Numer: 29610
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czy jesteśmy tacy sami? Scenariusz zajęcia z wykorzystaniem pedagogiki zabawy

Temat: Czy jesteśmy tacy sami?
Grupa wiekowa: dzieci 5 i 6 -letnie

Cele ogólne:
- ćwiczenie spostrzegawczości
- dostrzeganie różnic między ludźmi
- wyrażanie i określanie nastroju

Cele szczegółowe:
dziecko:
-określa swój nastrój
-przyporządkowuje obraz do nastroju
- utrwala pojęcia dotyczące stosunków przestrzennych
-ćwiczy pamięć wzrokową i koncentrację uwagi
-doskonali sprawności manualne
-zabiera głos w dyskusji słuchać uważnie innych.

Formy pracy: zajęcia z całą grupą.

Pomoce:
rysunki przestawiające twarz w różnych nastrojach,kartoniki, magnesy,flamastry, kartki, ołówki, farby, karty przedstawiające twarze w różnych nastrojach,klej, arkusze papieru.


PRZEBIEG:
1. Powitanie " Imię i gest"
Dzieci stoją w kręgu. Nauczyciel podaje swoje imię i dodaje do niego jakiś gest, który ukazuje jego obecny nastrój. Wszyscy powtarzają jego imię i gest. Kolejno dzieci prezentują swoje imiona i gesty. na koniec robimy " rundkę powtórzeniową"- nauczyciel podaje imię- dzieci pokazują gest wybranej osoby.

2.Zabawa "Twarz i nastrój"
Dzieci otrzymują zadanie: wybrać " obraz" swojej twarzy zgodnie z nastrojem przedstawionym wcześniej, podpisać go swoim imieniem na tablicy.

3. Wykonanie "wizytówki"
Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki i podaje polecenie narysowania odpowiedzi zgodnie ze schematem: środek kartki- ulubiony kolor, lewa strona u dołu kartki- ulubiona potrawa, prawa strona u góry kartki- najbardziej lubię, prawa strona dół kartki- nie lubię. zapoznanie dzieci z treścią wizytówek kolegów.

4. zabawa ruchowa " Zmiana miejsc"
Dzieci siedzą lub stoją w kręgu. nauczyciel wydaje polecenia: zmieniają się dzieci, które lubią czerwony kolor, lubią lody itd. dzieci, które poczują się wywołane zamieniają się miejscami.

5. Zabawa ruchowa " Porządki"
Na hasło nauczyciela " robimy porządki" ( wg. wzrostu, długości włosów, wielkości butów itp. dzieci muszą ustawić się w rzędzie według wymienionego kryterium. ( np. od najmniejszego do największego). ćwiczenie wykonujemy bez porozumiewania się werbalnego w milczeniu z równoczesnym zapamiętaniem kto stoi " przed" a kto " za"

6. " Odciski palców"
Każde dziecko odrysowuje na kartonie swoją dłoń, następnie za pomocą farby odciska opuszki palców tej dłoni na swoim rysunku. dzieci porównują swoje prace.Nauczyciel przeprowadza rozmowę nt. różnic między osobami wynikających z zabawy " Porządki" i " Odciski palców".

7. Gra w karty " Nastrój"
Nauczyciel rozdaje dzieciom karty z namalowanymi twarzami wyrażającymi różne uczucia ( np. smutek, radość, znudzenie, zdziwienie, strach, zmęczenie, gniew). następnie przedstawia różne sytuacje życiowe, a dzieci poprzez wybraną kartę wyrażają swoje uczucia odnośnie przedstawionej sytuacji.Nauczyciel zwraca uwagę, jak różnie dzieci przeżywają te same sytuacje.

8. Podsumowanie " Burza mózgów"
Nauczyciel wywołuje dyskusję pytaniami: Czy jesteśmy tacy sami?, Dlaczego nie?, Dlaczego tak?, Czym się różnimy, a co mamy wspólnego? zapisuje odpowiedzi dzieci na podzielonym na połowę kartonie.

9. Zakończenie " Nastrój i twarz"
Dzieci ponownie wybierają " swoją twarz"- zgodnie z osobistym nastrojem po zajęciach. Naklejają na dużym kartonie i podpisują swoim imieniem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.