Konspekt zajęć – edukacja wczesnoszkolna, j. polski, klasa 1
Temat: Uprzejmość- poznajemy baśń pt. „Wróżki”
Czas zajęć: 3 godz. lekcyjne
Nauczyciel: Magdalena Traczyk
Cele zajęć:
- kształcenie umiejętności rozróżniania bajki i baśni;
- kształcenie umiejętności aktywnego słuchania baśni;
- rozwijanie umiejętności odpowiadania na pytania całym zdaniem;
- kształcenie umiejętności wyróżniania zdarzeń i układania historyjki obrazkowej zgodnie z kolejnością wydarzeń w baśni;
- rozwijanie umiejętności przyporządkowywania cech i elementów do bohaterek baśni;
- kształcenie umiejętności zgodnej współpracy i współdziałania podczas wykonywania zadań;
-rozwijanie sprawności manualnej;
- utrwalenie zwrotów grzecznościowych;
- ćwiczenie umiejętności układania z liter wyrazów oraz zdań z rozsypanek wyrazowych;
Metody pracy: praca w grupie, aktywne słuchanie, ukierunkowana rozmowa,
oglądowa,
Formy pracy: praca zbiorowa, indywidualna, praca w grupach.
Środki dydaktyczne: nagranie CD słuchowiska „Wróżki”, karty pracy, Elementarz, historyjka obrazkowa, karty z konturem bohaterek, litery, magnesy, wycinanki, kawałki materiałów, klej, mazaki, książka G. Kasdepke;
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie w tematykę zajęć. Przypomnienie ostatnich zajęć, na których poznaliśmy bajkę. Przekazanie informacji, że dzisiaj poznamy baśń. Wskazanie różnic- przeczytanie definicji ze słownika. Przyczepienie na tablicy kartek z wyrazem BAŚŃ i BAJKA.
2. Aktywne wysłuchanie na dywanie słuchowiska pt. „Wróżki”.
3. Odpowiadanie na pytania zadane przez nauczyciela dotyczące słuchowiska.
4. Przyporządkowywanie cech i elementów pasujących do danej dziewczynki- przyczepienie wyrazów i obrazków na tablicy do odpowiedniej bohaterki.
5. Przejście dzieci na swoje miejsca w ławkach. Samodzielne wykonanie zadania 2, str. 16 w kartach pracy. Ocena prac stempelkiem.
6. Ułożenie przez chętnych uczniów wyrazów z liter na tablicy. Wykonanie zadania 4 w Kartach pracy, str.17.
7. Przeczytanie przez chętnego ucznia krótkich tekstów do baśni Wróżki z Elementarza, str.58-59
8. Ułożenie w odpowiedniej kolejności historyjki obrazkowej dotyczącej baśni. Opowiedzenie przez chętnych uczniów kolejnych zdarzeń w baśni.
9. Przerwa śródlekcyjna (piosenka Hej, ho)
10. Podzielenie uczniów na 4-osobowe grupy. Wykonanie pracy plastycznej z otrzymanych materiałów. Zawieszenie kart na tablicy. Odgadywanie przez pozostałe grupy, która z postaci została przedstawiona na pracy. Uporządkowanie miejsc pracy.
11. Przeczytanie przez nauczyciela opowiadania pt. „ O Leonie i niebieskiej niezapominajce” G. Kasdepke. Rozmowa o zachowaniu bohaterów opowiadania.
12. Ustne sformułowanie na podstawie tekstu (postaw bohaterów) podstawowego przesłania baśni: Należy być uprzejmym i grzecznym dla innych. Przypomnienie zwrotów grzecznościowych.
13. Wykonanie zadań w kartach- zad.2, 3 – Czytam, str. 25
14. Zaznaczenie zadania domowego- Karty pracy zad. 3 str.17. Przypomnienie, że należy przynieść patyczki i taśmę klejącą, z których będziemy wykonywać postacie i rekwizyty do przedstawienia teatralnego.