Numer: 29620
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja - scenariusz zajęć

Opracowała: mgr Renata Stachowicz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZYCH DLA DZIECI 4 – LETNICH

HASŁO PROGRAMOWE: „Święta tuż tuż”
TEMAT ZAJĘĆ: „ W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja”.
CEL GŁÓWNY: Wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój związany z „ Mikołajkami”. Poznanie zwyczajów związanych ze Świętym Mikołajem.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.Rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia.
2.Rozwijanie umiejętności wokalnych i tanecznych.
3.Kształcenie umiejętności współdziałania w grupie.
4.Pogłębianie więzi emocjonalnej poprzez wspólne zabawy.
5.Rozwijanie umiejętności klasyfikowanie według wielkości.
6.Kształtowanie umiejętności liczenia, klasyfikowania.
7.Rozwijanie wyobraźni poprzez uczestnictwo w twórczych zabawach ruchowych.
8.Rozwijanie mowy i myślenia.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
1.Chętnie wypowiada się na temat Mikołaja.
2.Opisuje wygląd Mikołaja, posługuje się określeniami: czerwony, dobry, duży, biały, kolorowy, gruby itp.
3.Rozwiązuje zagadki słowne.
4.Porusza się swobodnie przy muzyce, prawidłowo reaguje na zmianę dźwięków.
5.Chętnie współpracuje się z rówieśnikami.
6.Dzieli podane wyrazy na 1, 2 i 3 sylaby.
7.Zna zapisy graficzne cyfr 1, 2, 3, 4.
8.Przelicza przedmioty w poznanym zakresie liczbowym.
9.Ilustruje ruchem tekst.
10.Rozwija słuch fonematyczny.
11.Czerpie radość ze wspólnego uczestnictwa w zajęciach z Rodzicami.
12.Rysuje swój wymarzony prezent.
13.Bierze udział w zabawie ruchowej.
14.Potrafi dobrać w całość rysunek zabawki.
METODY PRACY:
Czynna, słowna, opisowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Stroje reniferów dla chłopców, czapki mikołajowe, pudełka, kartony, wstążki, kokardki, nożyczki, tasiemki, plastry przeźroczyste, kredki, białe kartki, piosenki, treści wierszy i rymowanek, rysunek worka Mikołajowego, rysunek regałów, emblematy wykolorowanych zabawek, emblematy cyfr, zabawki, szary papier, mazaki
FORMY PRACY:
Indywidualna i zbiorowa.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Zabawa na powitanie - zabawa ruchowo – umuzykalniająca do piosenki „ Ho, ho, ho”.
Dzieci tworzą zaprzęgi reniferowe, chłopcy przebrani za renifery, a dziewczynki powożą z założonymi czapkami mikołajowymi.
I
Zaprzęg mikołaja dziś wyruszył w świat,
renifery łapią w nozdrza swoje wiatr.
I gdy tak przez mleczna drogę sobie mkną,
to Mikołaj nuci znów piosenkę swą.
REF:
Ho, ho, ho, ho wszystkie dzieci znam.
Ho, ho, ho, ho każdemu coś dam.
Ho, ho, ho, ho bardzo kocham was.
Ho, ho, ho, ho przybędę na czas.
II
Czasem strącą kilka małych srebrnych gwiazd,
by rozświetlić zbliżający się już zjazd.
I gdy tak przez mleczną drogę sobie mkną,
to Mikołaj nuci znów piosenkę swą.
REF:
Ho, ho, ho, ho....
III
Widać miasto, więc zwolniły nieco bieg.
Pod saniami trzeszczy biały, świeży śnieg.
Zatrzymały się, już pierwszy widać dom,
a Mikołaj nuci znów piosenkę swą.
REF:
Ho, ho, ho, ho...
2.Nauczycielka zachęca do wysłuchania i rozwiązania zagadki.

„Na dobry początek zagadkę Wam powiem, a kto będzie znał jej rozwiązanie niech ładnie odpowie: w miesiącu grudniu przychodzi, więc czasami w śniegu brodzi. Obsypuje podarunkami, kiedy jest już z nami”

3.Zabawa ćwicząca analizę i syntezę słuchową „ Co Mikołaj ma w worku?”
Nauczyciel opowiada: „ Mikołaj wędruje po całym świecie i przynosi dzieciom wymarzone prezenty i podarunki. Drogie dzieci, do czego Mikołaj wkłada wszystkie przygotowane prezenty? Do worka – macie rację, ja dzisiaj rano znalazłam taki worek Mikołaja w którym są zabawki. Ja będę wypowiadała nazwy zabawek, które sa w worku sylabami, a wy podajcie mi pełna nazwę”.

LALKA, PIŁKA, MIŚ, SAMOCHÓD, PRALKA.

