Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5- letnich
Temat kompleksowy: " Jesień w sadzie i ogrodzie"
Temat zajęcia: " Dary ogrodu"
cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności uważnego słuchania
- wzbogacanie słownictwa dzieci
- utrwalenie wiadomości o darach jesieni
- doskonalenie poczucia rytmu
i umiejętności przeliczania
Cele szczegółowe:
dziecko:
- rozpoznaje i nazywa warzywa
-wypowiada się nt. wiersza
- rozwiązuje zagadki słowne
- szybko reaguje na sygnał
- doskonali umiejętności klasyfikacji i przeliczania
- rozwija sprawność manualną
Metody:
słowna, czynna, stawianych zadań
Formy pracy: z cała grupą, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: warzywa, sylwety owoców i warzyw ( w kolorze żółtym i czerwonym) , obręcze, emblematy z warzywami dla każdego dziecka, , kartoniki ze zbiorami krążków ( 1- 4),tamburyn, papier kolorowy, klej, ilustracje warzyw do zagadek, tekst piosenki " Pomidorek", grzechotki, tekst wiersza J. Brzechwy " Na straganie"
Przebieg:
1. Zabawa integracyjna " Pociąg z imionami"
Dzieci ustawione w szeregu. Nauczyciel wymienia imiona kolejnych dzieci zaczynając od końca pociągu. wymienione dziecko staje w kręgu.
2. Powitanie piosenką " Witaj Ola, Kasia itd.... jak się masz, wszyscy cię kochamy bądź wśród nas ( na mel. Panie Janie)
3. Słuchanie wiersza J. Brzechwy " Na straganie" połączona z prezentacją warzyw występujących w wierszu.
4. Omówienie treści wiersza.
- Z kim rozmawiał koper?
- Jakie warzywo było chude, blade i nie mogło spać?
-Jakie warzywo mówiło " a to feler?"
-Od jakiego warzywa odsuwał się burak?
- Na jakie warzywo oburzyła się brukselka?
-Jak jednym słowem można nazwać to, co działo się na straganie?
5. Rozdanie dzieciom emblematów warzyw. powtórna recytacja wiersza przez nauczyciela połączona z próbą inscenizacji wiersza przez dzieci.
6. Rozwiązywanie zagadek słownych o warzywach z wybieraniem właściwego warzywa na ilustracji
1.Liść czerwony je otula
w ziemi twarda, duża kula.
siane wiosną w polu rosną
przysmak z nich nie byle jaki bardzo czerwony. to....( buraki)
2. Szerokie liście, w środku twarda głowa.
Zdrowa kiszona, zdrowa i surowa.
Rośnie na grządce, lubią ją zające.
Mówi się czasami, że jej głowa pusta.
Ona się nie gniewa to....( kapusta)
3. W polu posiana, deszczem podlana,
czerwona, długa, jedna i druga.
dzieci lubią chrupać świeżą,
po niej dobrze ważą, mierzą.
Od tej jarzyny masz dobrą krew,
więc jak najczęściej zjadaj.........( marchew)
4. Leżą na zagonku podłużne, zielone.
Dobre w śmietanie, dobre i kwaszone.
w szklarni wiąże się na sznurki
wiszą długie to ......( ogórki)
5. Rośnie w polu lub w doniczce.
świeża natka pachnie ślicznie.
tutaj zdrowie się zaczyna,
bo to wielka witamina.
przy tym zdrowa jest dla brzuszka,
to zielona.....( pietruszka)
6. Jest okrągły i czerwony,
na kanapkę położony.
Lubisz świeży i na zupę.
gdy masz talerz pełen klusek.
Na niedzielę, czwartki, wtorki,
zawsze smaczne........( pomidorki)
7. zabawa rytmiczna przy piosence " Pomidorek"- inscenizacja ruchowa, gra na grzechotkach w czasie refrenu
8. Tworzenie zbioru w oparciu o jedną cechę ( kolor).
Każde dziecko otrzymuje dwie obręcze: żółtą i czerwoną oraz sylwety kilku owoców i warzyw w tych kolorach. Zadaniem dzieci jest odpowiednie rozmieszczenie sylwet w obręczach w oparciu o jedną cechę.
Zabawa ruchowa " Ile jest warzyw?"
Na dywanie rozłożone są obręcze, w środku których znajdują się obrazki warzyw ( albo warzywa). W pierwszej - 4 warzywa, w drugiej - 3 warzywa, w trzeciej - 1 warzywo i w czwartej 2- warzywa.obręcze się położone w pewnej odległości od siebie. dzieci dostają kartoniki różniące się liczbą krążków 1- 4.biegają przy akompaniamencie tamburynu. gdy nauczyciel przestaje grać siadają wokół odpowiedniej obręczy. Po zamianie kartoników zabawę można powtórzyć.
9. Wyklejanie konturów warzyw papierem kolorowym - wydzieranka.
10. Wystawka prac.
11. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.