X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 29834
Przesłano:

Scenariusz zajęć muzyczno-ruchowych z cyklu "Cztery pory roku". Zajęcia pt. "Jesień w parku"

Scenariusz zajęć muzyczno - ruchowych
z cyklu - Cztery pory roku
realizowanych w SOSW dla Dzieci Niesłyszących


Temat: Jesień w parku

Grupa dzieci: uczniowie niesłyszący w wieku 6 – 9 lat

Miejsce: Świetlica szkolna

Czas prowadzenia zajęć: 60 minut

Cele:
utrwalanie kolorów
usprawnianie narządów mowy
poszerzanie słownictwa
rozwijanie sprawności ruchowej
stymulowanie percepcji słuchowej
kształtowanie umiejętności współdziałania i współpracy z grupą
rozumienie poleceń

Cele szczegółowe:
potrafi dokładnie wykonywać ćwiczenia oddechowe
potrafi naśladować głosy ptaków
potrafi poruszać się w rytm muzyki
zna kolory
rozumie polecenia
rozwija mowę czynną i bierną

Metody pracy:
zabawy ruchowe przy muzyce
ćwiczenia oddechowe
pokaz
praktycznego działania

Formy pracy:
grupowa
zespołowa


Pomoce do zajęć:

szarfy
kolorowe liście
wstążki z bibułki
waciki
nagrania odgłosów ptaków na płycie CD
odtwarzacz do płyt CD
wyeksponowany napis Jesień w parku
koszyk z małymi listkami wyciętymi z kolorowej bibuły
arkusz szarego papieru
papierowe elementy obrazu do przyklejania
etykietki
klej
bębenek, tamburyn, pianino
zdjęcia ptaków


Przebieg zajęć:

Powitanie dzieci i zaproszenie do wspólnej zabawy.

Ćwiczenia oddechowe i ćwiczenia aparatu artykulacyjnego:
- dmuchanie na waciki
- dmuchanie na wstążkę wykonaną z bibuły, trzymaną w ręce prawej, lewej, obu rękach
- dmuchanie na wiatraczek
- ćwiczenie języka - przesuwanie języka po górnych i dolnych zębach,
- wypychanie językiem policzków, kląskanie językiem
- oblizywanie językiem warg
- rytmiczne przesuwanie językiem z jednego kącika do drugiego kącika ust

Zabawa „Wieje wiatr – liście opadają z drzew”

- każde dziecko bierze sobie z koszyczka kilka kolorowych listków
- nauczycielka włącza melodie nagrane na płycie CD (wiatr, szumiące drzewa)
- dzieci wykonują takie same ruchy rąk i całego ciała, jakie pokazuje im prowadząca
- pod koniec zabawy, gdy wiatr wieje coraz silniejszy, dzieci wyrzucają w górę liście a same kręcą się w miejscu.


Zabawa „Kolorowe liście”
- nauczycielka prosi, aby dzieci rozsypały na podłogę pozostałe liście , znajdujące się w koszyku
- gra muzyka, dzieci poruszają się w rytm muzyki
- muzyka cichnie, dzieci wykonują polecenia nauczycielki np.:

1) każdy zbiera 2 liście zielone, znowu gra muzyka i dzieci tańczą w rytm muzyki, następnie wykonują kolejne polecenia zbierania liści:

2) 1 liść zielony, i 2 liście czerwone
3) 2 liście brązowe i 1 liść żółty
4) 3 liście pomarańczowe i 2 liście czerwone
5) 2 liście brązowe, 1 liść zielony i 3 liście czerwone
6) 6 liści (różnych kolorów)
Po każdym wykonaniu polecenia, liczą liście głośno,
następnie rzucają na podłogę i dalej się bawią.

„Zabawa „Ptaki powracają do gniazda”.
Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje ptaków i demonstruje, jakie głosy wydają te ptaki, dzieci za nią powtarzają
- bocian kle- kle- kle-kle-kle
- wróbel ćwir, ćwir, ćwir
- kukułka ku-ku, ku-ku, ku - ku
- wrona kra – kra – kra
- jaskółka kiju kiju kiju
- dzięcioł puk, puk, puk
- sowa hu-hu-hu

- na podłodze rozłożone szarfy imitują ptasie gniazda.
Gra muzyka a dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Gdy muzyka cichnie wskakują do gniazda i naśladują odgłosy ptaków pokazanych przez nauczycielkę .

Zabawa „Ptaki jesienią odlatują do ciepłych krajów”.

- nauczycielka pokazuje ptaki, które odlatują do ciepłych krajów (bocian, jaskółka, kukułka)

- na podłodze rozłożone szarfy imitujące dziuple.
Dzieci poruszają się w rytm muzyki. Gdy muzyka cichnie wskakują do gniazda (zawsze jest o dwa gniazda mniej niż jest dzieci). Dzieci które nie mają wolnego gniazda biorą się za ręce, drugą wolną ręką machają jak skrzydełkami i odfruwają , naśladując głos ptaka pokazanego przez nauczycielkę.

Praca plastyczna. Wyklejamy obraz pt. „Jesień w parku”

- Dzieci siadają naprzeciwko nauczycielki.
Na podłodze nauczycielka rozkłada wcześniej przygotowane (wycięte z kolorowego papieru, gazet elementy wyklejanki) oraz arkusz szarego papieru z przyklejonym drzewem bez liści (w kolorze brązowym). Do dyspozycji dzieci jest również klej i etykietki. Wspólnie muszą wykleić jeden obraz i dokleić przy niektórych elementach etykietki z nazwami (np, pień, liść, gniazdo, trawa, ptak, ławka itp.). Do wyklejanki przygotowane są takie elementy jak: słońce, dwie jasnoniebieskie chmurki, kolorowe liście zielona trawa, ptaki różnej wielkości, jesienne kwiaty, ławka.

W czasie, kiedy dzieci wyklejają obraz, w tle słychać muzykę relaksacyjną.

Zakończenie zajęć.

Wyeksponowanie jesiennej wyklejanki na widocznym miejscu. Podziękowanie za wspólną zabawę.


Scenariusz opracowała i zajęcia prowadziła:
Monika Dreger – nauczycielka SOSW dla Dzieci
Niesłyszących w Olsztynie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.