Scenariusz bożonarodzeniowych zajęć integracyjnych z rodzicami
przeprowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi
w Pabianicach.
Temat tygodniowy: „Nadchodzą święta”.
Temat zajęć: „Świąteczne kolędowanie”.
Termin: 17. 12. 2015 r.
Grupa: VII „Kotki”.
Wiek dzieci: 3 – latki.
Miejsce: sala gimnastyczna.
Osoby prowadzące: Agnieszka Baśko i Anna Dyniak.
Cele:
- Kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych wraz z czerpaniem radości
z powodu zbliżających się świąt.
- Wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym poprzez czynne uczestnictwo bliskich osób we wspólnej zabawie.
- Organizowanie sytuacji sprzyjających wykorzystywaniu i prezentacji zdobytych sprawności i umiejętności.
Przewidywane efekty:
Dziecko:
- Wie, w jaki sposób należy zachować się podczas zajęć.
- Przełamuje nieśmiałość i tremę związaną z występem przed publicznością.
- Potrafi zaprezentować wiersz, a także zaśpiewać i zilustrować ruchem przygotowane świąteczne piosenki.
- Próbuje rozwiązywać zagadki o tematyce świątecznej.
- Wie, jakie postacie związane są z szopką bożonarodzeniową i potrafi wybrać je spośród innych.
- Dzieli się opłatkiem z najbliższymi i składa proste życzenia.
- Bierze czynny udział w proponowanych zabawach ruchowych.
Rodzic:
- Podejmuje aktywność zabawowo-zadaniową wspólnie z dzieckiem.
- Integruje się z innymi rodzicami i środowiskiem przedszkolnym.
Metody:
- Aktywizujące: swobodnej ekspresji muzycznej, ruchowej oraz burzy mózgów i pedagogiki
zabawy.
- Czynne: zadań stawianych do wykonania.
- Słowne: zagadki, wiersz i piosenki.
Formy:
Zbiorowa, indywidualna, jednolita.
Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi
i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych:
1. 1. obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują;
grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu;
1. 2. przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać
w zabawach i w sytuacjach zadaniowych).
7. 1. wie, jak należy się zachować na uroczystościach;
8. 1. śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie
uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach.
Pomoce/środki dydaktyczne:
Zimowo – świąteczna dekoracja sali, papierowa gwiazdka, świąteczne zagadki, skarpety mikołajowe wraz ze słodyczami, postacie związane z szopką bożonarodzeniową, kartonowa szopka umieszczona na tablicy, obrazki przedstawiające zabawki, opłatek, płyty z muzyką do zabaw oraz kolędami, magnetofon, aparat fotograficzny.
PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci oraz zaproszonych gości, podanie celu spotkania, wprowadzenie
w świąteczną atmosferę.
2. Zaproszenie do obejrzenia występów dzieci przygotowanych specjalnie na tę okazję. Wspólne śpiewanie piosenek pt. „Mikołaj jedzie samochodem” i „Ding dong spadł już śnieg” oraz recytacja wiersza pt. „Mikołaj” wraz z ich ilustracją ruchową.
3. „Wędrująca gwiazdka” – zabawa integracyjna. Rodzic wspólnie z dzieckiem ustala
i prezentuje skojarzenia dotyczące Świąt Bożego Narodzenia w chwili posiadania
w rękach magicznej gwiazdki.
4. „Świąteczne wiadomości od Mikołaja” – rozwiązywanie zagadek słownych. Dziecko podchodzi do wybranej przez siebie skarpety mikołajowej, odnajduje schowaną w niej wiadomość w postaci zagadki, przekazuje rodzicowi, który ją czyta
i wspólnie z dzieckiem podaje odpowiedź. Za każdą prawidłową odpowiedź dzieci
i rodzice częstują się małymi mikołajkami z czekolady.
5. „Siedem reniferów” – zabawa ruchowa przy muzyce.
6. „Szopka” – zabawa dydaktyczna. Dzieci kolejno losują obrazki, rozpoznają
i nazywają postacie na nich przedstawione, określają, czy dana postać była w szopce bożonarodzeniowej czy nie, jeśli była przyklejają ją do szablonu szopki, jeśli nie wkładają do przygotowanego koszyczka.
7. „Przybieżeli do Betlejem” – wspólne śpiewanie kolędy wraz z ruchową interpretacją treści.
8. Rozdanie opłatków dzieciom i zaproszonym gościom, symboliczne przełamywanie się nim połączone ze składaniem sobie świątecznych życzeń.
9. Podsumowanie zajęcia, ewaluacja oraz podziękowanie obecnym gościom za udział w zajęciach.
10. Czynności porządkowe w sali gimnastycznej.
Pabianice, dn. 17. 12. 2015 r. O p r a c o w a n i e:
........................................
........................................