Scenariusz zajęć rewalidacyjnych
rytmiczno – ruchowych
z cyklu „Cztery pory roku”
Temat: „Jesienią pada deszcz”
Grupa dzieci biorących udział w zajęciach:
uczniowie niesłyszący z klas I, II
Cele ogólne:
rozwijanie wrażliwości słuchowej
kształtowanie motoryki małej i dużej
utrwalenie wiedzy na temat jesieni
czerpanie radości ze wspólnej zabawy
utrwalanie kolorów
Cele szczegółowe:
uczeń wie, że jesienią często pada deszcz
potrafi naśladować głosem padający deszcz
wie jakie nosi się obuwie w czasie deszczu
potrafi grać na bębenku i innych instrumentach Carla Orffa
potrafi chodzić w rytm muzyki
potrafi naśladować i improwizować muzykę graną na bębenku przez nauczyciela
potrafi zgodnie się bawić
zna kolory
Metody pracy:
słowna wspomagana językiem migowym
zabawa
pokaz
ćwiczenia rytmiczne
Formy pracy:
indywidualna
zespołowa
grupowa
Materiały potrzebne do prowadzenia zajęć:
parasolki
kalosze
instrumenty Carla Orffa, w tym deszczowy kij, bębenek, tamburyn, przeszkadzajki, dzwonki chromatyczne, czynele, bongosy
z kartonu wycięte element przedstawiające krople deszczu, chmury
gazety
skakanki z których będą ułożone „kałuże”
rozpisana symbolami na szarym papierze melodia "Deszczowa muzyka"
nagrania na płycie CD muzyki padającego deszczu, spływającej z rynny wody, chodzenia po kałużach, uderzenia o szyby kropli deszczu, spadającego deszczu z dachu, ulewnego deszczu
etykietki z nazwami pomocy używanych na zajęciach
apaszki
kolorowe liście wykonane z papieru
Przebieg zajęć:
przedstawienie tematu zajęć
przedstawienie pomocy – przypomnienie ich nazw (zwracanie uwagi na prawidłową wymowę)
Zabawa rytmiczno - ruchowa „Pada deszczyk” - Piosenka KLANZY
Muzyka odtwarzana z płyty CD. Dzieci naśladują ruchy nauczycielki.
Deszczyk pada, deszczyk pada
wieje, wieje wiatr,
deszczyk pada, deszczyk pada,
wieje, wieje wiatr
błyskawica, grzmot,
błyskawica , grzmot
a nad nami kolorowa tęcza
błyskawica grzmot,
błyskawica grzmot
a nad nami kolorowa tęcza.
Kilka sów o jesieni.
Nauczycielka pyta dzieci jaka jest pora roku. Co jest charakterystyczne dla tej pory roku. Dzieci wymieniają: kolorowe liście, chłodno, deszcz, wiatr, mało słońca, chmury itp.
Zabawa „Omijamy kałuże”
Dzieci zakładają kalosze. Poruszają się w rytmie muzyki granej przez nauczycielkę. Stawiają duże kroki, jakby omijały kałuże.
Zabawa ruchowa „Deszcz i wiatr”
Dzieci podnoszą ręce do góry i są „drzewami”. Nauczycielka wystukuje rytm na bębenku. Cicho- drzewa szumią delikatnie. Im głośniej, tym drzewa szumią mocniej, bardziej się uginają i improwizują szum wiatru wypowiadając szszszszsz (ciszej, głośniej). Gdy nauczycielka wystukuje rytm tamburynem, dzieci wchodzą do „kałuży” i tupią. (Kałuża ułożona jest ze skakanki). Gdy cichnie muzyka dzieci naśladują deszcz mówiąc kap, kap, kap, kap.
Taniec „Kaczuchy”.
