X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 29595
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Rozpoznawanie białek - scenariusz zajęć z chemii w III klasie gimnazjum

Przedmiot: chemia
Klasa : III
Typ szkoły: Gimnazjum
Dział programowy: Pochodne węglowodorów.
Temat zajęć: Rozpoznawanie białek.
Czas zajęć: 45 minut

Cele ogólne:
-kształtowanie umiejętności logicznego myślenia
-kształtowanie umiejętności wypowiadania się oraz formułowania wniosków
-rozwijanie zdolności manualnych
-kształtowanie nawyku ostrożnego obchodzenia się z substancjami i odczynnikami chemicznymi

Cele operacyjne:
-wyjaśnienie pojęcia reakcji rozpoznawczych
-przedstawienie i omówienie reakcji rozpoznawczych oraz właściwości białek
-kształtowanie umiejętności pisania równań reakcji

Metoda: wykład

Środki dydaktyczne: książka, zbiór zadań


Przebieg zajęć:

Wprowadzenie:
Przypomnienie :
-co to są białka
-budowa białek

Realizacja:
1) Sformułowanie tematu lekcji.
2) Krótki wstęp na temat wykrywania białek
3) Omówienie doświadczenia: Reakcje rozpoznawcze białek
1) reakcja ksantoproteinowa (zapisanie w zeszycie schematu reakcji oraz obserwacji i wniosków)
2) reakcja biuretowa (zapisanie w zeszycie schematu reakcji oraz obserwacji i wniosków)
4) Omówienie doświadczenia: Właściwości chemiczne białek
3) denaturacja białka (zapisanie w zeszycie schematu reakcji oraz obserwacji i wniosków)
a) wysalanie białka (zapisanie w zeszycie schematu reakcji oraz obserwacji i wniosków)

Podsumowanie i powtórzenie wiadomości:
1) pytania kierowane do uczniów
2) ocena aktywności uczniów
3) co to są białka?
4) na czym polega reakcja biuretowa i ksantoproteinowa?
5) sformułowanie pracy domowej

mgr Agnieszka Dąbrowska
Centrum Wiedzy Tukan
www.cwt.edu.pl

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.