Scenariusz zajęć logopedycznych
Temat: Jesień – utrwalenie prawidłowej wymowy głosek „sz”, „ż”, „cz” w wyrazach i wyrażeniach.
Cele:
•usprawnianie artykulatorów,
•ćwiczenie prawidłowej wymowy głosek „sz”, „ż”, „cz”,
•trening percepcji słuchowej.
Metody: ćwiczenia oddechowe, narządów mowy, artykulacyjne i słuchowe.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: płyta CD z dźwiękami „Trening słuchu” Joanna Graban, Romana Sprawka.
Materiały i narzędzia: kolorowe wiatraki, wstążki, świece, kartki papieru, kredki.
Przebieg zajęć:
•ćw. oddechowe:
1.kształtujące prawidłowe nawyki oddechowe w czasie spoczynku – oddychanie prze nos (wdech nosem, wydech ustami).
2.wzmacniające wydech:
- dmuchanie na kolorowe wiatraki,
- dmuchanie na paski wstążek trzymanych w dłoni,
- zdmuchiwanie z dłoni zwiniętych w kłębek wstążek,
- zdmuchiwanie płomienia świecy.
•ćw. narządów mowy (warg, języka):
- ptak – wysuwanie warg do przodu i robienie dzióbka,
- wiatrak – ruchy okrężne językiem po wargach,
- miodowe usta – zlizywanie kropelki miodu z górnej wargi,
- pyszna czekolada – mlaskanie językiem,
- kapiący deszcz - kląskanie językiem.
•ćw. artykulacyjne i słuchowe:
- naśladowanie syku węża(sss...) i szumu drzewa(szszsz...), naprzemiennie;
- naśladowanie spadających liści z drzewa:
sza, sze, szo, szu, szy,
asza, esze, oszo, uszu, yszy,
asz, esz, osz, usz, ysz,
ża, że, żo, żu, ży,
aża, eże, ożo, użu, yży,
aż, eż, oż, uż, yż,
cza, cze, czo, czu, czy,
acza, ecze, oczo, uczu, yczy,
acz, ecz, ocz, ucz, ycz;
- trening słuchu, co słyszysz?
szum morza, deszcz, prysznic, przelewanie wody, kapanie wody z kranu;
- nauka rysowanego wierszyka logopedycznego „Drzewo”:
„Dwie kreseczki prosto.
Jedna biegnie krzywo.
Gdy obie połączysz to wyrośnie drzewo”.
Opracowała: mgr Elżbieta Kaczmarek
Wojnowice Wielkopolskie