X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 2980
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Z literą "J, j" poznajemy jajka - zabawa dydaktyczna

KONSPEKT ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI PIĘCIO– SZEŚCIO– LETNICH

Temat: Z literą „J, j” poznajemy jajka – zabawa dydaktyczna. Zapoznanie dzieci z nową literą na wyrazie podstawowym „jajko”.

Cele:
•Poznanie nowej litery „J, j”;
•Zapoznanie z różnymi rodzajami jaj;
•Poznanie budowy jajka oraz funkcji poszczególnych elementów;
•Uświadomienie ważnych walorów odżywczych jajek;
•Rozwijanie umiejętności analizy i syntezy głoskowej;
•Rozwijanie umiejętności czytania;
•Rozwijanie umiejętności improwizacji ruchowej;
•Doskonalenie umiejętności współdziałania.

Metody:
•Metody podające:
opowiadanie nauczyciela,
objaśnienie,
instrukcja;

•Metody poszukujące:
rozmowa,
metoda zadań praktycznych;

•Metody ekspresyjne:
improwizacja ruchowa;

•Metody praktyczne:
metoda zadań.

•Formy pracy:
indywidualna,
zespołowa,
zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
•Kukiełki litery J, j,
•Sylweta jajka,
•Ilustracje przedstawiające to, co otrzymujemy z jajka,
•Zdjęcia różnych rodzajów jaj,
•Płytki białe, czerwone i niebieskie,
•Magnetofon, płyty CD do zabawa ruchowych.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Przywitanie z kukiełką-literką J
Dzisiaj wspólnie wybierzemy się razem z nową literą do Krainy Jajek, aby dowiedzieć się o nich jak najwięcej.

2.Jak jajeczko – zabawa ruchowa przy muzyce
Dzieci przy skocznej muzyce turlają się po dywanie w różne strony. Gdy muzyka milknie dzieci zmieniają się w jajka.

3.Co mamy z jaka? Co możemy z nich zrobić? – rozmowa
Nauczycielka kładzie na dywanie dużą sylwetę jajka. Dzieci szukają odpowiedzi na pytanie: co mamy z jajka? Nauczycielka naprowadza dzieci obrazkami, bądź słownymi zagadkami. Wspólnie układają dookoła jajka ilustracje przedstawiające to, co z niego mamy:
•kogel-mogel
•jajecznica
•jajka na twardo lub na miękko
•ciasto i ciastka
•omlet
•pisanki
•pasta jajeczna
•piana
•jajko sadzone
•żółtko
•pisklę
•kura lub kogut.
Gdy wszystkie ilustracje są już ułożone dzieci czytają podpisy do nich i układają pod odpowiednim obrazkiem.

Na zakończenie układanki nauczycielka pyta:
•Czy jajka są zdrowe? Dlaczego?
•Czy mają witaminy? (uzupełnia wypowiedź dzieci:
Jajko jest produktem wyjątkowo bogatym we wszystkie składniki potrzebne organizmowi, do prawidłowego funkcjonowania, a do tego ma mało kalorii. Doskonale odchudza i podkręca przemianę materii: to zasługa białek, witamin i składników mineralnych. Jajko jest też źródłem witaminy B12, zapobiegającej depresji. Zjedzenie 2 jajek to zastrzyk witaminy E (18% dziennego zapotrzebowania), która zapobiegnie chorobom serca i ochroni skórę przed promieniami UV. Witamina A z żółtka to porcja w sam raz, aby wzmocnić rogówkę i o zmroku wyraźnie widzieć (ważne dla kierowców). Z kolei witamina D ułatwi przyswajanie wapnia z diety.

4.Pizza - zabawa metodą W. Sherborne
Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko jest kucharzem, drugie będzie pizzą. Kucharz na brzuchu kolegi przekazuje rękami treść układanki:

Najpierw sypiemy mąkę, zgarniamy ją, lejemy oliwę, wbijamy jajko
Dodajemy szczyptę soli, no... może dwie, trzy, wyrabiamy ciasto,
Wałkujemy, wygładzamy placek i na wierzch kroimy i kładziemy:
Pomidory, krążki cebuli, oliwki,...
Ścieramy żółty ser i...
Buch! Do pieca.
Wyjmujemy i kroimy na kawałki,
i ... zjadamy...
Mniam, mniam, mniam

Po zjedzeniu pizzy następuje zamiana ról.

5.Jakie mamy jajka? – rozmowa przy ilustracjach.
Nauczycielka prezentuje dzieciom na ilustracjach różne rodzaje jaj. Zwraca uwagę na kształt każdego z jaj:
•Jajo strusia,
•Jaj ptaków,
•Jajo pingwina,
•Jaja pszczół,
•Jaja ryb – ikra,
•Jaja żaby – skrzek,
•Jaja pająka,
•Jaja krokodyla,
•Jaja węża,
•Jaja owadów,
•Jaja ślimaka,
•Jaja mrówki,
•Jaja jaszczurki.

•Które z poznanych jaj są najmniejsze?
•A które są największe?

6.Nie znamy języka mieszkańców Krainy Jajek – ćwiczenie dramowe.
Dzieci biegają w rytm muzyki po całej sali. Kiedy muzyka milknie wypowiadają różnymi sposobami głoskę „j”: pokazują nazywane przez nauczycielkę emocje, używając odpowiedniego tonu głosu i mimiki.

7.Jak zbudowane jest jajko? – opowiadanie nauczyciela
Nauczycielka prezentuje dzieciom na ilustracji schemat budowy jaja. Wyjaśnia funkcję poszczególnych elementów:

•Co jest na zewnątrz jajka? Do czego służy skorupka? (chroni rozwijające się w środku pisklę)
•A co jest w środku jajka?
Błona pergaminowa – chroni pisklę przed uszkodzeniem
Białko – chroni rozwijające się pisklę przed uszkodzeniem
Żółtko - przed wykluciem małe żywią się żółtkiem
Chalaza - Są to sznury gęstego białka, które przytrzymują żółtko na swoim miejscu
tarcza zarodkowa - to z niej będzie rozwijać się pisklę
komora powietrzna – rozwijające się pisklę czerpie z niej powietrze.

8.Praca z literą „J, j” - głoskowanie
•Pokaz litery „J, j” drukowanej i pisanej.
•Omówienie kształtu litery, różnic i podobieństw.
•Wyodrębnienie wyrazu podstawowego: jajko.
•Podział wyrazu na sylaby ( układanie płytek ).
•Podział na głoski ( układanie płytek ).
•Wyodrębnianie samogłosek i spółgłosek w wyrazie ( układanie płytek ).
•Odszukanie miejsca głoski „j” w wyrazie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.