Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w grupie dzieci 5 – letnich (mini konkurs) .
Cele ogólne:
• utrwalenie wiadomości związanych z tematyką „Las i jego mieszkańcy jesienią”
• kształtowanie umiejętności pracowania i współdziałania w zespole
• podporządkowania się ustalonym zasadom i regułom; właściwe ustosunkowanie się do odniesionego sukcesu lub poniesionej porażki
Cele operacyjne (dziecko.....):
• zna i potrafi rozpoznać niektóre zwierzęta leśne
• potrafi dokonać klasyfikacji grzybów: jadalne, trujące oraz owoców leśnych i je
nazwać
• potrafi rozwiązywać zagadki słowne, obrazkowe
• przestrzega ustalonych umów
• potrafi rozpoznać i nazwać głosy zwierząt i ptaków
• posługuje się liczebnikami głównymi
•potrafi ułożyć obrazek z 6 elementów
•potrafi rzucić woreczkiem do celu
• udziela kilku zdaniowych wypowiedzi na określony temat
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
Forma pracy: • indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne: obrazki: dowolne związane z lasem, przedstawiające zwierzęta leśne i ich domy, grzyby jadalne i trujące,owoce:leśne,krajowe czy egzotyczne, puzzle z wybranymi zwierzętami(sowa, dzięcioł, lis, sarna,jeleń,dzik,zając), woreczki i obręcze hula-hop, pytania do quizu.
Przebieg:
1. Powitanie
2. Przedstawienie drużyn
3. Dzieci oglądają obrazki związane z lasem-zadaniem dzieci jest odgadnięcie tematyki konkursu.
4. ,,Czyj to domek?”- zadaniem drużyny jest połączyć zwierzę leśne z jego domem.
Za poprawnie wykonane zadanie drużyna otrzymuje 2 pkt.
5. „Układanie obrazka z elementów” – każdy zespół otrzymuje kopertę z elementami obrazka do składania. Zespoły w zależności od czasu ukończenia zadania otrzymują odpowiednią ilość punktów. Następnie w każdym zespole zostaje wybrany przedstawiciel, który odpowie co przedstawia obrazek. Poprawna odpowiedź zostanie nagrodzona dodatkowym punktem.
6. „Klasyfikacja grzybów na jadalne i trujące – zespoły otrzymują obrazki przedstawiające grzyby jadalne i trujące. Następnie naklejają je na kartki z tabelką, tak aby grzyby jadalne znalazły się w kolumnie TAK, a trujące w kolumnie NIE.
Za poprawne wykonanie zadania drużyna otrzymuje 1 pkt.
7. „Czyj to głos” – dzieci słuchają odgłosów zwierząt z płyty CD.
Zespół, który jako pierwszy poda poprawną odpowiedź otrzymuje 1pkt.
8. Zabawa ruchowa ,,Sprawna wiewióreczka”- wybrana osoba z drużyny rzuca woreczkiem do obręczy. Każdy przedstawiciel ma 2 rzuty. Za każdy celny rzut drużyna otrzymuje 1 pkt.
9. ,,Leśne smakołyki”- spośród różnych owoców znajdujących się na ilustracjach, dzieci wybierają doi koszyka tylko te, które można znaleźć w lesie i nazywają je.
Za poprawne wykonanie zadania drużyna otrzymuje 1 pkt.
10. ,,Leśny quiz”-drużyna losuje pytanie, za poprawną odpowiedz otrzymuje 1 pkt.
11. ,,Połącz w pary” -karta pracy dla każdego dziecka. Zadaniem jest połączyć w pary muchomorki z taka sama ilością kropek.
W tym zadaniu każde dziecko może zdobyć punkt dla drużyny.