Scenariusz zajęć otwartych w Szkole Przysposabiającej do pracy
Funkcjonowanie osobiste i społeczne
SOSW Jastrowie, Styczeń 2016
Prowadzący: Mariola Andrzejewska
Temat: Przysłowia i powiedzenia dotyczące miesięcy – wykorzystanie technik dramy.
Czas trwania: 45 minut
Metody: pokazowe, słowne, naśladownictwo, praktycznego działania, zabawa dydaktyczna, techniki dramy, elementy integracji sensorycznej
Formy pracy: praca indywidualna, praca zbiorowa,
Środki dydaktyczne: karty pracy, przygotowane plansze obrazkowo-wyrazowe z nazwami miesięcy, klej, kredki, mazaki
Cele poznawcze:
- kształtowanie umiejętności nazywania i pisania nazw miesięcy
- utrwalanie umiejętności przyporządkowywania miesięcy do różnych pór roku
- umiejętność opisu pogody występującej w danych miesiącach
Cele rewalidacyjne:
- doskonalenie pamięci i spostrzegawczości
- ćwiczenie poprawnej wymowy
- rozwijanie percepcji wzrokowo - słuchowej
- usprawnianie koordynacji ruchowo-wzrokowej
Cele wychowawcze:
- doskonalenie umiejętności pracy w grupie i integracji
- wzbudzanie motywacji i wiary we własne możliwości
- rozwijanie ekspresji i mowy pozawerbalnej
TOK LEKCJI
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Przywitanie
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Ustalenie bieżącej daty i pogody
Czas trwania części wstępnej : 5 min.
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Ustalenie i zapis tematu lekcji.
Pogadanka na temat „Jakie lubimy miesiące?”
Czas trwania: 5 min.
2. Wprowadzenie powiedzeń o miesiącach poprzez metodę pokazu z użyciem improwizacji i ćwiczeń pantomimicznych. Poparcie pokazu przygotowanymi planszami z nazwą i ilustracją dotyczącą danego miesiąca.
np. „W marcu jak w garncu” – nauczyciel raz dygoce z zimna, raz rysuje ruchem ręki słońce na niebie lub improwizuje wiatr i deszcz. Następnie pokazuje planszę z ilustracją miesiąca i napisem „marzec”.
Czas trwania: 15 min.
3. Zabawa dydaktyczna.
Nauczyciel przedstawia za pomocą wcześniej ustalonych, pokazanych znaków dany miesiąc, a uczniowie mają za zadanie odgadnąć, o jaki miesiąc chodzi. Jeżeli uczniowie mają trudności z odgadnięciem nauczyciel wzbogaca pokaz o dźwięki lub słowa. Uczeń, który zgadł, zastępuje nauczyciela i pokazuje kolejny miesiąc do odgadnięcia przez pozostałych członków grupy.
Czas trwania: 10 min.
4. Praca z przygotowanymi kartami pracy – „Jaki to miesiąc?”.
Zadaniem uczniów jest wklejenie karty pracy do zeszytu i przyporządkowanie podanych miesięcy do pór roku.
Czas trwania: 8 min.
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Podsumowanie zajęć - przypomnienie treści lekcji.
2. Ocena pracy i aktywności uczniów.
.
Czas trwania części końcowej: 2 min.