Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców realizowany w grupie dzieci 4-letnich
Opracowała: Katarzyna Nogaj-Łopatka
Temat zajęcia: Kiedy pada deszcz.
Cele: dziecko
- potrafi wypowiadać się na podany temat:
- dobiera garderobę do pogody,
- wyróżnia części roślin, wymienia czynniki mające wpływ na ich wzrost,
- uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych,
- kształtuje spostrzegawczość wzrokową podczas dopasowywania cieni do obrazków oraz rekwizytów,
- wykonuje pracę plastyczną z wykorzystaniem liści.
Metody pracy: z całą grupą, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa: Kiedy pada deszcz, płyta CD do zabaw ruchowych, bębenek, papierowe kropelki deszczu, sylwety, różne części garderoby, karty z różnymi częściami drzew – liście, gałązki, owoce, żywe rekwizyty – kasztany, żołędzie, liście itp. , kolorowy blok techniczny, zasuszone liście dla każdego dziecka, klej.
Przebieg zajęć
1. Zabawa powitalna: Do kółeczka zapraszamy i wesoło się witamy ....
2. Wprowadzenie do zajęć – historyjka obrazkowa: Kiedy pada deszcz.
3. Rozmowa do historyjki kierowana pytaniami N.
- o czym jest historyjka?
- jakie zwierzątka w niej występowały?
- co robiły zwierzątka w czasie deszczu?
- a czy wy lubicie deszcz? Co robicie gdy pada?
• Dopasowywanie ubrań zgodnie z pogodą. Dzieci ubierają sylwety w jesienną garderobę.
Zwrócenie uwagi na odpowiedni dobór ubrania do panującej aury.
4. Zabawy muzyczno – ruchowe z kropelkami deszczu:
• Słonko – burza – deszcz – dzieci odpowiednio reagują na zmiany w piosence,
• Skok do kałuży – dzieci reagują na zmianę melodii,
• Zabawa z bębenkiem – dzieci poruszają się w rytm odtwarzanej melodii, na przerwę podnoszą tyle kropelek deszczu ile N. uderzy w bębenek
5. Zabawa dydaktyczna – dopasuj cień. Dzieci dopasowują cień do odpowiedniego obrazka przedstawiającego różne części drzew (gałęzie, liście, owoce itp.)
Zwrócenie uwagi z jakich części składa się drzewo, wyróżnienie ich oraz na czynniki , które pomagają roślinom rosnąć (słońce, deszcz).
6. N. pokazuje wybraną kartę - dzieci dopasowują odpowiedni rekwizyt.
np. karta przedstawiająca kasztany – dzieci wyszukują prawdziwych kasztanów i kładą obok karty.
7. Praca plastyczna z wykorzystaniem zasuszonych liści. Doklejanie listków dębu jako ogon dla wiewiórki. Zorganizowanie wystawki prac.
8. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za udział w zajęciach.
Nagrodzenie dzieci naklejkami.
KIEDY PADA DESZCZ – historyjka obrazkowa
1. W Krainie Wesołych Zwierzątek nastała jesień. Drzewa, soczyście zielone latem, teraz zabarwiły się odcieniami złota, żółci i czerwieni. Małe zwierzątka z koszykami
w łapkach chodziły do parku zbierać kasztany i żołędzie, żeby potem zrobić z nich zabawki. Pan Jeż, który codziennie zamiatał zeschłe liście na kupki, z uśmiechem przyglądał się maluchom.
2. – Jak szybko upływa czas – rozmyślał. – Nie tak dawno sam byłem dzieckiem
i zbierałem kasztany, a teraz jestem dziadkiem.
Z zadumy wyrwały Pana Jeża dźwięczne głosiki misiów i jego wnuczka – Jeżyka.
- Patrzcie na niebo, jak strasznie się błyska! Zaraz będzie burza! – wykrzykiwały trochę przestraszone zwierzęta.
3. I miały rację: Wiatr przygnał wielką, ciemną chmurę i zaczęło padać.
- Biegnijmy szybko do domu, bo przemokniemy – powiedział Pan Jeż i cała gromadka na wyścigi pognała do chatki jeży.
4. Babcia Jeżyka wytarła wszystkich miękkim ręcznikiem i poczęstowała ciepłą herbatą
z sokiem malinowym. Kiedy zwierzątka ogrzały się, zaczęły się zastanawiać, co robić, kiedy pada deszcz.
– Gdyby tak założyć kalosze, wziąć parasole i brodzić po kałużach – zaproponował miś.
- Wspaniale! – ucieszył się Jeżyk. – Będziemy szukać gąsienic, a potem pójdziemy nad rzekę łowić ryby.
- I zrobimy statki z papieru! Ciekawe, czyj statek najdłużej utrzyma się w wodzie – zastanawiał się drugi miś.
5. Zabawa na deszczu trwała aż do wieczora i przyjaciele rozstali się w doskonałych humorach. Zasypiając, każdy z nich myślał, jak spędzić następny dzień, jeśli będzie padało. Odpowiedź znalazła siei sama – pani Sowa zaprosiła wszystkich na czytanie
i baśni.
Deszcz nie ustawał i te zwierzęta, których domy znajdowały się w pobliżu rzeki, w głębi serca zaczęły obawiać się powodzi. Dorośli mieszkańcy Krainy Wesołych Zwierzątek zebrali się na naradę, maluchy zaś bawiły się w teatr. Wystawiły sztukę pod tytułem „Przygody korsarza Kotta" z kotkiem Pimpusiem w roli głównej.
Szczęśliwym trafem Jesienny Wiatr przez uchylone okno usłyszał rozmowę zaniepokojonych zwierząt.
- Biedacy, boją się powodzi – pomyślał. – A przecież w bajkowej Krainie Wesołych Zwierzątek nikogo nie powinno spotkać nic złego.
Jesienny Wiatr nabrał powietrza w płuca i z całych sił dmuchnął na deszczowe chmury. Przegonił je aż na drugi koniec świata i znowu zaświeciło słońce.
6. Małe zwierzęta wyszły na dwór puszczać latawce.
- Fajnie było, kiedy padał deszcz! – powiedział miś do Jeżyka.