Scenariusz zajęcia dla dzieci 4-5 letnich
Temat kompleksowy: Jak zwierzęta przygotowują się do zimy.
Temat zajęcia: „Spiżarnia wiewiórki” – zabawy matematyczne na podstawie opowiadania kłopoty wiewiórki Basi.
Cel ogólny:
Rozwijanie umiejętności matematycznych – przeliczanie, dodawanie i odejmowanie w zakresie 6
Cele szczegółowe:
-dz. wyróżnia głoskę w nagłosie
-dz. słucha opowiadania i rozmawia na temat treści
-dz. wie co to jest „odpowiedzialność”
-dz. rozpoznaje swoje imię
-dz. manipuluje przedmiotami, ustala wynik dodawania i odejmowania,
-dz. reaguje na przerwę w muzyce
-dz. wykonuje zadanie matematyczne w karcie pracy
Metody:
Słowna – opowiadanie, objaśnienia
Oglądowa – ilustracje do opowiadania
Czynna – zadania stawiane dzieciom do wykonania
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: opowiadanie „Kłopoty wiewiórki Basi”, ilustracje, koszyczki podpisane imieniem dziecka, orzechy, obręcze, płyta Cd, karty pracy – indywidualizacja
Przebieg zajęcia
1. Powitanie
Nauczyciel wita dzieci, których imię rozpoczyna się na daną głoskę.
2. „Kłopoty wiewiórki Basi” – słuchanie opowiadania i odpowiadanie na pytania dotyczące treści:
- Jak wyglądała wiewiórka Basia?
- Za co zwierzęta leśne lubiły Basię?
- Jakie były ulubione zabawy Basi?
- Kim była Pani, która przybyła do lasu w kolorowej sukni i koralach?
- Dlaczego inne wiewiórki nie chciały bawić się z Basią?
- Co zrobiła Basia, gdy nadeszła zima?
- Kto pomógł Basi w potrzebie?
- Co ważnego Sowa Mądra Głowa przeczytała w księdze mądrości?
3. „Gdzie jest mój koszyczek” – szukanie koszyczka z imieniem dziecka
Dzieci szukają na stolikach swojego koszyczka i wkładają do niego po 6 orzechów
4. „Spiżarnia wiewiórki” – przeliczanie orzechów, manipulowanie liczmanami
Dzieci przeliczają zebrane orzechy. Manipulują liczmanami zgodnie z treścią (dodają, odejmują, za każdym razem sprawdzają ilość)
5. „Wiewiórki do dziupli” – zabawa ruchowa
Dzieci dobierają się trójkami. Dwoje dzieci zwraca się przodem do siebie i podaje ręce tworząc dziuplę dla wiewiórki. Trzecie dziecko oznaczone emblematem jest wiewiórką i wchodzi do środka. Na zapowiedź „wiewiórki z dziupli” dzieci oznaczone emblematem biegają po sali. Na hasło „Uwaga! lis” – wiewiórki wracają do dziupli. Zmiana 3x.
6. Karty pracy – indywidualizacja
- porównywanie ilości – poziom najniższy
- rysowanie tyle orzechów, ile oczek na kostce – poziom średni
-rysowanie tyle orzechów, ile wskazuje cyfra – poziom najwyższy