Numer: 29742
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zabaw andrzejkowych w przedszkolu

Scenariusz zabaw andrzejkowych
dla 3-, 4-, 5-latków


temat zajęć: Andrzejkowe wróżby

osoba prowadząca: Irena Janiak

data: 30.11.2015r.

grupa: 3-, 4- i 5-latki

cel główny:
- czerpanie przyjemności ze wspólnej zabawy;
- zapoznanie z wróżbami andrzejkowymi;

cele szczegółowe - dziecko:
- rozpoznaje kolory;
- cierpliwie czeka na swoją kolej;
- poznaje historię wróżb andrzejkowych;
- dopasowuje rekwizyt do odpowiedniego zawodu;
- tańczy w rytm muzyki;
- wykonuje polecenia nauczyciela;
- zapamiętuje kolejne ruchy i gesty w zabawie

formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa

metody:
• czynne – metoda kierowania aktywnością; metoda zadań stawianych dziecku;
• oglądowe – osobisty przykład nauczyciela;
• słowne – rozmowa, objaśnienia i instrukcje nauczyciela

środki dydaktyczne: duże papierowe serca z imionami dziewcząt i osobno chłopców, szpilka, 4 jednorazowe kubki, obrączka, mały samochodzik, cukierek, monety, obrazki przedstawiające różne zawody, kapelusz, wstążki z bibuły w różnych kolorach, cukierki z ukrytą wróżbą obrazkową w środku, zapałki, guzik, pierścionek, łyżka, lusterko, długopis, jednorazowy talerzyk, buty dzieci, dowolnie ozdobiona butelka, nagranie z dowolną muzyką, odtwarzacz CD, koło podzielone na 6 części – w każdej części wróżba obrazkowa: walizki, świnka skarbonka, różdżka, serce, prezent, lody, nagranie utworu „Magiczna cyfra 7”.


Przebieg zajęć:
1. Przedstawienie przez nauczyciela historii wróżb andrzejkowych
W dawnych czasach, pod koniec każdego roku, kiedy dni stawały się krótsze a wieczory dłuższe dzieci, młodzież i dorośli, zbierali się popołudniem w jednym domu, aby wspólnie śpiewać i bawić się. Ważniejszymi takimi spotkaniami były wieczory poprzedzające święta Katarzyny i Andrzeja. Był to bowiem okres wróżb. Chłopcy wróżyli sobie w katarzynki a dziewczęta na św. Andrzeja. Z czasem katarzynkowe wróżby zanikły a tradycja andrzejek pozostała do dziś.
Najweselej było na wsi. Młode dziewczyny zaglądały w głąb studni i wypowiadały głośno swoje życzenie. Jeśli echo odpowiedziało, to życzenie wkrótce miało się spełnić. Inną wróżbą było odliczanie sztachet w płocie. Dziesiąta sztacheta, w zależności od wyglądu, miała wywróżyć, jaki będzie ukochany – gruby, chudy, krzywy czy stary. Bywało i tak, że młode panny częstowały psa najlepszymi kąskami (kości posmarowane tłuszczem), której poczęstunek pies pochwycił w pierwszej kolejności, ta jako pierwsza miała wyjść za mąż.
Tradycje wróżb andrzejkowych przetrwały do naszych czasów, są beztroską, osobliwą zabawą, podczas której tak jak dawniej syczy wlewany do wody wosk, wśród śmiechów i żartów losuje się różne przedmioty schowane pod miseczkami. My dzisiaj też będziemy sobie wróżyć, tańczyć ale przede wszystkim będziemy się dobrze bawić.

2. Andrzejkowe serce.
Aby wykonać tę wróżbę należy wyciąć serce z papieru i napisać na nim imiona chłopców i dziewczynek. Następnie trzeba serce odwrócić zapisaną stroną do dołu i przekłuć je igłą. Imię na które natrafimy należy do naszego przyszłego ukochanego/ukochanej.

3. Wróżba z kubeczkami
Zapraszamy chętne dzieci do odkrycia jednego z 4 kubków:
• Pierścionek – szybkie zamążpójście
• Pieniądze - bogactwo
• Cukierek - słodkie i wesołe życie
• Autko - podróż w nieznane
4. Wróżba z kapelusza - nauczyciel chodzi z kapeluszem, w którym są obrazki, przedstawiające różne zawody . Dzieci wybierają karteczki i odgadują, kim będą w przyszłości.

