Scenariusz zajęć dla grupy 4- latków
Cel ogólny: rozwijanie mowy czynnej i biernej dziecka.
Cel:
Poznawczy:
- zapoznanie dzieci ze zjawiskami atmosferycznymi występującymi jesienią.
Kształcący:
- kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się;
- ćwiczenie narządów mowy: przodu języka na zgłoskach „kap”, „kap”, „szu- szu”;
- rozwijanie słuchu poprzez rozpoznawanie i nazywanie słyszanych dźwięków.
Wychowawczy:
- wdrażanie dziecka do zachowań i reguł przyjętych w grupie podczas rozmowy – zgłaszanie się
i cierpliwe czekanie na udzielenie głosu.
Metody nauczania wg M. Kwiatkowskiej:
- słowne: wiersz, rozmowa, zagadki
- percepcyjne: obserwacja, pokaz
- czynne: zadań stawianych do wykonania
Formy organizacyjne pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
Miseczka z wodą, wiersz „ Idzie Tola do przedszkola”- L. Krzemienieckiej, sylwety do wiersza (dwie dziewczynki, chłopiec, pies, parasol, chmurka z deszczem), środek multimedialny, płyta CD z odgłosami zjawisk przyrody, ilustracje do zagadek (parasol, deszcz), magiczne pudełko (sandały, okulary słoneczne, strój kąpielowy) (kalosze, peleryna przeciwdeszczowa, parasol, czapka), trójkąt, ilustracja chmurki i chmurki z deszczem do ewaluacji.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie „Lekcja ciszy” wg M. Montessori (zabawa służąca koncentracji uwagi).
Dzieci siedzą w kręgu, nauczycielka prosi, żeby zamknęły oczy. Upuszcza kroplę wody na dłonie dziecka. Dziecko, które poczuje dotknięcie kropli może otworzyć oczy.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć – zagadki.
Co to za kropelki z nieba na ziemię spadają?
Gdy je widzą ludzie parasole otwierają? (deszcz)
Mały daszek kolorowy,
jak spadochron się rozpina.
Przed wilgocią chroni głowy
Kiedy się go w reku trzyma (parasol)
3. Wysłuchanie wiersza – w formie krótkiej inscenizacji w wykonaniu nauczyciela z wykorzystaniem przygotowanych sylwet „ Idzie Tola do przedszkola”- L. Krzemienieckiej.
Idzie Tola do przedszkola pod osłoną parasola,
Deszczyk: kap, kap, kap.
Spotkała ją Hania w polu: Pod parasol weź mnie Tolu!
Deszczyk: kap, kap, kap.
Jasio też się deszczu boi. Chodź pójdziemy wszyscy w troje.
Deszczyk: kap, kap, kap.
Jeszcze pieska z sobą biorą. Chodź będziemy iść we czworo.
Deszczyk: kap, kap, kap.
Przyszli wszyscy do przedszkola, kapie woda z parasola.
Deszczyk: kap, kap, kap.
4. Rozmowa na temat treści wiersza:
Po wysłuchaniu wiersza nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
- Dlaczego Tola wzięła parasol, idąc do przedszkola?
- Kogo spotkała dziewczynka?
- Gdzie zaprosiła Tola swoich przyjaciół.?
5.Zagadki słuchowe „Jaki to dźwięk ? ( wiatru, padającego deszczu ).
Rozpoznawanie odgłosów zjawisk atmosferycznych z wykorzystaniem środka multimedialnego. Nauczyciel włącza nagranie odgłosów zjawisk atmosferycznych, zdaniem chętnych dzieci jest ich rozpoznanie, nauczyciel pokazuje rozwiązanie na komputerze – prosi, aby dzieci przedstawiły głosem i ruchem zjawiska pokazane na obrazkach „szu-szu”, „kap”, „kap”.
6. Zabawa dydaktyczna „Co jest potrzebne na spacer w deszczu?”.
Dzieci oglądają zgromadzone przedmioty w magicznym pudełku, zadaniem dzieci jest dokonanie selekcji, odłożenie zbędnych, rzeczy (sandały, okulary słoneczne, strój kąpielowy) , a zostawienie tych, które są potrzebne w czasie deszczu (kalosze, peleryna przeciwdeszczowa, parasol, czapka).
7. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Słońce świeci- deszczyk pada”.
Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy. Tłumaczy przebieg zabawy i zasady w niej obowiązujące. „Słoneczko” informuje nas, że świeci słońce, dzieci spacerują po sali w rytm muzyki granej na trójkącie przez nauczycielkę. Na przerwę w grze gdy nauczycielka wystawia obrazek przedstawiający „deszcz„– dzieci kucają i chowają głowy.
8. Podsumowanie zajęć:
Dzieci ustawiają się w kole. Nauczyciel prosi, aby oceniły, w jakim nastroju kończą dzisiejsze zajęcia poprzez ustawienie się pod chmurką (zabawa była ciekawa), bądź pod chmurką z deszczem (zabawa mi się nie podobała).