Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami i koleżeńskiego w grupie 5 - latków
w dniu 23.11.2015r.:
Prowadząca: Anna Ignasiak
Przedszkole Nr 1
Grupa: 5 - latki
Temat: Jedziemy windą
Cele ogólne:
• motywowanie do uczestnictwa w życiu rodzinnym
• rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi
Cele operacyjne – dziecko:
• aktywnie uczestniczy we wspólnych przedszkolnych zajęciach z najbliższymi
• numeruje piętra określając które z nich jest np. trzecie, piąte
Metody:
- czynna: zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń
- słowna: objaśnienia
- percepcyjna: bezpośredniego spostrzegania, przeżywania
- E. Gruszczyk - Kolczyńskiej
- el. pedagogiki zabawy
- metody aktywizujące
Formy: grupowa, indywidualna
Pomoce: nagrania z muzyką do zabaw, lina, karton z narysowanym wieżowcem, duży magnes, ilustracje przedstawiające różne domy, kostka do gry, grzechotki, arkusze filcowe,
patyczki, kamyki, nakrętki, guziki, piankowe kształty, kryształki, itp., wizytówki z imionami dzieci, niebieska mata, ławeczka, drabinki, obrazki przedstawiające domowe przedmioty
Przebieg:
1. Powitanie dzieci i rodziców, zaproszenie do wspólnej zabawy.
2. Zabawa integracyjna przy muzyce z liną.
Dzieci i rodzice stoją w kręgu, wszyscy trzymają w rękach linę, którą przesuwają zgodnie
z tempem muzyki.
3. Słuchanie wiersza Anny Kamieńskiej pt. „Pan Dymek”.
Nauczycielka recytuje wiersz, równocześnie go ilustrując.
Kreska, kreska, kółeczko,
rysuję tu słoneczko.
Pod słoneczkiem jest dom.
Oto on.
Rysuję okna,dach,
komin czarny aż strach.
Z komina leci dym.
Dym ma nos, oczy, minę.
To nie dym.
To pan Dymek.
4. Wypowiedzi dzieci na temat domu narysowanego przez nauczycielkę. Dzieci wymieniają nazwy elementów, których brakuje na rysunku, podchodzą do tablicy i dorysowują je.
5. Oglądanie ilustracji przedstawiających różne domy: jednorodzinne, wielorodzinne, bloki mieszkalne, wieżowce. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wyglądu domów, w których mieszkają.
6. „Winda” – zabawa matematyczna wg E. Gruszczyk – Kolczyńskiej
Nauczycielka pokazuje dzieciom narysowany na dużym kartonie wieżowiec, dzieci począwszy od parteru przeliczają piętra wieżowca stosując liczebniki porządkowe. Nauczycielka objaśnia dzieciom sposób korzystania z windy w tym wieżowcu, następnie wybrane dziecko rzuca kostką i przesuwa windę (duży magnes) na odpowiednie piętro, zgodnie z liczbą kropek na kostce. Dziecko określa położenie początkowe oraz końcowe windy, a także mijane piętra posługując się liczebnikami porządkowymi. Po rzucie kostką określa również czy musi jechać wyżej, czy zjechać niżej. Na każdym piętrze dla dzieci przygotowane jest zadanie (dziecko odkrywa kartonik znajdujący się na danym piętrze, który informuje o rodzaju zadania do wykonania).
Piętro pierwsze: Taniec
Dzieci tańczą ze sobą w parach przy muzyce, a następnie do tańca zapraszają rodziców.
Piętro drugie: Zagadki
Nauczycielka zadaje dzieciom zagadki o domach ludzi i zwierząt, gdy dziecko zna odpowiedź potrząsa grzechotką. Dzieci odpowiadają całym zdaniem.
Piętro trzecie: Obrazek
Dzieci mają za zadanie stworzyć na arkuszach filcowych obraz swojego wymarzonego domu w wykorzystaniem różnorodnego materiału: patyczki, kamyki, nakrętki, guziki, piankowe kształty, kryształki, itp. Po zakończonej pracy dzieci odnajdują wizytówkę ze swoim imieniem i „podpisują” swoją pracę.
Piętro czwarte: Trudna droga do domu
Nauczycielka informuje dzieci: „Przez miasto przeszła nawałnica, wiatr połamał drzewa, woda zalała mosty, droga, którą wracaliście zawsze do domu jest nieprzejezdna, chodniki są zniszczone więc musicie iść do domu całkiem inną, niebezpieczną ścieżką”. Dzieci pokonują tor przeszkód: przeskakują potok, przechodzą przez górę, przeczołgują się pod przewróconymi drzewami, przechodzą przez kładkę na rzece i przechodzą przez ogrodzenie.
Piętro piąte: Przedmioty
Dzieci losują obrazki przedstawiające domowe przedmioty, zadaniem każdego dziecka jest podanie nazwy przedmiotu, głoski na którą zaczyna się jego nazwa oraz miejsca w domu
w którym może się on znajdować.
Piętro szóste: Pantomima
Rodzice za pomocą gestów pokazują dzieciom różne czynności, które wykonujemy w domu, dzieci odgadują o jakie czynności chodzi. Chętne dzieci również mogą pokazywać.
W kuchni – gotujemy, myjemy naczynia, robimy herbatę.
W pokoju – śpimy, oglądamy telewizję.
W przedpokoju – wkładamy buty, wieszamy ubranie.
W łazience – myjemy ciało, zęby, czeszemy się.
Piętro siódme: Piosenka
Dzieci i rodzice wspólnie śpiewają piosenkę pt. „Miczitanka” wraz z ilustracją ruchową.
14. Zakończenie: omówienie zajęć, podsumowanie zajęć przez dzieci i rodziców.