5. Taniec z wstążkami
Dzieci wybierają w dowolnym kolorze pasek bibuły i tańczą z nią do muzyki. Po tańcu nauczycielka odczytuje z księgi wróżb o jakich przestrogach mówią wybrane kolory.
• czerwony - jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo w przyszłości możesz być częstym gościem u dentysty.
• czarny – nie niszcz zabawek i zostawiaj zawsze porządek po sobie.
• zielony - bądź ostrożny w drodze do przedszkola. Patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu przez jezdnię.
• niebieski - zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś zgubić. Nie bądź roztargniony.
• biały - pijesz za mało mleka, masz słabe kości. Jedz więcej nabiału, a nie tylko chrupki i batony.
• żółty - bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów, gdy jesteś spocony; gdy wychodzisz zimą na spacer pamiętaj o czapce i szaliku.
6. Cukierkowa wróżba
Siedząc w kręgu dzieci losują cukierki, w których ukryte są karteczki z nazwami prezentów, które według „ cukierkowej wróżby” powinni niedługo otrzymać. Dzieci zjadają cukierki, a następnie odczytują nazwy prezentów.

7. Kim będzie mój mąż - żona?
W woreczku znajdują się różne przedmioty określające zawód przyszłego męża czy przyszłej żony.
• Zapałki- strażak
• Guzik- krawiec
• Pierścionek- jubiler
• Łyżka- kucharz
• Lusterko- projektant mody
• Długopis- nauczyciel
• Talerzyk- kelner
8. Pantofle - oddzielnie dziewczynki i chłopcy
Dzieci układają „gęsiego” pantofle od końca sali w kierunku drzwi. Który pantofel pierwszy znajdzie się przy drzwiach to dziecko, jako pierwsze z grupy wyjdzie za mąż/ożeni się.

9. Muzyczna loteryjka - zabawa polega na losowaniu z koszyka polecenia , np. Tańczymy jak........ baletnice, jesienne listki, niedźwiadki

10. Andrzejkowa wróżba z butelką - Z kartonu wycinamy koło, dzielimy na sześć części. Na każdej części koła zamieszczamy andrzejkową wróżbę. Na butelce malujemy „magiczne"” znaki. Kiedy zaczarowane koło jest gotowe - zadaniem dzieci jest kręcić butelką i odczytywać wróżby. Wróżbę wskazuje szyjka butelki.

Przykładowa interpretacja symboli:
1. Walizka – wyjedziesz w podróż
2. Deser lodowy – czeka cię słodka niespodzianka
3. Serce – miłe spotkanie
4. Prezent – niedługo dostaniesz od kogoś prezent
5. Skarbonka ( świnka) – dużo pieniędzy
6. Czarodziejska różdżka – spełnią się twoje marzenia

11. Magiczna cyfra siedem – zabawa ruchowa
MAGICZNA CYFRA 7
Ustawiamy się w kręgu i łapiemy za ręce, chodząc w kręgu śpiewamy słowa:
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1 (zatrzymujemy się i tupiemy prawą nogą)
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1 (zatrzymujemy się i tupiemy prawą nogą)
To jest 2 (wykonujemy podskok w górę)
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1 (zatrzymujemy się i tupiemy prawą nogą)
To jest 2 (wykonujemy podskok w górę)
To jest 3 (uderzamy się rękami w uda)
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1 (zatrzymujemy się i tupiemy prawą nogą)
To jest 2 (wykonujemy podskok w górę)
To jest 3 (uderzamy się rękami w uda)
To jest 4 (klaszczemy w ręce)
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1 (zatrzymujemy się i tupiemy prawą nogą)
To jest 2 (wykonujemy podskok w górę)
To jest 3 (uderzamy się rękami w uda)
To jest 4 (klaszczemy w ręce)
To jest 5 (poruszamy rękami zgiętymi w łokciach)
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1 (zatrzymujemy się i tupiemy prawą nogą)
To jest 2 (wykonujemy podskok w górę)
To jest 3 (uderzamy się rękami w uda)
To jest 4 (klaszczemy w ręce)
To jest 5 (poruszamy rękami zgiętymi w łokciach)
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1 (zatrzymujemy się i tupiemy prawą nogą)
To jest 2 (wykonujemy podskok w górę)
To jest 3 (uderzamy się rękami w uda)
To jest 4 (klaszczemy w ręce)
To jest 5 (poruszamy rękami zgiętymi w łokciach)
To jest 6 (pokazujemy nos)
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1 (zatrzymujemy się i tupiemy prawą nogą)
To jest 2 (wykonujemy podskok w górę)
To jest 3 (uderzamy się rękami w uda)
To jest 4 (klaszczemy w ręce)
To jest 5 (poruszamy rękami zgiętymi w łokciach)
To jest 6 (pokazujemy nos)
To jest 7 (chwytamy rękami głowę i ruszamy nią w lewo i prawo)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.