Dzieci wchodzą do ułożonej ze skakanek kałuży. Tańczą taniec „Kaczuchy”(melodia nagrana na płycie CD)
Zabawa „Uciekamy przed deszczem”
Każde dziecko ma gazetę. Nauczycielka wystukuje rytm bębenkiem. Dzieci chodzą w rytm muzyki po sali, trzymając gazetę nad głową, tak jakby chroniły głowę przed deszczem. Gdy muzyka cichnie, siadają po turecku, rozkładają gazetę i czytają. Zabawę powtarza się kilkakrotnie.
Gdy dzieci „czytają gazetę” nauczycielka pokazuje im kolorowe liście. Dzieci mówią jakiego są koloru.
Następnie chętne dzieci wystukują rytm na bębenku, pozostałe dzieci bawią się jak wyżej.
Gdy zabawa się skończy, dzieci zdejmują swoje kalosze i każde dziecko mówi, jakiego są koloru.
Siadają w dużym kole.
Odsłuchiwanie różnych odgłosów, połączonych z pokazywaniem dzieciom obrazków z podpisem. Są to odgłosy: cieknącej wody z kranu, spadających z dachu deszczu, stukanie kropli deszczu o szyby, spływającej wody z rynny, ulewnego deszczu, szumu wiatru.
Po kilkakrotnym odsłuchaniu przechodzą dzieci do kolejnej zabawy - odgadywanie wcześniej poznanych odgłosów.
Zabawa „Znamy te odgłosy”.
Nauczycielka odtwarza z płyty CD odgłosy, w zmienionej kolejności niż w poprzedniej zabawie. Dzieci odgadują.
Zabawa z parasolką. Każde dziecko ma swoja parasolkę.
- uderzanie w bębenek - dzieci chodzą po sali
- bębenek cichnie - zatrzymują się i rozkładają parasole
- bębenek wystukuje rytm - dzieci chodzą pod parasolami
- bębenek cichnie - dzieci zatrzymują się
- bębenek wystukuje rytm - dzieci kręcą swoimi parasolami
- bębenek cichnie - dzieci stawiają nóżkę parasola na ziemię
- bębenek wystukuje rytm - dzieci podskakują wokół parasola
trzymając go prawą ręką
- bębenek cichnie - dzieci składają parasole.
Zabawę powtarza się kilka razy, z tym, że chętne dzieci wystukują rytm na bębenku i pokazują figury, które mają wykonywać pozostałe dzieci.
Improwizacje muzyczne na orkiestrę
– dzieci wybierają sobie po jednym instrumencie muzycznym z zestawu Carla Orffa. Nauczycielka włącza muzykę i pokazuje dzieciom, w jaki sposób będą grały na instrumentach. Używa do tego wcześniej rozpisanej na szarym papierze (rozrysowanej symbolami instrumentów muzycznych) melodii. Pokazuje dzieciom w jaki sposób każdy instrument będzie grał i w jakiej kolejności. Instrumenty muszą grać w rytmie takim samym, jakim odtwarzana jest muzyka z płyty CD. Początkowo dzieci próbują, następnie grają melodię razem z muzyką która odtwarzana jest z płyty.
Taniec relaksacyjny z apaszkami.
Każde dziecko otrzymuje apaszkę. Nauczycielka włącza muzykę i wspólnie tańczą. Początkowo dzieci naśladują ruchy nauczycielki. Następnie każde dziecko wykonuje w rytm muzyki swój improwizowany taniec.
Zakończenie zajęć.
Dzieci stają w kole i tak jak na początku bawią się z piosenką „Pada deszczyk, pada deszczyk”... piosenka KLANZY.
Podziękowanie za wspólną zabawę.
Uwagi o prowadzeniu zajęć.
należy przestrzegać bhp podczas zajęć, szczególnie z użyciem parasolek
dzieci same muszą wykazywać chęć do zabawy, nie należy ich zmuszać , jedynie zachęcać.
dzieci z którymi ja pracuję chętnie biorą udział w zabawach rytmiczno - ruchowych przy muzyce i bardzo lubią improwizować muzykę na instrumentach Carla Orffa.