Scenariusz zajęć „Andrzejkowe czary – mary”
Prowadząca: mgr Małgorzata Grędzicka
Data: 30.11.2015 r.
Grupa: 4 – 5 latki
Cel główny:
- kształtowanie postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego,
- poznanie wróżb andrzejkowych,
Cele operacyjne:
- zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe,
- czynnie uczestniczy w zabawach podczas zajęcia
- umie wyrażać uczucia i przeżywać radość zabawy z kolegami, koleżankami
- integruje się w zabawie i umie współdziałać z grupą kolegów i koleżanek
Metody:
-czynna,
-słowna,
-zadań stawianych do wykonania
Forma:
- zajęcia z całą grupą
Pomoce:
-świece,
-kapcie,
-jabłka,
-wosk,
-karteczki z nazwami zawodów
-papierowe serca z imionami,
-klucz,
-odtwarzacz CD,
-płyta CD,
-miska z wodą,
-klucz
Przebieg zabawy:
1. Zabawa z dziećmi „Czary-mary”. Zaśpiewanie piosenki.
Czary – mary, Czary – mary, Czary – mary, huuuu........(x2)
Hokus – pokus, ksz, ksz (x2)
Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra,
Hokus – pokus, ksz, ksz (x2)
Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra,
„Czary – mary” – oburącz zakreślamy koła od środka na zewnątrz;
„huuuu” – wyrzut dłońmi do przodu z rozpostartymi palcami;
„Hokus – pokus” – dwukrotne klaśnięcie w ręce;
„ksz, ksz” – wyrzut dłońmi do przodu, raz w prawą raz w lewą stronę;
„Abrakadabra” – trzykrotnie zataczamy krąg rękami przed sobą, coraz wyżej.
2. Wróżba- „Kapcie”.
Dzieci układają kolejno po jednym kapciu. Czyj pierwszy dotknie progu, tego pierwszy odwiedzi Mikołaj.
3. „Taniec – połamaniec”.
Dzieci dobierają się dowolnie w pary i poruszają się w rytm muzyki do ruchów wskazanych przez nauczyciela.
4. Wróżba- „Serca”
Przygotowane są dwa serca jedno dla chłopców, drugie dla dziewczynek. Dzieci przekuwają szpilką serca, na których na odwrotnej stronie wypisane są imiona dziewcząt lub chłopców. Zaznaczone imię będzie imieniem przyszłego męża lub żony.
5. Wróżba „Kim będę?”.
Dzieci siadają w kręgu na dywanie. Po kolei podchodzą do nauczyciela i losują karteczkę z napisanym zawodem. Nauczyciel głośno odczytuje zawód, jaki dziecko będzie wykonywało w przyszłości.
6. „Lanie wosku”
Na środku dywanu nauczyciel umieszcza miskę z wodą. Dzieci podchodzą pojedynczo trzymając w ręku klucz, a nauczyciel przelewa przez niego wosk. Podejmowanie próby odczytania tego co powstało.
7. Zakończenie.
Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.