SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
1. Prowadzący: Urszula Miłosz
2. Uczestnicy: dzieci z grupy przedszkolnej oddz. I i II
3. Data: 08.12.2015 r.
4. Czas: 6.30 – 8.00, 12.45 – 16.30
5. Temat zajęć: Coraz bliżej święta.
6. Cele ogólne:
• Poznanie tradycji i zwyczajów świątecznych;
• Wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej;
• Ukazanie piękna Świąt Bożego Narodzenia;
7. Cele operacyjne: dziecko:
• Wymieni skojarzenia związane ze Świętami Bożego Narodzenia;
• Zaśpiewa kolędy;
• Zna tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia;
• Potrafi samodzielnie dekorować pierniki;
• Uczestniczy w zabawach ruchowych;
8. Metody pracy:
• Czynne: zadań stawianych do wykonania;
• Słowne: rozmowa, objaśnienie;
9. Forma pracy: praca z całą grupą, indywidualna
10. Środki dydaktyczne:
• Płyta CD
• Zagadki związane tematyką świąt
• Pierniki
• Lukier
• Posypka cukrowa
• Talerzyki
• Serwetki
• Ilustracje świąteczne;
Przebieg zajęć:`
6.30 – 8.00
1. Wspólna zabawa w kąciku zainteresowań – „Jesteśmy kucharzami”
2. Zabawy dzieci według ich własnych pomysłów.
12.45 – 16.30
3. Zapoznanie dzieci z tematem i celami zajęć.
4. Powitanie – iskierka przyjaźni:
Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk.
Dzieci w kręgu przekazują sobie „Iskierkę” poprzez uścisk dłoni.
5. Zabawa ruchowa „Wykonaj zadanie”. Nauczycielka trzyma przed sobą świąteczną skarpetę, w której znajdują się losy. Zadaniem każdego dziecka jest wykonanie wylosowanego zadania.
6. Wprowadzenie – rozmowa z dziećmi o nastrojach ostatnich dni przedświątecznych
( co się dzieje w tych dniach w domach, na ulicach? -pośpiech, zakupy, duży ruch, gotowanie, pieczenie, sprzątanie)
Jakie święto się do nas zbliża?
7. Rozwiązywanie zagadek łączących się tematycznie ze świętami:
Przyniesioną z lasu
pięknie wystroimy
na niej najpiękniejsze
bombki powiesimy.
/ choinka/
Te złote – lubią nosić panie
te papierowe choinka dostanie.
/ łańcuchy /
Pudełeczka i paczuszki,
torebki i paczki
w groszki, gwiazdki
oraz w małe szlaczki.
W środku pewnie coś miłego
od Świętego dla każdego.
/ prezenty /
W paseczki, gwiazdeczki,
błyszczące, matowe.
Podłużne, okrągłe,
stare i nowe.
Dzisiaj ozdobią
gałązki świerkowe.
/ bombki /
Jakie to święta
gwiazdka zaczyna
a w żłobie leży
mała Dziecina?
/ Boże Narodzenie /
8. Rozmowa z dziećmi na temat Świąt Bożego Narodzenia – tradycji świątecznych.
- Kiedy obchodzimy Święta Bożego Narodzenia?
- W jaki sposób przygotowujemy się do świąt?
- Jakie znacie zwyczaje związane z Wigilią?
- Jak pomagacie Waszym rodzicom?
- Kiedy ubieracie choinkę w Waszych domach?
- Co powinno znaleźć się na wigilijnym stole?
- Kiedy zasiadamy do stołu wigilijnego?
- Kiedy otwieramy prezenty?
9. Śpiewanie kolęd „Przybieżeli do Betlejem”, „Mały Jezu”
10. Samodzielne lukrowanie pierników przez dzieci, ozdabianie kolorową posypką. Układanie pierników na papierowym talerzyku.
11. Porządkowanie miejsc pracy po skończonym zajęciu.
12. Wspólne oglądanie polukrowanych pierników.
13. Przygotowanie do podwieczorku – utrwalenie zasad prawidłowego zachowywania
się w toalecie.
14. Podsumowanie, wypowiedzi dzieci na temat przeprowadzonego zajęcia.
15. Ocena pracy dzieci.
16. Wysłuchanie opowiadania czytanego przez nauczyciela „Bajka o aniołku”
(załącznik nr1)
17. Zabawy wg zainteresowań dzieci. Kolorowanie obrazków o tematyce świątecznej. Wypowiedzi swobodne dzieci.