Numer: 29706
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Niezwykła podróż. Scenariusz - przeciwdziałanie agresji (5-latki)

Scenariusz zajęć przeciwdziałających agresji

Temat zajęcia: Niezwykła podróż
Grupa dzieci: 5– letnich
Forma pracy: cała grupa

Cel
- Stworzenie dzieciom okazji do doświadczania i nazywania emocji
- Rozwijanie wyobraźni twórczej

Cele szczegółowe: dziecko potrafi
- nawiązać przyjazne kontakty,
- dostrzegać pozytywne uczucia
- rozpoznać uczucia, nazwać je, i ujawnić w różnych sytuacjach,
- opanować złość i agresję,
- układać obrazek w całość
- rozróżnić i nazwać kolory,

Pomoce: muzyka relaksacyjna, melodia Klanza „Samolot”, gazety, arkusz papieru, chusta animacyjna, szyfonowe chustki, puzzle (pocięte obrazki A4)


Przebieg zajęć:
1.
Powitanie nauczycielki z dziećmi i dzieci między sobą – zabawa „ Iskierka”
Nauczycielka zaprasza dzieci do kółeczka słowami: „robimy kółeczko, okrągłe jajeczko” –tyle razy śpiewa, aż wszystkie dzieci się ustawią. Następnie mówi do dzieci „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk” - dzieci witają się puszczając iskierkę, aż dotknie ona wszystkich dzieci.

2.
Dzieci siedzą na dywanie
Nauczycielka przedstawiam im krasnala Florka (pacynkę)- krasnal wita się z wszystkimi dziećmi poprzez uścisk dłoni.
Krasnal opowiada dzieciom, ze czuje się bardzo smutny – nie rozwija tematu, czeka na pytania dzieci, co się stało. Krasnalek jest smutny, ponieważ nie ma się z kim bawić; nie ma przyjaciół - pyta dzieci, czy zostaną jego przyjaciółmi i pobawią się z nim.

Krasnal pyta dzieci, dlaczego dobrze jest mieć przyjaciół – (naprowadza dzieci na odpowiedzi). Nauczycielka z pacynką rysują na dużym arkuszu słońce (na razie samą kulę) i każda odpowiedź dzieci to jeden promyk – nauczycielka i krasnal zachęcają dzieci, aby słoneczko miało dużo promyków – każde dziecko samo rysuje swój promyczek
Kiedy słońce jest już skończone, krasnal podkreśla, ze czuje się wspaniale, ponieważ znalazł przyjaciół – i pyta dzieci, czy chcą się wybrać z nim w podróż do magicznej krainy.

3. Zabawa „rakieta”
Krasnal mówi: „Każdy z was na pewno marzył o dalekiej, zaczarowanej, pełnej przygód podróży. Zamknijcie oczy i przenieśmy się razem w zaczarowany świat fantazji. Wyobraźmy sobie, że są na świecie różne krainy, w których panuje radość, złość, zabawa, spokój. Jeśli czegoś bardzo mocno pragniemy, nasze marzenia w zaczarowanej
krainie mogą się spełnić. Czy chcecie wybrać się ze mną w podróż? W zaczarowaną podróż udamy się rakietą. Rakieta jest już gotowa do drogi.
Dzieci siedzą na dywanie w siadzie klęcznym, bębnią palcami po podłodze, najpierw cicho i powoli potem coraz głośniej i szybciej, uderzają dłońmi o kolana i klaszczą również z natężającą się głośnością i we wzrastającym tempie, tupią nogami, także tutaj zaczynając cicho i powoli a potem coraz głośniej i szybciej, cicho naśladują brzęczenie owadów, przechodząc aż do głośnego wrzasku, hałas i szybkość wykonywania ruchów stopniowo wzrastają i dzieci wstają gwałtownie ze swoich miejsc wyrzucając z głośnym wrzaskiem ramiona do góry.
„Rakieta wystartowała” – mówi nauczycielka za pomocą pacynki. „Wylądowaliśmy na zaczarowanej planecie, gdzie znajdują się cztery krainy RADOŚCI, ZŁOŚCI,
ZABAWY, RELAKSU


KRAINA RADOŚCI

Witam was w krainie radości – mówi pacynka krasnala, tutaj wszyscy mówimy sobie miłe słowa – nauczycielka zaprasza dzieci, aby chodząc po sali mówiły miłe słowa każdemu koledze/koleżance napotkanemu po drodze.

Nauczyciel poprzez losowanie kolorowych ostek z woreczka dzieci dzieci na 4 grupy – każda z grup otrzymuje pocięty w kawałki obrazek przedstawiający wesołe dzieci – grupy muszą ułożyć puzzle i nakleić je na arkusze.

Zabawa Klanza – „Samolot”
Nauczycielka z Florkiem zapraszają dzieci do zabawy przy muzyce Klanzy w samolot, aby dolecieć do kolejnej krainy – krainy złości


KRAINA ZŁOŚCI

W krainie złości Florek mówi dzieciom, ze teraz jest zły i zdenerwowany, jak wszyscy w tej krainie., Prosi dzieci, aby pokazały, jak się złoszczą. (dzieci krzyczą, tupią nogami, obrażają się).

