Konspekt
zajęć logopedycznych
z przewagą
funkcji wzrokowej
Lidia Czerwińska
Temat: Rozróżnianie i utrwalanie głosek: „l” i „r”
Cele:
Dydaktyczno – lingwistyczny:
- rozpoznawanie głoski „l” w sylabie i wyrazie,
- rozpoznawanie głoski „r” w sylabie i wyrazie,
- zauważanie głosek „l” i „r” w wyrazach o
identycznym układzie głosek,
- uzupełnianie brakujących elementów
wyrazowych,
- tworzenie wyrazów z sylab z połączeń „ra”, „la
- doskonalenie poprawnej wymowy obu głosek,
- usprawnianie układu oddechowego
i artykulacyjnego,
Wychowawczy:
- wdrażanie do zdyscyplinowanej pracy
i wykonywania poleceń,
Psychologiczny:
- rozwijanie funkcji wzrokowej i kierunkowo-
przestrzennej,
- rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej,
- wzmacnianie koncentracji uwagi,
- rozwijanie myślenia,
Pomoce: paski papieru i bibułki do dmuchania, kubeczek z wodą i rurka,opłatek, ilustracje i ich nazwy do dopasowania, kolorowanka z ukrytymi głoskami: r, l, zagadki.
Konspekt w oparciu o :
B. Sawa: Dzieci z zaburzeniami mowy. Warszawa 1990.
Jeżeli dziecko źle czyta i pisze.
Warszawa 1994.
M. Wrzesińska: Chcę poprawnie wymawiać. Ćwiczenia
logopedyczne.Poznań 1999.
B. Zakrzewska: Reedukacja dzieci z trudnościami w czytaniu i
pisaniu. Warszawa 1976.
Przebieg zajęć:
Powitanie z dzieckiem i stworzenie miłej atmosfery.
I. Zajęcia przygotowawcze
(usprawnianie aparatu oddechowego i narządów artykulacyjnych)
- dmuchanie w pasek papieru,
- dmuchanie przez rurkę – bulgotanie,
- naśladowanie odgłosów zwierząt,
- oblizywanie warg i kącików ust,
- ściąganie opłatka z podniebienia,
- parskanie jak konik i cmokanie,
II. Zajęcia właściwe
- dopasowanie do ilustracji nazw i podkreślenie głosek : L i R
( rower, lalka, pralka, radio, telewizor, ryba, las, lody, farba, rolnik)
- zabawa „Gdzie się schowały głoski : „l”, a gdzie „r”
(ilustracja do kolorowania)
-Wskazanie głosek: „l” i „r” w sylabach i wyrazach
( ich selekcja na dwie kolumny)
„L” „R”
la, re, ri, lu, lok, bar, sól, rak, mila, kura,
- rozpoznanie wzrokowe sylab w wyrazie
li ulica ri ring
le lejek re wtorek
la laskowy ra parasol
lu ulubiony ru poruszył
lec pale reb torebka
lus pluskwa ral korale
- analiza wzrokowa wyrazu: wskazanie głosek różnicujących wyrazy
Rok – lok
bar – bal
kura - kula
Ród – lód
bór - ból
kratka - klatka
Rufa – lufa
kufer – kufel
chrapie - chlapie
Rama – lama
puder – pudel
cerować - celować
- uzupełnianie wyrazów głoską „l” lub „r”
( ewentualnie pomoc objaśnieniami w nawiasie)
. ot (ptaka)
Ka . p (wigilijny)
K . ó . (władca)
Oku . a . y ( na nosie)
. ust . o ( w łazience)
K . ó . ik ( ma długie uszy)
. akie . ( do malowania)
Ka . tof . e (do obiadu)
Go . y . ( duża małpa)
Ka . uze . a (w wesołym miasteczku)
- tworzenie wyrazów z połączeń różnych sylab z „ ra”,” la”
Ka na ku wa
Pa le o-ku no
Ko Ra sol mar-mo la ma
Sta nek ba da
Li da po la
Po no la ry
- zabawa w odgadywanie zwierząt ukrytych w zagadce ( pomocą są literki)
Rybą ten zwierz nie jest,
Chociaż w wodzie pływa.
To jest ssak ogromny,
Jak on się nazywa?
(w,e,l,o,i,r,b,y ) W nazwie lampę ma,
Jest to dziki zwierz.
Ma kuzyna kota.
Któż to jest ? Czy wiesz?
(a,m,r,t,l,p,a )
Ten ptaszek zawsze
W Polsce zostaje,
Gdy inne zwiedzają
Dalekie kraje.
(b,l,e,w,ó,r )
- zabawa w odnajdywanie domowych przedmiotów ukrytych w zagadce
( pomocą są literki)
W każdym domu jest ta skrzynka,
Gdy włączysz ją – świeci.
Obejrzeć w niej mogą
Wiele bajek dzieci. (e,l,e,w,t,z,r,o,i )
Gdy wodę w nią wlejesz,
potem proszku dodasz,
To swoje ubranka
czyste już wyciągasz.
(a,r,p,a,l,k )
Ma on żeber wiele
Jest pod oknem każdym.
Ciepło daje zimą,
Dlatego jest ważny.
(l,o,k,f,e,a,r,y,r,)
Podziękowanie za wspólną zabawę i pożegnanie.