SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW DZIECI Z GRUPY
4-LATKÓW PT.:,,URODZINY MARCHEWKI”
CELE:
-rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej
-integracja grupy
-doskonalenie sprawnego ustawiania się w koło, rzędzie i szeregu
-kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych
- poznanie wartości odżywczych marchewki, kształcenie przekonania o konieczności spożywania warzyw
OBSZARY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
1.Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
4.Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
7.Wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem.
METODY: praktycznego działania , słowna
FORMY: zbiorowa, indywidualna
POMOCE DYDAKTYCZNE:piosenki ,,Smaczne warzywa”, ,,Urodziny marchewki”, ,,Witaminki”, ,,Ogórek wąsaty”, ,,Chcemy być zdrowi”, 4 pachołki, sznurek, marchewka dla każdego dziecka, pytania do quizu, zagadka o marchewce, emblematy warzyw, ,,urodzinowy order”
Przebieg:
1. Wejście na salę – dzieci ustawione w pociąg wchodzą na salę do piosenki ,, Witaminki”
2. Powitanie gości : ,,Witajcie moi mili, bardzo się cieszę żeście tu przybyli. Dzisiaj mamy dzień bardzo wyjątkowy , zdrowy , marchewkowy i urodzinowy. A więc, czy każdy jest już do zabawy gotowy?”
3. Rozwiązanie zagadki :
Dobra gotowana,
dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza
to pomarańczowa.
Nauczycielka odsłania marchewki, które są w koszyku.
4. Zgodnie z tradycją urodzin powinny być prezenty. Jednym z lepszych prezentów może być piosenka. Nauczycielka prosi dzieci aby zaśpiewały piosenkę ,,Urodziny marchewki” . Po jej wykonaniu prosi rodziców aby powiedzieli kogo zaprosiła marchewka na swoje urodziny.
5. Marchewkowe konkursy sprawnościowe i zwinnościowe.
Przed rozpoczęciem konkurencji nauczycielka zadaje dzieciom pytanie: Co to za zwierz? Ma długie uszy, puszyste futerko i z apetytem marchewkę chrupie? Po odpowiedzi pyta czy kto chciałby zamienić się w królika i zmierzyć się z ,,marchewkowymi „ zadaniami.
*,,Królicze skoki”- marchewkowy tor to odległość między 2 pachołkami, ozdobionymi marchewkami. Dzieci kolejno skaczą jak króliki po marchewkowych torach.
*,,Króliczy slalom” - dzieci niosą na talerzykach kawałek marchewki omijając 2 pachołki, po powrocie na start przekazują talerzyk drugiej osobie.
* ,,Wyrywanie marchewek” - po zabawie króliczki muszą coś zjeść, a marchewka to ich ulubiony przysmak .Nauczycielka proponuje dzieciom aby wyrwały marchewkę(zwinęły włóczkę, do której przyczepiona jest prawdziwa marchewka).
6. Zabawa do piosenki ,,Smaczne warzywa” ponieważ na urodzinach marchewki nie może zabraknąć jarzynowego tańca.
7. ,,Gdzie jest marchewkowy sok?- zabawa badawczo-smakowa.
8. Marchewkowy quiz
- Dokończ przysłowie: ,,Jedz owoce i warzywa, będziesz zdrowy tak jak...”
- Czy marchewka to owoc, czy warzywo?
- Dlaczego powinniśmy zjadać dużo marchewki?
- Jaki kolor ma marchewka?
- Gdzie rośnie marchewka?
- Co można zrobić z marchewki?-pytanie do rodziców.
- Skąd pochodzi marchewka? - pytanie do rodziców.( z Chin, a znana nam odmiana pochodzi z Holandii)
- Czy z marchewki można upiec ciasto?-pytanie do rodzica.
9. „Kto pierwszy” – chrupanie marchewki.
10. Wręczenie ,pamiątkowych orderów” z urodzin marchewki.
11. Zaproszenie do wspólnej zabawy rodziców,zabawa do piosenki ,, Chcemy być zdrowi”, ,,Ogórek wąsaty”
12. Podziękowanie za udział w zajęciu, poczęstunek-ciasto marchewkowe.