X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 2959
Przesłano:

Scenariusz do lekcji techniki w klasie V: Sprawdzian kwalifikacyjny na konkurs "Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego"

Cele lekcji:
Uczeń rozumie:
• Zasady bezpiecznego poruszania się rowerem po drogach publicznych;
• Zasady prawidłowego użytkowania roweru.
Uczeń potrafi:
• Określić prawa i obowiązki rowerzysty;
• Określić zagrożenia i przyczyny wypadków na drodze;
• Prawidłowo wykonać manewry;
• Zastosować się do znaków, sygnałów i poleceń w ruchu drogowym;
• Bezpiecznie przejechać przez skrzyżowanie;
• Współpracować w grupie.

Czas trwania lekcji: 245 min.

Formy pracy: praca w grupach z elementami indywidualnej.
Środki dydaktyczne: L. Łabecki, Zeszyt ćwiczeń „Technika 4-6”, Rożak, kartki z pytaniami, sprawnościowy tor przeszkód, rowery.

Przebieg lekcji:

Uczniowie dzielą się na zespoły dwuosobowe. Zadaniem każdego zespołu jest wybór ( do wyboru pytania za 2 [Załącznik 1] lub 5 punktów [Załącznik 2]), wylosowanie (numer pytania od 1 do 20) i odpowiedź na pytanie (pytania opracowujemy w oparciu o treści zeszytu ćwiczeń). Jeżeli zespół odpowie prawidłowo wybiera przeszkodę, którą przejeżdża (każda przeszkoda ma określoną ilość punktów- umawiamy się z uczniami, czy obie osoby muszą prawidłowo przejechać przeszkodę, aby otrzymać punkty, czy zespół wybiera jedną osobę, która pokonuje przeszkodę)

(Sprawnościowy tor przeszkód - strony 126-127) [Załącznik 3]. Jeśli zespół udzieli błędnej odpowiedzi losuje przeszkodę. Na końcu lekcji podliczamy punkty, zwycięski zespół zostaje nagrodzony (np. oceną).

Załącznik 1.
Przykładowe pytania za 2 punkty:
1. Ile trzeba mieć lat, aby ubiegać się o kartę rowerową?
2. Podaj obowiązkowe wyposażenie roweru.
3. Jaka jest liczba rowerów jednośladowych w zorganizowanej kolumnie?
4. Jak należy postąpić widząc znak STOP?
5. Co to jest omijanie?
6. Podaj numery telefonu do straży, policji, pogotowia i numer ratunkowy z komórki.
7. Jakie czynności należy wykonać, aby bezpiecznie skręcić w lewo?
8. Podaj dwa przykłady gdzie nie wolno wyprzedzać.
9. Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu dróg równorzędnych?
10. Gdzie nie wolno wjeżdżać rowerzystom?
11. Jak postępować w razie złamania?
12. Kiedy kierujący rowerem może korzystać z chodnika?
13. Czy można ominąć pojazd, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym?
14. Kto może wydać kartę rowerową?
15. Osoba prowadząca rower jest pieszym, rowerzystą czy kierującym?
16. Czy można zawracać w tunelu i na drodze jednokierunkowej?
17. Jak należy postąpić w przypadku zbliżania się karetki pogotowia jadącej na sygnale?
18. Co to jest jezdnia?
19. Czy rowerzysta na drodze o niewielkim ruchu może jechać po dowolnej stronie jezdni?
20. Jak należy postąpić, gdy zbliżamy się do skrzyżowania ze znakiem „ustąp pierwszeństwa”?

