X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 29527
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Pasowanie na Przedszkolaka" i "Bezpiecznego Przedszkolaka" - scenariusz uroczystości grupowej

Scenariusz uroczystości grupowej
,,Pasowanie na Przedszkolaka" i ,,Bezpiecznego Przedszkolaka”

Data: 18.11.2015 r.
Godzina: 16:30
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Opracowanie i prowadzenie: naucz. Wioletta Surmik


PRZYGOTOWANIE DO UROCZYSTOŚCI:
- wykonanie zaproszeń dla rodziców,
- uzgodnienie z rodzicami pełnionych przez nich przed i w trakcie imprezy ról
(zakupienie upominków dla dzieci, pomoc w trakcie trwania imprezy ),
- dekoracja sali przez nauczycielkę.

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego nr: 1/13(2), 2/10, 3/1, 3/9

Program wychowania przedszkolnego: ,,Razem w przedszkolu”

Cele ogólne:

- udział w zabawach ilustrowanych ruchem do treści piosenek (ob. III aktywność ruchowa – ruch sceniczny),
- pasowanie na przedszkolaka (ob. X kompetencje kulturowe – obrzędy),
- różnicowanie modulacji głosu przy zdaniach pytających, wykrzyknikowych i oznajmujących (ob. X kultura żywego słowa).

Oczekiwane rezultaty dziecko:

- inscenizuje ruchem piosenki,
- śpiewa piosenki, recytuje wiersze
- bierze udział w występach grupowych,
- bawi się zgodnie z rówieśnikami i rodzicami,
- pokonuje lęk przed występami publicznymi,
- prezentuje dobry przykład ,,prawdziwego przedszkolaka”.

Metody: słowne, czynne

Formy: aktywne formy pracy z dziećmi i ich rodzicami.
Pomoce dydaktyczne: odtwarzacz płyt CD, nagrania piosenek, duża kartonowa kredka wykonana z kolorowego kartonu, maskotka Sznupka, lista dzieci do pasowania, wiersze, piosenki, kolorowe chustki, koszyk z rozwiązaniami zagadek, upominki dla dzieci (tuby kartonowe wypełnione cukierkami, książeczki ,,Bezpieczne dziecko – przyjaciel Sznupka”, breloczki – samoloty i książeczki - kolorowanki, tekst ślubowania, dekoracja okolicznościowa.

PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:

1. Wejście dzieci do sali do piosenki ,,Do przedszkola idzie maluch” - improwizacja ruchowa (źródło: Mini Mini ,,Przedszkolne przeboje”).
2. Powitanie gości przez Panią dyrektor, wygłoszenie słowa wstępnego.
3. ,,Sprawdzenie obecności” przez dzieci w oparciu o piosenkę ,,Wszyscy, są
witam was ...” (źródło: YouTube).
4. Powitanie gości przez przedstawicieli grupy wierszem ,,Serdecznie
witamy” (źródło: Internet)
5. Nawiązanie przez prowadzącą do obecnej pory roku (zagadka).

Co to za pani roześmiana, w złocie i w czerwieni,
liście maluje, dary niesie.
Czy już wiecie, kto to taki?
To ... PANI JESIEŃ

6. Taniec z chustkami ,,Wyszła jesień” (źródło PSPiA KLANZA).
7. ,,Jesienne zagadki” rozwiązywane przez dzieci (nawiązanie do tańców).

Spadają z drzewa, żółte i czerwone.
Wiatr je niesie w tę i tamtą stronę (LIŚCIE)

W lesie go spotkasz i dziwisz się srodze,
bo ma kapelusz, ale gdzie? Na nodze! (GRZYB)

Choć kolczaste, jak jeże każdy do rąk je bierze.
Rozbiera z odzienia i w ludziki zamienia (KASZTANY)

7. Inscenizacja piosenki ,,Kasztanek” (źródło ,,Tańce integracyjne”
Synkopa, Beata Wapińska).
8. Wspólne śpiewanie i taniec do piosenki ,,Kasztanki trzy” (źródło: PSPiA
KLANZA).
9. Mamy dla was kilka zadań , które musicie wykonać, żeby pokazać, że
jesteście gotowi, aby stać się prawdziwymi przedszkolakami.

Przykładowe zadania do wykonania:

- Zadanie pierwsze: wszystkie dzieci klaszczą w dłonie.
- Zadanie drugie: wszystkie dzieci skaczą na paluszkach jak piłeczki.
- Zadanie trzecie: wszystkie dzieci naśladują buzią koniki.
- Zadanie czwarte: wszystkie dzieci kręcą głową.
- Zadanie piąte: wszystkie dzieci liczą do 4.
- Zadanie szóste: wszystkie dzieci machają rączkami.

10. ,,Angielskie piosenki” – wspólny śpiew dzieci wraz z improwizacją
ruchową.
11. ,,Prawda czy fałsz?” - nawiązanie prowadzącej do umiejętności dzieci z
zakresu zasad bezpieczeństwa (jeżeli jest odpowiedź TAK – dzieci
podnoszą kciuk do góry, jeżeli NIE – kciuk opuszczony w dół)

- przez jezdnię przechodzimy na zielonym świetle? TAK
- gdy samochody mają czerwone światło, to stoją? TAK
- gdy jesteśmy na placu zabaw, to skaczemy po drzewach? NIE
- w przedszkolu zgodnie się bawimy? TAK
- czy od obcej osoby możemy przyjąć cukierki? NIE
- czy policjant może kierować ruchem drogowym? TAK
- czy dzieci mogą włączać same wtyczki do kontaktu? NIE

12. Rytmiczne przedstawienie piosenki ,,Sygnalizator świetlny” (źródło:
PSPiA KLANZA).
13. Przygotowanie do ślubowania poprzez recytację wiersza ,,Święto
Pasowania” (źródło: Internet).
14. Zbiorowe śpiewanie piosenki ,,Pasowanie na Przedszkolaka” (płyta CD
,,Martynka wśród przedszkolaków – jesień”).
15. Ślubowanie: Prowadząca odczytuje kolejne wersy „ślubowania”, po
każdym przeczytanym zdaniu dzieci powtarzają „ŚLUBUJĘ” (tekst
ślubowania nauczycielka układa według własnego pomysłu).
16. Czynności przygotowujące do pasowania dzieci na ,,Przedszkolaka
i Bezpiecznego Przedszkolaka”:
- wybrane dzieci przekazują Pani dyrektor symbol dużej kartonowej kredki
i maskotki Sznupka, którymi to będzie dokonane pasowanie.
17. Ceremonia pasowania dzieci:
- każde wyczytane przez nauczycielkę dziecko podchodzi do Pani
dyrektor, która pasuje kredką dzieci na ,,Przedszkolaka” i ,,Bezpiecznego
Przedszkolaka” - Sznupkiem.
18. Dzieci otrzymują drobne upominki, które wręcza prowadząca wraz z
Panią dyrektor.
19. Po akcie pasowania Pani dyrektor składa rodzicom gratulacje, a dzieciom
życzy dużo uśmiechu, radości i wielu ciekawych zabaw podczas pobytu w
przedszkolu.
20. Pani dyrektor wraz z nauczycielką zaprasza wszystkich rodziców na
poczęstunek (czas na wspólne rozmowy przy stolikach w celu
zintegrowania grupy gości).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.