Scenariusz zajęcia prowadzonego
w grupie dzieci 4-letnich
Prowadząca: Magdalena Kasznia
Temat: „Bajka o pięciogłowym smoku i Małgosi”-przyswajanie treści z zakresu pojęć matematycznych
Cele ogólne:
- Kształtowanie umiejętności liczenia
- Utrwalanie umiejętności uważnego słuchania i skupienia uwagi
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 5,
- porównuje liczebność zbiorów, posługując się pojęciami: tyle samo, o...mniej, o...więcej,
- wskazuje kartonik z odpowiednią liczbą oczek
- słucha utworu muzycznego
- reaguje na sygnał dźwiękowy
- zna i prawidłowo stosuje zwroty określające położenie przedmiotów w przestrzeni,
- układa pocięty obrazek w całość
- przestrzega umów zawartych w grupie dotyczących zgodnego współdziałania oraz bezpiecznego poruszania się w sali
-
Metody pracy: czynna- zadań stawianych dziecku,
słowna- opowiadanie, objaśnienia, instrukcje
oglądowa- obserwacje
Formy pracy: z całą grupą, zespołowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: liczmany w formie zabawek/ lalek, misiów, samochodów itp./, koperty z zadaniami, rozsypanka literowa, sylweta smoka z pięcioma głowami, sylweta Małgosi,sylweta mamusi, kolorowe kółeczka, kolorowe parasolki, kartoniki z liczbą oczek od 1do 5, płyta CD, magnetofon, karta z narysowanym sznurem korali, obręcze, śnieżynki, klej,kredki, pocięty obrazek smoka
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci i zaproszenie do obejrzenia teatrzyku o „ Pięciogłowym Smoku i Małgosi”.
Pewnego razu była sobie dziewczynka, która miała na imię Małgosia. Mieszkała sobie razem z rodzicami. Była to taka sama dziewczynka jak wiele tych, które chodzą do tego przedszkola. Różniła się od nich tylko tym, że kiedy mamusia Małgosi poprosiła ją o coś, Małgosia zawsze mówiła:
- Nie chce mi się!
Mamusia prosi:
- Małgosiu, bardzo cię proszę idź do sklepu po masło.
A Małgosia na to:
- Nie chce mi się!
Na każdą prośbę mamusi Małgosia wciąż to samo: Nie chce mi się! Nie chce mi się! Nie chce mi się! Nie chce mi się!.................
Tak naprawdę to nikt już nie pamiętał jak Małgosia miała na imię, bo wszyscy wołali:
- Idzie panna nie chce mi się.
Pewnego razu wydarzyło się jednak coś dziwnego. Małgosia zauważyła, że mamusia zrobiła się bardzo smutna. Zaprzyjaźniony mądry krasnal powiedział, że lekarstwo na mamy smutek zna tylko pięciogłowy smok.
Małgosia wybrała się w daleką podróż do krainy pięciogłowego smoka. Lekarstwem na smutek były zaczarowane korale, składające się z pięciu kolorowych koralików.
Małgosia bardzo długo szła, aż w końcu doszła do krainy pięciogłowego smoka.
- Smoku bardzo cię proszę daj mi korale dla mojej mamy.
Smok pokiwał wszystkimi pięcioma głowami tak, że o mało mu się głowy nie poplątały
i powiedział:
- Nie chce mi się!
Małgosia dalej bardzo mocno prosiła smoka. W końcu smok się zgodził, ale pod jednym warunkiem.
- Moje zaczarowane korale mają aż pięć różnokolorowych koralików, aby je zdobyć musisz rozwiązać trudne zadania, które są ukryte w kolorowych kopertach. W odszukaniu kopert pomogą Ci dzieci z przedszkola. Jeśli uda Ci się je odnaleźć i rozwiązać wszystkie zadania- to dostaniesz korale.
Małgosia: Witajcie dzieci Czy mogę liczyć na Waszą pomoc ?...ponoć w Waszym przedszkolu ukryte są koperty???
2. Dzieci szukają ukrytych kopert w sali. Muszą odszukać najpierw kopertę nr1
( koperta z 1 kropką), potem 2 itd. Podczas odszukiwania określają położenie koperty np., na szafie, pod kwiatkiem.
3. Wykonanie zadania 1- nauczyciel odczytuje zadanie umieszczone w kopercie nr 1.
Zadanie 1
Zadaje pierwsza głowa.
Jestem głowa, mądra głowa
Głowa zagadkowa.
Kto odgadnie me zadanie
Pierwszy koral wnet dostanie.