Załącznik 2.
Przykładowe pytania za 5 punktów:
1. Czego nie wolno rowerzyście? (min. 3 przykłady).
2. Gdzie nie wolno wyprzedzać? (min. 3 przykłady)
3. Przedstawiony znak oznacza zakaz:
a) Postoju ponad 5 minut,
b) Postoju ponad 1 minutę,
c) Zatrzymywania się.
4. Jak powinien się zachować wyprzedzany rowerzysta?
5. Jak powinien się zachować rowerzysta jadąc po ścieżce dla rowerów i pieszych?
6. Jeżeli zachowanie na drodze określone jest różnymi metodami, to w pierwszej kolejności należy stosować się do znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej czy poleceń i sygnałów dawanych przez kierującego ruchem?
7. Wyjechałeś na wycieczkę rowerową za miasto. Jak powinieneś się zachować, zbliżając się do przejazdu kolejowego oznaczonego znakiem:
a) Możesz wjechać na przejazd bez zwracania większej uwagi na torowisko, bo jak będzie jechał pociąg, to i tak dróżnik opuści szlaban,
b) Musisz zachować szczególną ostrożność i upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg,
c) Możesz przekroczyć przejazd tylko jako pieszy prowadząc rower.
8. Pierwszą czynnością poprzedzającą udzielenie pomocy ofiarom wypadku powinno być:
a) Ocena obrażeń ofiar wypadku,
b) Zadbanie o bezpieczeństwo ruchu w miejscu wypadku,
c) Wezwanie pogotowia ratunkowego i policji
9. Sygnał w postaci zielonej strzałki umieszczonej pod sygnalizatorem umożliwia warunkowe skręcenie we wskazanym kierunku, jeżeli jest nadawany łącznie z sygnałem:
a) Żółtym ciągłym wraz z czerwonym
b) Żółtym ciągłym,
c) Czerwonym.
10. Na tym skrzyżowaniu kierujący pojazdem 1:
a) Przejeżdża ostatni,
b) Ustępuje pierwszeństwa
tylko pojazdowi 2,
c) Ma pierwszeństwo przed pojazdem 3.
11.Znak ten oznacza:
a) Droga jest zamknięta tylko dla pojazdów silnikowych,
b) Na drogę nie wolno wjechać tylko od strony umieszczenia tego znaku,
c) Droga jest całkowicie zamknięta dla ruchu.
12. Który znak uprzedza o zbliżaniu się do drogi z pierwszeństwem przejazdu?
A.
B.
C.
13. W urazach narządu wzroku należy:
a) Nałożyć jałowy opatrunek osłaniający,
b) Przemyć oko wodą,
c) Wpuścić do oka krople dezynfekujące.
14. Który z przedstawionych znaków nie dotyczy rowerzystów:
a)
b)
c)
15. Przedstawiony rysunek obrazuje manewr:
a) Omijania,
b) Wymijania,
c) Wyprzedzania.
16. Znak:
a)oznacza, że droga jest tylko dla rowerów;
b) zwraca uwagę kierowcom samochodów, że na tej drodze jeździ wiele rowerów;
c)zakazuje wjazdu rowerów
17. W tej sytuacji kierujący
a) Pojazdem 1 ustępuje pierwszeństwa rowerzyście,
b) Pojazd 2 ma pierwszeństwo przed rowerzystą,
c) Pojazdami 1 i 2 mają pierwszeństwo przed rowerzystą.
18. Taka postawa kierującego ruchem oznacza:
a) Zezwolenie na ruch,
b) Zakaz wjazdu (stój),
c) Zezwolenie na skręt w lewo
19. Na drugą stronę jezdni nie wolno przechodzić:
a) Na zakrętach drogi,
b) Na skrzyżowaniach,
c) Będąc więcej niż 100 m od wyznaczonego przejścia lub skrzyżowania.
21. Który z niżej wymienionych pojazdów jest włączającym się do ruchu?
a) Wyjeżdżający z pobocza na jezdnię,
b) Wyjeżdżający z drogi bez przejazdu ("ślepej") na inną drogę twardą,
c) Wyjeżdżający z drogi oznaczonej znakiem "STOP".

Załącznik 3.
Przykładowa punktacja przeszkód ze sprawnościowego toru przeszkód, stosowanych w Ogólnopolskim Turnieju o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego:
Przeszkody za 2 punkty:
Zatrzymanie w miejscu; rynna; tarka; równoważnia.
Przeszkody za 5 punktów:
Ósemka; łezka; korytarz z desek krótkich; piaskownica; slalom kółkowy.

Uwagi o realizacji:
Jeżeli w klasie jest nieparzysta liczba uczniów zespoły mogą być 3-os., lub 1-os. Można też przeprowadzić lekcję na jednej jednostce lekcyjnej, jeżeli liczba osób w klasie jest mniejsza od 15. Temat można zrealizować w klasie IV jako podsumowanie i sprawdzenie wiedzy i umiejętności przed uzyskaniem karty rowerowej przez uczniów..

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.