SCENARIUSZ OLIMPIADY EKOLOGICZNEJ -„KAŻDY Z NAS KOCHA LAS”
Opracowała: Agnieszka Kubrak
Cel:
- popularyzacja haseł i działań na rzecz ochrony środowiska,
- inspirowanie samodzielnych działań dziecka,
- prezentacja na forum posiadanych wiadomości i umiejętności z powyższej tematyki.
- wdrażanie do zdrowej rywalizacji,
Pomoce:
Szyldy z napisem „Każdy z nas kocha las”, na stolikach nr grup z symbolami (III „Dżungla”, IV „Biedronki”, V „Motylki”), Koszulki dla przedstawicieli w 3 kolorach do oznakowania zespołów, liście dla wszystkich dzieci dla każdej grupy inny gatunek, koperty z puzzlami, 3 kosze, woreczki gimnastyczne , 3 pachołki, 3 łyżki, Materiały do wykonania leśnego ludzika - kasztany, szyszki, kasztany, żołędzie, wykałaczki, plastelina.
Nagrody: dyplomy dla grup, nagrody w postaci medali, odznaki przyjaciół lasu.
Sprzęt audio: mikrofon, magnetofon, płyty CD.
Przebieg konkursu:
1.Powitanie przez panie prowadzące wszystkich przybyłych na olimpiadę:
przydzielenie miejsc przedstawicielom grup (każda grupa ubrana w koszulki w wybranym kolorze i oznaczona opaskami na głowę z listkiem jednego rodzaju dla całej grupy (klon, dąb, kasztan)).
2. Przywitanie wszystkich zgromadzonych zabawą integracyjną do piosenką „Hej witam was”. (CD Muzylek Moni)
Przywitanie poszczególnych grup własnym hasłem z przesłaniem ekologicznym: np.
- „Biedroneczka” kocha las i o lesie dużo wie , dlaczego ekologiczną olimpiadę wygrać chce.
- „Motylki” .........
- „Dżungla” ........
3. Myślę, że już czas rozpocząć I olimpiadę ekologiczną pod hasłem „Każdy z nas kocha las”.
4. przygotowałyśmy dla was różne zadania konkursowe za każde prawidłowo wykonane zadanie otrzymacie punkty (kasztany), które będą wrzucane do oznakowanych symbolami poszczególnych grup pojemników.
5. Zadania konkursowe:
I. Pierwsze zadanie konkursowe to zagadki , każda grupa wysłucha jednej zagadki, właściwa odpowiedz będzie nagrodzona punktem.
Sosnowy, dębowy,
stary lub młody
rosną w nim grzyby,
rosną jagody. (las)
W lesie go spotkasz,
stoi pod drzewem na jednej nodze,
w pięknym kapeluszu
może być jadalny lub trujący
Co to jest? Czy już wiesz? (grzyb)
Kolczaste ubranie nosi
na swym grzbiecie,
chowa się wśród liści.
Co to? Czy już wiecie? (jeż)
II. Drugie pytanie do przedstawicieli grup :
- Jak nazywają się drzewa, których liście maja na sobie dzieci z waszej grupy?
(wrzucenie punktów do pojemnika za prawidłową odpowiedz)
III. Trzecie pytanie :
- Jak nazywają się nasiona z drzew, których symbole mają na sobie dzieci z waszej grupy.
(wrzucenie punktów za właściwą odpowiedz)
Przerywnik :
Wspólne zaśpiewanie piosenki Muzylka Moni „Jesień pędzlem malowała” i pokazywanie refrenu.
IV. Zadanie konkursowe znajduje się w koszyczku ukryte w plastikowych jajkach (grzybkach)
Losowanie pytań z koszyczka ukrytych w grzybkach.Każda prawidłowa odpowiedz zostaje nagrodzona jednym punktem.
1)Czy drzewa pochłaniają zanieczyszczenia, dymy w zamian dając tlen?
2) Czy las jest domem dla zwierząt?
3) Czy lasy tłumią hałas?
4) Czy hałas jest szkodliwy dla zdrowia?
5) Czy niektóre rośliny leśne służą ludziom jako pożywienie?
6) Czy w lesie można rozpalać ognisko?
7) Czy ludzie mogą zjeść grzyby trujące?
