Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 5-6 letnich : „Podróż w morskie głębiny”.
Prowadząca: Renata Wielgus
Obszar podstawy programowej :
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych - 1/2;
- umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt, barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych - 9/2;
- w skupieniu słucha muzyki w tym także muzyki poważnej – 8/4;
- mówi płynnie niezbyt głośno dostosowując ton głosu do sytuacji – 3/2;
- wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych – 12/1;
Cel główny zajęcia :
- Rozwijanie myślenia kreatywnego, wyobraźni, twórczej ekspresji plastycznej i twórczej ekspresji ruchowej w różnych formach aktywności.
- Pogłębianie wiedzy na temat fauny i flory w głębinach morskich.
Cele operacyjne :
- przewiduje co może znajdować się na zasłoniętej ilustracji;
- stempluje na podkładzie z gazy;
- eksperymentuje z łączeniem barw;
- tworzy kompozycje z dostarczonych materiałów;
- ilustruje muzykę poprzez ekspresję ruchową;
- jest kreatywne;
- systematyzuje, utrwala wiedzę o życiu w głębinach morskich;
- odczuwa zadowolenie z wykonanego zadania, osiąga sukces.
Metody pracy: aktywizujące, integracyjne, problemowe – giełda pomysłów, ekspresji i impresji, ewaluacyjne.
Forma pracy : grupowa, indywidualna;
Środki dydaktyczne: ilustracja przedstawiająca podwodny świat, chusta animacyjna, niebieska tkanina, sylwety przedstawiające ukwiały, koralowce, mchy morskie, meduzy, ośmiornicę, jeżowca, skrzydlicę, kamienie, muszle, sylwety ryb z przyklejoną gazą, stemple z gąbki, kolorowe tasiemki, piosenka pt. „Podwodne ogrody” z płyty CD Arfik, utwór R. Schumana – „Marzenie”.
Przebieg zajęcia:
1) Zabawa integracyjna – dzieci stają w kole z zamkniętymi oczami, wyciągają ręce i zbliżają się do siebie, kiedy dotkną się dłońmi – witają się, mówiąc sobie coś miłego.
2) Rozmowa przy ilustracji częściowo odsłanianej - nauczyciel kieruje rozmową odsłaniając kolejne fragmenty zasłoniętej ilustracji.
3) Odsłonięcie ilustracji przedstawiającej morską głębinę, w której pływa batyskaf. Na batyskafie przyklejone jest zdjęcie dzieci uczęszczających do grupy.
- Co się dzieje na obrazku, który widzicie?
- Jakie rośliny i zwierzęta rozpoznajecie na ilustracji?
- Ułóżcie zdanie o tym co widzicie na ilustracji.
- Powiedzcie to zdanie smutno, wesoło, pytając, rozkazując.
4) „Wyprawa w morskie głębiny” - zaproszenie do batyskafu (dzieci siadają na chuście animacyjnej) – wspólny śpiew piosenki pt. „Podwodne ogrody”, płyta CD Arfik.
5) „Podwodny świat” – dzieci wyciągają z kuferka różne akcesoria i zastanawiają się, w jaki sposób można je wykorzystać.
Rozłożenie na dywanie niebieskiej tkaniny imitującej morze - twórcze układanie obrazka na tkaninie z wykorzystaniem naturalnych kamieni, muszli oraz sylwet przedstawiających ukwiały, koralowce, mchy morskie, meduzy, ośmiornicę, jeżowca, skrzydlicę;
6) Eksperymentowanie z mieszaniem barw – stemplowanie na podkładzie z gazy sylwet przedstawiających ryby. Umieszczenie wykonanych ryb na kompozycji przedstawiającej podwodny świat.
7) Taniec w głębinach morskich z wykorzystaniem kolorowych wstążek do muzyki R. Schumana – „Marzenie” - improwizacja ruchowa.
8) Ewaluacja: zadowolone dziecko kładzie małą błyszczącą rybkę na ułożonej kompozycji, niezadowolone wyrzuca rybkę do sieci.
9) Prezentacja obrazu dzieciom z innych grup przedszkolnych.