SCENARIUSZ ZAJĘĆ - ZABAWY MATEMATYCZNE.
Grupa: 5, 6 - latki
Temat zajęcia: „Poznajemy owady”.
Cel ogólny:
-Zapoznanie ze środowiskiem przyrodniczym: łąka.
-Poznanie wybranych owadów oraz rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie 7 i porównywania zbiorów.
Cele operacyjne
Dzieci:
-rozpoznają i nazywają owady najczęściej spotykane na łące, naśladują je;
-doskonalą logiczne myślenie poprzez rozwiązywanie zagadek;
-rozpoznają i nazywają kolory podstawowe;
-chętnie podejmują zabawy przy muzyce, odtwarzają ruchem, mimiką, gestem jej charakter;
-posługują się określeniami położenia i kierunku;
-organizują sobie miejsce do zabawy, tak aby nie przeszkadzać innym;
-współdziałają z rówieśnikami;
-poprawnie wykonują polecenia nauczyciela.
Metody:
-słowna: rozmowa, opowiadanie, objaśnienia, polecenia
-oglądowa: pokaz, obserwacja
- czynna: zadania stawiane do wykonania, samodzielne działanie
Formy pracy:
-z całą grupą
-praca indywidualna
Środki dydaktyczne: sylwety owadów, kolorowe kwiaty, pelerynki dla dzieci w czterech kolorach, zagadki, nagrania CD.
Przebieg zajęcia:
Powitanie
Wspólny śpiew piosenki pt: „Witam was” (płyta CD ).
Nauczycielka zaprasza dzieci do tablicy, na której na zielonym materiale przypięte są sylwety owadów (występujących w wierszu).
Słuchanie wiersza recytowanego przez nauczyciela pt: „Wiosenny spacer” Małgorzaty Strzałkowskiej. W czasie recytacji nauczycielka pokazuje owada, o którym w danej chwili jest mowa w wierszu.
Rozmowa na temat treści wiersza: Gdzie wybrały się owady? Jakie owady przedstawiono w wierszu? Dlaczego wróciły nim zaszło słonko?
Zabawa naśladowcza: „Wesołe owady” – dzieci poruszają się w tempie podanym przez nauczyciela na instrumencie perkusyjnym. Na umowny sygnał dzieci naśladują zwierzę pokazane przez nauczyciela na obrazku.
Zagadki ,,Mieszkańcy łąki”
Dzieci rozwiązują zagadki, wybierają odpowiednie rysunki owadów i umieszczają je na planszy przedstawiającej łąkę umieszczonej na dywanie.
Do domu się spóźnić nie może,
Bo jest w nim o każdej porze.
Od gonitwy spokój woli,
Więc mawia: spiesz się powoli.
(ślimak)
Lata nad łąką w czerwonej kapotce,
a na tej kapotce jest kropka przy kropce.
(biedronka)
Niziutko nad stawem fruwa przez dzień cały,
Kształtem przypomina helikopter mały.
(ważka)
Co to za pani ma pasiaste ubranie?
Od niej słodki miodek na pewno dostaniesz.
(pszczoła)
Kapie się w strumykach,
Przed boćkiem umyka.
Koncerty wieczorem
daje nad jeziorem.
(żabka)
Znacie takiego konika,
który zawsze w trawie cyka? ...
(konik polny)
Tu cytrynek, tam paź królowej,
wszędzie piękne, kolorowe.
Lekko unoszą się nad łąką,
gdy tylko zaświeci słonko. ...
(motyle)
Nauczycielka rozdaje dzieciom pelerynki w czterech kolorach: czerwonym (biedronka), zielonym (konik polny), niebieskim (motyl), żółtym (pszczoła). Dzieci w pelerynkach dopierają sobie rówieśników do swojej grupy, którym zakładają opaskę z odpowiednim owadem. Wspólna zabawa owadów z danej grupy przy piosence pt: „Na zielonej łące” (płyta CD).
Po zabawie liczenie pszczół, motyli, biedronek i koników polnych, porównywanie ich liczby.
Składanie obrazków z części. Dzieci układają owady z elementów, przeliczanie ilości elementów, z których złożyły obrazek, nazywanie owadów, podawanie charakterystycznej barwy.
4.Zabawa „Kolorowe kwiaty”.
Dzieci naśladują owady, poruszają się pomiędzy rozłożonymi na podłodze kwiatkami w rytm muzyki. Kiedy muzyka cichnie staja na kwiatkach i wykonują trzy oddechy nosem. Ponownie biegają pomiędzy kwiatami, gdy muzyka milknie przykucają na kwiatach i odpoczywają. Zabawę powtarzamy kilka razy.
5. Zabawa z sylwetami biedronek.
Dzieci układają sylwety według polecenia nauczyciela
•podnieście biedronkę wysoko, jak najwyżej;
•opuście biedronkę nisko jak najniżej;
•połóżcie ją po prawej stronie, połóżcie ją po lewej stronie;
•połóżcie ją za sobą, połóżcie ją przed sobą.
Nauczycielka rozdaje plansze, na których narysowana jest określona ilość owadów. Zadaniem dzieci będzie narysowanie tyle kółek, ile jest owadów na kartce, którą otrzymało dane dziecko.
6. Ewaluacja zajęć.
Jeśli podobały wam się zajęcia to weźcie z tacy wybranego przez siebie owada i powieście na tablicy. Powiedzcie co podobało wam się najbardziej na zajęciach?
Literatura:
E. Gruszczyk Kolczyńska: Dziecięca matematyka.
H. Kruk: Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu.
Przewodnik metodyczny: Przygoda z uśmiechem.