8) Czy las dostarcza drewna - potrzebnego do wytwarzania papieru, mebli innych przedmiotów?
9) Czy można łamać drzewom gałęzie, zrywać listki?
10) Czy w lesie można spotkać drzewa iglaste?
11) Czy w lesie należy hałasować?
12) Czy w lesie można zostawiać śmieci?
13)Jak nazywa się drzewo liściaste, które ma białą korę?
14)Jak nazywa się drzewo iglaste, które gubi igły?
15)Jak nazywa się ptak, który jest symbolem mądrości?
V. Konkursowa zabawa ruchowa „Zapasy wiewiórki”. (wybranie trzech osób z każdej drużyny).
Wyścig drużyn z kasztanami niesionymi na łyżkach wokół pachołków , kasztan nie może upaść na ziemię.
VI. Układanie puzzli z ilustracjami zwierząt . Poszczególne grupy losują koperty z puzzlami.
(Za ułożenie puzzli 1 pkt, podanie nazwy zwierząt 1 pkt).
Przerywnik: W trakcie układania puzzli śpiewanie piosenki do słów wymyślonych na potrzeby quizu do znanej melodii (Batti Strauss nr 2).
Rośnie, rośnie, rośnie las i rosną drzewa w nim
I pełno dębów tu i pełno klonów tam,
a nawet kasztanowce rosną tam.
Rośnie, rośnie, rośnie las i rosną grzyby w nim
I pełno kurek tu i pełno rydzów tam
A nawet rosną w nim smaczne maślaczki.
Rośnie, rośnie, rośnie las i mnóstwo zwierząt w nim
Kilka saren tu i kilka lisów tam
A nawet skaczą małe wióreczki.
VII. Zadanie jednakowe dla wszystkich, należy wybrać prawidłową odpowiedź spośród trzech możliwych:
Gdy zobaczysz leżącego na ziemi ptaka to:
a) głaszczesz go i sprawdzasz czy jeszcze oddycha
b) zabierasz go do domu
c) nie dotykasz go i zawiadamiasz kogoś dorosłego
Dzięcioła cenimy jest za to, że:
a) jest ładnym ptakiem
b) zjada korniki i leczy drzewa
c) głośno stuka dziobem
Czy drzewa sadzi się:
a) korzeniami, do ziemi
b) gałązkami do ziemi
c) liśćmi do ziemi
Przerywnik: Ekologiczna piosenka „Z wielkim koszem idzie jesień po lesie”
VIII. Posegreguj dary lasu i nazwij utworzone zbiory .
(Każda grupa otrzymuje dary lasu do posegregowania. Za szybkie wykonanie zadania 1 punkt, za prawidłowo posegregowane dary lasu 1 punkt, za podanie nazwy 1 punkt.)
IX. Konkursowa zabawa ruchowa „Grzybki do koszyka” - wrzucanie do kosza woreczków, każdy trafiony rzut to 1 punkt.
X. Podaj przynajmniej jedną odpowiedz, za każdą możesz otrzymać jeden punkt.
1. Wymień jeden grzyb jadalny.
2. Wymień zwierzęta żyjące w lesie.
3. Wymień drzewa które rosną w lesie.
XI. Wybierz właściwą odpowiedz:
a) Co to jest makulatura?
- czy są to stare gazety, niepotrzebne papiery
- czy są to stare meble
- czy są to niepotrzebne leki
d) Co można robić w lesie?
- krzyczeć i straszyć zwierzęta
- odpoczywać, zbierać grzyby i jagody
- łamać gałęzie
e) Co powinien robić przyjaciel lasu?
- skakać po drzewach i łamać gałęzie
- palić ogniska i rozrzucać śmieci
- dbać o las i jego mieszkańców
XII. Wasze ostatnie zadanie będzie wymagało od was zdolności plastycznych i wyobraźni. Proszę abyście wykonali mieszkańca lasu z przygotowanych dla was materiałów w czasie śpiewania przez pozostałe dzieci piosenki „Kasztanki”.
6.Rozstrzygnięcie konkursu. Wspólne podliczenie punktów dla każdej grupy.
7. Ogłoszenie wyników konkursu.
8. Nagrodzenie zwycięzców i uczestników konkursu.
Wręczenie dyplomów i medali „Przyjaciel lasu” dla każdego uczestnika konkursu.