Scenariusz zajęć logopedycznych
Temat: Utrwalanie wymowy głoski „sz”- ćwiczenia na materiale wyrazowo - obrazkowym.
Cele:
• Doskonalenie umiejętności poprawnej wymowy głoski sz w różnej pozycji w wyrazie, zestawie i w zdaniu.
• Wykształcenie umiejętności samodzielnego poprawnego używania wyrazów i zdań z głoską sz.
• Doskonalenie umiejętności poprawnego stosowania form gramatycznych.
• Doskonalenie poprawnej wymowy głoski sz w czytaniu.
• Doskonalenie uwagi słuchowej – autokontrola wypowiedzi własnych, kontrola poprawności wypowiedzi innych osób.
Metody: słowne, oglądowe i zabawowe, gry edukacyjne, zdania niedokończone, rozsypanki wyrazowo – obrazkowe, zagadki .
Formy pracy: grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: kartoniki z obrazkami zawierającymi w nazwie głoskę sz, zdania z lukami, rozsypanka wyrazowo – obrazkowa „Domino logopedyczne”, „Zagadki logopedyczne. Szereg szumiący”, karta przedstawiająca chłopca trzymającego lupę z zestawu „Multimedialny Pakiet Logopedyczny” (można wykonać samodzielnie), rozsypanka obrazkowa „Cienie logopedyczne”.
Przebieg zajęć:
1.Rozgrzewka – gimnastyka narządów mownych:
•ćwiczenia oddechowe,
•ćwiczenia usprawniające pracę warg,
•ćwiczenia usprawniające pracę języka.
2.Przypomnienie prawidłowej wymowy głoski w różnych pozycjach w sylabach i wyrazach :
• powtarzanie za logopedą sylab, logatomów, wyrazów, zestawów dwuwyrazowych,
• nazywanie obrazków,
• wyliczanie wyrazów na głoskę sz).
3.Ćwiczenia z rozsypanką wyrazowo-obrazkową z wykorzystaniem kartoników z obrazkami i podpisami do nich z „Domina logopedycznego” - uczniowie wybierają obrazki i podpisy do nich (kto więcej), następnie odczytują je. Za każdy poprawnie podpisany i prawidłowo nazwany obrazek dziecko otrzymuje punkt.
3. Uzupełnianie zdań:
• logopeda rozpoczyna zdanie, uczeń kończy je używając nazwy obrazka wskazanego na kartoniku ( wyraz należy użyć w odpowiedniej formie gramatycznej), np.:
- Koszula wisi na .... wieszaku.
- Kot łapie ..... myszy.
- Na gruszy dojrzewają ..... gruszki.
- Noszę spodnie na ... szelkach.
- Zbieram jabłuszka do .... koszyka.
- Zimą noszę .... szalik.
- Kurtkę i buty zostawiam w .... szatni.
- Umiem grać w ...szachy.
- Krawcowa szyje na ...maszynie.
• zdania z lukami – logopeda czyta zdanie, uczeń kończy je uzupełniając nazwą obrazka ze zdania.
3. Odpowiadanie na pytania do zdań z lukami – do ww. zdań logopeda zadaje pytanie, uczeń odpowiada używając nazwy danego obrazka w odpowiedniej formie gramatycznej.
4. Układanie zdań według wzoru – logopeda układa przed dziećmi planszę przedstawiającą chłopca trzymającego lupę i obrazek przedstawiający szelki, następnie układa zdanie wg wzoru: Szymon szuka.... szelek. Następnie wymienia obrazki z rzeczami zawierającymi głoskę sz w nazwie – dzieci układają zdania.
5. Dobierają cieni do obrazków z głoską sz w różnej pozycji w wyrazie – za każdy poprawnie dobrany cień i poprawnie nazwany obrazek dziecko otrzymuje punkt.
6. Odgadywanie zagadek – za każdą poprawnie odgadniętą zagadkę dziecko otrzymuje odpowiedni obrazek, następnie w zależności od ilości zebranych kartoników przyznajemy punkty.
7.Podliczenie punktów zebranych w trakcie zajęć, ocena zaangażowania dzieci, wklejenie naklejek.
8.Określenie zadania domowego w celu doskonalenia umiejętności zdobytych na zajęciach.