„ Dzieci, pięknie odgadłyście nazwy prezentów Mikołaja dla dzieci. Ale te zabawki są niestety nie zapakowane, więc nie może ich Mikołaj położyć pod choinką. Prawda? Pomogą nam w tym Rodzice, zapraszam do nas te mamusie i tych tatusiów co wylosowali przed wejściem na salę złotą gwiazdkę. Zapraszam do nas tutaj do stolika. Państwa zadaniem będzie teraz zapakować te prezenty, przygotowałam tutaj pudełka, wstążki, kokardki, tasiemki, nożyczki do wykorzystania”. Rodzice pakują prezenty.

4. Zabawa słowno – ruchowa „ Mikołaj” połączona z naśladowaniem określonych czynności i ruchów.
MIKOŁAJ
„Idzie drogą starszy pan,
Długą, białą brodę ma.
Wór prezentów ma na plecach.
Chyba na nie właśnie czekasz.”

I – rytmicznie maszerujemy, II – maszerujemy i pokazujemy długą brodę Mikołaja, III – maszerujemy pochyleni pod ciężarem worka, IV – wskazujemy palem dzieci, które mogą dostać prezenty.

5.Zabawa matematyczna – „ Porządkujemy zabawki Świętego Mikołaja”.

Na tablicy magnetycznej umieszczony jest worek brązowy. Pod workiem są umieszczone emblematy zabawek po 1, 2, 3, 4.
Na podłodze nauczycielka rozkłada szary papier, na którym narysowany jest regał, gdzie umieszczone są cztery półki z odpowiednio napisanymi cyframi. Zadaniem dzieci jest policzyć znajdujące się na tablicy kolejno np. auta i przyklejenie ich na półce z odpowiednią cyfrą, aż do wyczerpania zabawek.
- Ile jest zabawek na każdej półce?
- Jakich zabawek jest najwięcej, a jakich najmniej?

6. Zabawa integrująca grupę „Hu, hu ha”, z objaśnieniem.

„ Kiedy Mikołaj chodzi po świecie robi się już zimno, czasem pada śnieg, czasem deszcz, zakładamy ciepłe szaliki, czapki, buty i kurtki. To znak, ze zbliża się zima, więc zaśpiewajmy piosenkę o zimie”

Stojąc w parach naprzeciwko siebie powtarzanie zwrotów z wykorzystaniem odpowiednich ruchów:
Hu, hu ha 3 uderzenia płasko prawymi dłońmi
Hu, hu ha 3 uderzenia płasko lewymi dłońmi
Zima wcale, zima wcale podskoki w kółeczkach
Nie jest zła, nie jest zła tupiąc 6 razy, zmieniamy parę.

7.” Złośliwe elfy” – zabawa dydaktyczna.

„ Mikołajowi pomagają w rozwożeniu prezentów oraz w ich pakowaniu dobre elfy. Ale, jak wiadomo oprócz tych dobrych elfów są również i te złe i złośliwe elfy. Te złośliwe elfy pomieszały prezenty. Spróbujmy ułożyć te prezenty w całość”
Nauczyciel przygotowują obrazki lalki, piłki, auta, misia, wózek, telefonu pociętego na dwie części. Zadaniem dzieci jest dopasować drugi element i przypiąć na tablicy.

W między czasie rodzice skończyli pakować prezenty.

8.Zabawa ruchowa „ Dostarczanie prezentów” Podkład „ Jingel Bells”.

Dzieci ustawione w rzędzie, jedno za drugim, i podają sobie prezenty. Ostatnie dziecko kładzie prezent pod choinką. Jednocześnie wypowiadają wierszyk:

„Jak to miło i wesoło,
gdy prezenty krążą w koło,
prezent tu, prezent tam,
kolorowy prezent mam...”

9. Pożegnanie krótkim wierszem ilustrowanym ruchem:

„Chodźmy wszyscy tu dokoła
Pożegnamy się wesoło
Żegnamy się wszyscy wraz
Bo zabawy dzisiaj skończył się już czas:
Prawa ręka, lewa ręka
Prawa noga, lewa noga
Cały tułów oraz głowa
Żegnamy was.”
10.Ewaluacja:
Drogie dzieci czy dzisiejsze zajęcia z zabawami, piosenkami podobały się Wam? Jeśli tak to zapraszam Was do stolików i tam narysujecie swój wymarzony prezent, jaki chcielibyście dostać od Świętego Mikołaja.

Dzieci – wykonują rysunek prezentu, jaki chcieliby otrzymać od Mikołaja i zawieszamy go na tasiemce czerwonej.
Rodzice – piszą swoje uwagi i spostrzeżenia na rysunku skarpety Mikołajowej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.