Posłuchajcie i odpowiedzcie:
1. Ile słońc na niebie świeci?
2. Ile w parze stoi dzieci?
3. Ile ma samochód kół?
4. Ile nóg ma duży stół?
5. Ile rogów koza ma?
6. Ile burak głosek ma?
7. Ile ma ogonów pies?
8. Ile palców ręka ma?
9. Ile to jest dwa i dwa?
10. Ile łap ma każdy pies?
Dzieci kolejno odpowiadają na pytania, podnosząc w górę kartonik z odpowiednią liczbą kropek. Po wykonaniu każdego zadania nauczyciel przykleja na kartkę umieszczoną na tablicy- koralik(nagroda za prawidłowe wykonanie zadania)
Chyba za proste to było, że tak szybko się skończyło.
Ale teraz druga głowa już do zadań jest gotowa.
4. Odczytanie zadania z koperty nr 2
Zadanie 2.
Jestem druga głowa bardzo mądra i rozrywkowa.
Moje dla Was zadanie ukryłam na tablicy.
Jeśli chcesz koralik zdobyć ten drugi-czerwony musisz rozwiązać moje zadanie.
Pierwsza głowa-bałaganiara wszystko porozrzucała. Pomóż mi wszystko uporządkować.
Dzieci porządkują zabawki wg wskazówek nauczycielki. Na dywanie leżą obrazki . Zadaniem dzieci jest umieszczenie wybranych obrazków na 5 półkach, które są zaznaczone na tablicy. Każda półka oznaczona jest cyframi od 1 do 5. Nauczyciel zadaje zadania:
- Na pierwszej półce jest 1 auto – dziecko przypina odpowiedni obrazek.
- Na drugiej półce są piłki, jest ich o jedną więcej niż aut.
- Na kolejnej, która to będzie? Są misie, jest ich o 2 więcej niż piłek.
- Na czwartej półce są 4 lalki
- Na piątej półce są 2 autka i 3 lalki
Następnie nauczycielka zadaje kolejno wszystkim dzieciom jedno pytanie:
• Ile jest zabawek na każdej z półek?
• Na której półce jest najwięcej, a na której jest najmniej zabawek?
• Na której półce jest więcej zabawek, na 4 czy na 5? O ile?
5.Odczytanie zadania z koperty nr 3
Zadanie 3.
Ja jestem trzecia głowa dowcipna i pomysłowa.
Moje zadanie będzie związane z obręczami i śnieżynkami.
Na dywanie rozłożone są obręcze a w nich różna ilość śnieżynek- od 1 do 5.Dzieci poruszają się w rytm muzyki , w przerwie nauczyciel wybija rytm na tamburynie(od 1 do 5) ,w zależności od ilości usłyszanych dźwięków dzieci odszukują i stoją przy odpowiednich obręczach ze śnieżynkami.
6. Odczytanie zadania z koperty nr 4.
Zadanie 4.
Jestem czwarta głowa, ze mną tak łatwo nie będzie, miejcie to na względzie.
Czwarta głowa lubi się bawić i psocić. Porozrzucała parasole. Spróbuj je odnaleźć.
Dzieci odszukują parasole, po czym odpowiadają, gdzie je znalazły, stosując wyrażenia określające położenie przedmiotów w przestrzeni.
7. Odczytanie koperty z zadaniem 5.
Zadanie 5.
Proste jest, bo zadaje je 5-ta głowa, która jest bardzo towarzyska. A oto wasze zadanie:
Spójrzcie na tablice, na której znajdują się kolorowe kółeczka. Ułóżcie kartoniki z literkami tak, by kolor kartonika pasował do koloru piłeczki, a dowiecie się, jak brzmi moje imię.
Dzieci układają kartoniki z literkami wg wskazówek piątej głowy, odczytują imię pięciogłowego smoka. Otrzymują piąty koral.
Jak widzicie, aby zdobyć korale dziewczynka musiała wykonać pięć bardzo trudnych zadań. Małgosia z Waszą pomocą zebrała 5 koralików, szczęśliwie wróciła do domu i mamusia wyzdrowiała ( słychać pukanie do sali, nauczycielka otwiera drzwi i odbiera „ przesyłkę” od Pięciogłowego Smoka- jest to nagroda od Smoka dla dzieci- za pomoc w wykonaniu zadań.
8. Praca przy stoliczkach- dzieci układają pocięte elementy smoka w całość, naklejają na kartkę i ozdabiają wg własnego pomysłu.
9. Wspólne obejrzenie prac i zorganizowanie wystawki.
10. Zakończenie i podziękowanie.