Krasnal pyta dzieci, czy potrafią ze złością podrzeć gazety – dzieci drą gazety w paski. Następnie nauczycielka wkłada wszystkie podarte paski gazet do worka z materiału – w ten sposób dzieci stworzyły miękką poduszkę do odpoczywania.

Krasnal zaprasza dzieci do pociągu - zabawa: „Jedzie pociąg z daleka” do muzyki. Dzieci ustawione jedno za drugim naśladują ruch pociągu do muzyki. – aż dojeżdżają do kolejnej krainy:


KRAINA ZABAWY

Krasnal wita dzieci w krainie zabawy; tłumaczy dzieciom, iż tutaj przez cały czas wszyscy się bawią, cieszą, panuje wieczna radość, zaprasza wszystkich do wspólnej zabawy.

Zabawa z chustą animacyjną - dzieci huśtają krasnala delikatnie na chuście, później zwiększają moc. Następnie po kolei falują chustą wobec kolejnych dzieci siadających w środku chusty.

Następnie dzieci maszerują w rytm muzyki po obwodzie chusty, a gdy Florek poda nazwę jakiegoś koloru – dzieci szybko na niego wskakują. Gdy muzyka zaczyna grać dzieci kontynuują spacer.

Pacynka zaprasza dzieci do dalszej wędrówki – tym razem do Krainy Relaksu. Włącza muzykę z szumem morza i dzieci „płyną” przez salę z jedna ręka wystawioną do góry jak żagiel.


KRAINA RELAKSU

Florek opowiada dzieciom, że w Krainie Relaksu zawsze panuje spokój i cisza. Proponuje dzieciom wspólną zabawę z chustami do tańca – w rytm spokojnej relaksacyjnej muzyki dzieci pląsają, a następnie puszczają chustki i obserwują ich opadanie.

Następnie Florek prosi dzieci, aby położyły się na chuście i zamknęły oczy – opowiada dzieciom opowiadanie „Misie w lesie” przy muzyce relaksacyjnej.

„Teraz będziemy się bawić w misia. To bardzo przyjemna zabawa. Kto potrafi stać się naprawdę misiem i robić wszystko i to co on robi, ten będzie potem taki wesoły i zadowolony.
„Mały , maleńki , puszysty miś z miękkimi włoskami i czarnym noskiem mieszkał z mamusią i tatusiem i jeszcze z mniejszym od siebie braciszkiem w wielkim ciemnym lesie. Wszyscy pracowali całe lato nad przygotowaniem domku na zimę i nad zgromadzeniem zapasów na zimę. Bo jak śnieg spadnie to żadnego owocu, listka, a nawet korzonka do zjedzenia się nie znajdzie. Dziś nasz mały miś napracował się bardzo. Ze zmęczenia, aż bolą go rączki i nóżki. Poszedł do domu, Jak to dobrze, że może odpocząć. Mały miś układa się na posłaniu z pachnącego sianka. Pod głowę kładzie poduszeczkę z miękkiego mchu. Teraz wyciąga się na posłaniu, zamyka oczy. Rączki kładzie wygodnie wzdłuż ciała. Nóżki są wyprostowane, leżą swobodnie. Jak dobrze i spokojnie jest misiowi.
...chwila przerwy w narracji po 1-5 min. w zależności od zachowania dzieci
A teraz znowu trzeba stać się dzieckiem. Zginamy rączki i wyprostowujemy je na raz, dwa, trzy, głęboko oddychamy raz, dwa, trzy. Teraz otwieramy okna. I już każde z was jest znowu dzieckiem. Miś został w lesie, ale my teraz tak, jak miś czujemy się dobrze, jesteśmy wypoczęci radośni.


Na zakończenie wizyty w krainie spokoju Krasnal Florek prosi dzieci, aby dobrały się w pary i pokazuje im masażyk relaksacyjny. Dzieci siedzą w kole – każde dziecko masuje kolegę/koleżankę z przodu i samo jest masowane przez dziecko siedzące z tyłu.
Wspinał się pajączek po rynnie. (kroczymy palcami po plecach dziecka od dołu ku górze)
Spadł wielki deszcz ( przykładamy do nich obie dłonie)
i zmył pajączka. (szybko przesuwamy dłonie w dół)
Zaświeciło słoneczko (masujemy plecy okrężnym ruchem...)
Wysuszyło pajączka, rynnę i... (...aż poczujemy ciepło)

Florek dziękuje dzieciom za wspólną podróż, zaprasza ich do rakiety aby powrócić do przedszkola – zabawa „Rakieta”

Dzieci siadają na dywanie w kole; nauczycielka z krasnalem rozkładają na dywanie obrazki „buziek” (wesołe, smutne, złe, uśmiechnięte) i proszą dzieci, aby wybrały sobie taki obrazek, jaki odpowiada ich nastrojowi. Dzieci mówią, dlaczego wybrały akurat ten obrazek, dlaczego tak się czują. Następnie opowiadają, co najbardziej podobało im się w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.