszystkie misie mają swoje święto. Bardzo mi miło że mogę Was gościć w Krainie Pluszowych Misiów. Z tej właśnie okazji prosiłam, aby każde z was przyniosło dziś do przedszkola swojego ulubionego pluszowego misia. Przedstawcie waszych ulubieńców kolegom.
2. Przedstaw swojego misia.
Dzieci prezentują kolegom swojego ulubionego misia przyniesionego do przedszkola przechodząc przez drzwi prowadzące do Krainy Pluszowych Misiów. Każde dziecko krótko opowiada o swoim misiu.
3. Słuchanie historii powstania pluszowego misia.
Historia pluszowego misia zaczyna się w dawno temu (w 1902 roku), kiedy w dalekim kraju (Stany Zjednoczone) pewien Pan (prezydent, Theodore Roosevelt), był w lesie na polowaniu i nie pozwolił zrobić krzywdy ( zabiciu) młodemu niedźwiadkowi. Świadkiem tego wydarzenia był pewien dziennikarz (Clifford Berryman), który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie. Zobaczył go inny Pan ( Morris Michton), właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
4. Piosenka Uszatka z wykorzystaniem bajki na dvd lub piosenki.
Czy wiecie jak nazywa się najsławniejszy pluszowy miś w Polsce? Posłuchajcie piosenki, a na pewno odgadniecie jego imię.
Na dobranoc, dobry wieczór
miś pluszowy śpiewa wam,
mówią o mnie, miś Uszatek
bo klapnięte uszko mam.
Jestem sobie mały miś,
gruby/śmieszny miś,
znam się z dziećmi nie od dziś.
Po wysłuchaniu piosenki rozmowa nt. charakterystycznych cech Uszatka – klapnięte uszko, brązowe futerko, duże czarne oczy, łatki na łapkach.
Wyszukiwanie wśród pluszaków przyniesionych z domu tych, które odpowiadają opisowi misia Uszatka.
5. Zabawa z pokazywaniem ,,Misiu, misiu ”.
Misiu, misiu pokaż łapki,
Misiu, misiu załóż klapki,
Misiu, misiu obróć się ,
Misiu, misiu złapię cię.
6. Zabawa ,,Co się dzieje?” - z wykorzystaniem chusty animacyjnej
a) „Misie jadą nad morze samochodem” – dzieci trzymają swój koniec chusty i poruszają się powoli dookoła,
b) ,,Misie na fali” – dzieci tworzą małą falę i bujają je na chuście tak, aby nie spadły.
7. Dlaczego Uszatek jest smutny? - rozmowa w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego
Oj, widzę że misie zmęczyły się odrobinkę. Porozmawiajmy teraz o misiach pluszowych i ich prośbach do dzieci. Miś Uszatek śpiewał w dobranocce; ,,Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”. Ale jest to możliwe tylko wtedy, kiedy dzieci je szanują.
Nauczycielka prezentuje smutną buzię misia, mówiąc wiersz Cz. Janczarskiego ,,Naprawiamy misia”.
„Naprawiamy misia” - Czesław Janczarski
Kto misiowi urwał ucho?
No kto? - pytam.
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
Urwał ucho, nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para,
naprawimy szkodę zaraz.
O! Już sterczą uszka oba.
Teraz miś się nam podoba.
Kto mi powie dlaczego nasz miś ma smutną buzię?
Jak myślicie co trzeba zrobić, żeby Uszatek się uśmiechnął?
A czy wy szanujecie swoje zabawki? ( rozmowa z dziećmi o poszanowaniu zabawek)
8. Wesoły miś – zabawa dydaktyczna
To jest wesoły miś ( nauczycielka prezentuje dużą sylwetę misia- niekompletną). Nasz miś jest niekompletny. Czego mu brakuje?
Dzieci wymieniają: brakuje mu oczu, uszu, łapek, pięknego uśmiechu,
Postarajmy się wspólnie uzupełnić sylwetę misia ( wybrane dzieci uzupełniają sylwetę misia malując palcem).
9. Zabawa ruchowo -naśladowcza "Niedźwiadek" (śpiewamy na melodię- „Mam chusteczkę”) Zapraszam wszystkich do zabawy:
Jedna łapka, druga łapka (podnoszą prawą, potem lewą rękę)
ja jestem niedźwiadek. (pokazują na siebie)
Trzecia łapka czwarta łapka (pokazują prawa, lewą nogę)
a to jest mój zadek. (klepią się po pupie)
Lubię miodek, kocham miodek (masują brzuszek prawą, lewą ręką)
Wybieram go pszczółkom (pokazują wybieranie miodu)
Jedną łapką, drugą łapką ( podnoszą prawą, lewą rękę)
Albo piję rurką (naśladują picie rurką).
10. Zabawa w kole ze swoimi misiami przy piosence – „Jadą, jadą misie”(ewentualnie).
11. ,,Mój ulubiony miś”- malowanie
Dzieci malują paluszkami używając farby plakatowej nt ,,Mój przyjaciel miś”