Scenariusz zajęć integracyjnych w grupach rewalidacyjno- wychowawczych.
Zajęcia realizowane w ramach Programu „ W świecie zmysłów- patrzę, czuję, słyszę, smakuję ”.
Termin: 12.11.2015 r.
Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Łukasik
Temat zajęć: Kolorowe dni- czerwony.
Rodzaj zajęć: rewalidacyjno- wychowawcze
Czas trwania zajęć: 60 min.
Liczba uczestników zajęć: max.12 ( 2-3 rewalidacyjno- wychowawcze )
Cele szczegółowe zajęć:
- dostarczanie optymalnej ilości bodźców stymulujących poszczególne zmysły
- zdobywanie nowych doświadczeń zmysłowo-ruchowych
- niwelowanie lęku przed czymś nieznanym ( nieznane przedmioty, faktury, rodzaj dotyku, forma aktywności itp.)
- oswajanie z nowymi, nieznanymi lub budzącymi lęk dźwiękami, odgłosami, wrażeniami
- usprawnianie percepcji wzrokowej, dotykowej, węchowej, smakowej
- doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- zwiększanie sprawności motorycznej rąk
- wydłużanie czasu manipulowania przedmiotami
- rozwijanie spostrzegania
- wydłużanie czasu koncentracji uwagi
- zaspokajanie potrzeby kontaktu z drugą osobą, umożliwienie kontaktu
z rówieśnikami
- poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie
-wywoływanie pozytywnych emocji.
Metody pracy: praktycznego działania, zabawowa, elementy Metody Porannego Kręgu, muzykoterapii, zajęć plastycznych
Formy pracy: zindywidualizowana
Pomoce dydaktyczne: płyta i odtwarzacz CD, lampa ledowa emitująca kolorowe światło, płachta granatowego materiału z przymocowanymi kroplami deszczu wykonanymi ze srebrnej foli aluminiowej, lampa UV, jabłka: świeże, w miarę możliwości czerwone oraz utarte lub zmiksowane z cynamonem, sok malinowy, łyżeczki, farby do malowania rękoma, tacki lub talerzyki na rozcieńczone farby, połówki jabłek, duży plakat z namalowanym drzewem, duża miska z ciepłą wodą, mydło w płynie, ręczniki papierowe, instrumenty do grania ( grzechotki, bębenki, tamburyna, kołatki, trójkąty itp.)
Miejsce: Sala Doświadczania Świata
Przebieg zajęć:
Powitanie: wszystkich uczestników zajęć ustawiamy ( dzieci w wózkach) lub sadzamy w kręgu, zaciemniamy pomieszczenie ( opuszczamy rolety, gasimy światła), włączamy płytę z nagraną piosenką „ Chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko” i w tym samym czasie uruchamiamy lampę ledową emitującą kolorowe światełka, które przez cały czas trwania piosenki „tańczą’’ po ścianach zaciemnionego pomieszczenia. Podczas piosenki zachowujemy się cicho, umożliwiając dzieciom jej słuchanie i obserwowanie kolorowych światełek.
Po zakończeniu utworu, podnosimy rolety, włączamy światło i witamy się z wszystkimi dziećmi, wymieniając imię każdego z nich, podając rękę lub dotykając, głaszcząc. W miarę możliwości dzieci mogą się przywitać ze sobą nawzajem.
Stymulacja poszczególnych zmysłów:
- każdemu z uczestników zajęć po kolei podajemy instrument muzyczny i na melodię utworu „ Panie Janie” śpiewamy mu głośno i wyraźnie piosenkę „ Witaj ....., witaj...., jak się masz, jak się masz, wszyscy cię witamy, wszyscy cię kochamy, bądź wśród nas, bądź wśród nas”. W razie potrzeby pomagamy dziecku, z którym właśnie się witamy trzymać instrument i „ zagrać” do śpiewanej melodii. Pozostali wychowawcy włączają się w śpiewanie i granie na innych instrumentach lub angażują do grania inne dzieci. W ten sposób śpiewaną piosenką wyróżniamy każdego uczestnika zajęć, dając poszczególnym wychowankom możliwość zagrania na różnych instrumentach i zapoznania się z wywoływanymi przez nie dźwiękami
- każdemu z uczestników zajęć po kolei podajemy do obejrzenia i zbadania dotykiem lub powąchania duże, świeże, czerwone jabłko, a następnie łyżeczką do spróbowania jabłko utarte ( zmiksowane) z cynamonem oraz sok malinowy
- ponownie zaciemniamy całe pomieszczenie, pozostawiając tylko jakieś delikatne źródło światła i nad każdym uczestnikiem zajęć po kolei rozciągamy duży granatowy materiał , do którego przymocowane są powleczone srebrną folią aluminiową krople deszczu, podświetlamy je lampą UV. Dajemy każdemu dziecku czas na obserwowanie wywołanych w ten sposób efektów świetlnych
- na stoliku rozkładamy duży arkusz papieru, na którym wcześniej namalowaliśmy jesienne drzewo i pomagamy każdemu dziecku po kolei zanurzyć rękę w rozcieńczonej farbie ( w kolorze czerwonym, brązowym, żółtym lub pomarańczowym) oraz wykonać odcisk dłoni. Odciski dłoni poszczególnych dzieci będą kolorowymi, jesiennymi liśćmi na naszym drzewie. Dla dzieci o mocno ograniczonej sprawności manualnej przygotowujemy połówki jabłka-stemple, które zanurzamy w czerwonej farbie i które pomagamy odcisnąć na tym samym arkuszu, tak by nasze jabłuszka leżały pod drzewem
- po wykonaniu odcisku dłoni lub stempla z jabłka, pomagamy naszym podopiecznym umyć ręce w misce z ciepła wodą, do której dolewamy spore ilości mydła w płynie tak, by powstała obfita piana. W ten sposób dostarczamy dzieciom kolejnych bodźców: czuciowych ( ciepła woda) oraz wzrokowych ( biała piana, którą mogą się przez chwile pobawić). Na koniec wycieramy wszystkie ręce do sucha papierowymi ręcznikami.
Zakończenie zajęć:
Na zakończenie ponownie włączmy piosenkę „ Chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko” ( już bez efektów świetlnych) i po jej wysłuchaniu dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach.