Scenariusz zajęć przeprowadzonych dla grupy dzieci 3,4,5-letnich w PM nr 102 w Łodzi
Grupa „Niebieska”
Prowadząca zajęcia: Marzena Staniszewska - Rubacha
Obszar diagnozy: Upowszechnianie wśród dzieci wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń.
Temat: „ Zasady ruchu znamy, uśmiechnięte buzie mamy ”.
Data: 24.11.2015
Podstawa programowa: Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych (Orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach)
Pozostałe obszary z podstawy programowej: obszar 1,3,8,13
Cele główne:
-Kształtowanie postaw i zachowań właściwego przestrzegania zasad ruchu drogowego.
-Doskonalenie świadomości i dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
-Rozwijanie umiejętności efektywnego współdziałania w grupie.
- Wdrażanie do bezpiecznego i ostrożnego poruszania się po drogach i ulicach.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-wie, w którym miejscu i jak przechodzić przez ulicę z sygnalizacją świetlną i bez sygnalizacji;
- rozróżnia kolory i wymienia kolory świateł na sygnalizatorze oraz opisuje co każde oznacza;
-właściwie reaguje na podnoszone przez nauczyciela koła symbolizujące światła na sygnalizatorze;
-rozróżnia sytuacje bezpieczne i niebezpieczne na drodze, wymienia je i opisuje;
-pamięta tekst wiersza oraz piosenki i właściwie go interpretuje.
-rozwiązuje zagadki słuchowe i różnicuje zdania prawdziwe i nieprawdziwe;
Metody pracy:
-Oparte na aktywności dziecka: rozwiązywanie zagadek, oglądanie ilustracji, wypowiedzi dziecka, działanie, śpiew, ruch, taniec.
-Oparte na aktywności nauczyciela: rozmowa, pokaz, instrukcja, objaśnienie, pochwała, śpiew, ruch.
Formy pracy:
-Indywidualna
-Grupowa
-Zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: koła w dwunastu kolorach, płyta cd, ilustracje, makiety, karty pracy, zagadki dla dzieci, buzie smutne i uśmiechnięte.
Przebieg:
1. Powitanie dzieci przez nauczyciela. Utworzenie dużego koła na dywanie odśpiewanie w pozycji stojącej, grupowej piosenki rozpoczynającej zajęcia:
Podajmy sobie ręce
i stwórzmy duże koło,
zabawą i piosenką
witamy się wesoło x2
2. Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć poprzez rozłożenie na dywanie kół w dwunastu kolorach i dużego czarnego prostokąta przedstawiającego sylwetę sygnalizacji świetlnej. Zadanie dzieciom pytania, które z tych kolorów możemy spotkać przechodząc przez ulicę z sygnalizacją świetlną? Dzieci odpowiadają jakie kolory występują na sygnalizatorze, wybrane dzieci wyszukują z pozostałych kolorów kolor czerwony, zielony i żółty i umieszczają je na sylwecie sygnalizatora.
3. Zabawa ruchowa „ Światła”. Nauczyciel trzyma w dłoniach 3 koła (czerwone, zielone, żółte) zadaniem dzieci jest chodzenie po sali bez potrącania się i właściwe reagowanie na podnoszone do góry przez nauczyciela koła. Jeśli nauczyciel podniesie do góry koło czerwone - dzieci stają nieruchomo, koło zielone – dzieci poruszają się dalej, koło żółte – dzieci zwalniają, obserwując czy nauczyciel bierze w dłoń koło z kolorem czerwonym czy zielonym.
4. Rozmowa z dziećmi w kręgu na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy i w jej obrębie wspierana makietami obrazków przedstawiających różne sytuacje (dzieci grające w piłkę blisko ulicy, dzieci przechodzące przez ulicę w miejscu do tego nie wyznaczonym, dzieci przechodzące na czerwonym świetle) opisywanie przez dzieci ilustracji i przewidywanie przez dzieci następstw niewłaściwych zachowań oraz ustalenie czy były one właściwe czy nie i dlaczego.
5. Przypomnienie dzieciom wiersza W. Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść ulicę”. Wspólne mówienie tekstu nauczyciela z dziećmi wraz z określaniem kierunków – strony prawej i lewej)
Na chodniku przystań bokiem.
Popatrz w lewo bystrym okiem.
Skieruj w prawo wzrok sokoli,
Znów w lewo spójrz powoli.
Jezdnia wolna – więc swobodnie
Mogą przez nią przejść przechodnie.
6. „Ruch drogowy znam, zagadkę rozwiąże sam”. Nauczyciel rozkłada na dywanie karty z cyframi od 1 do 8 z jednej strony, z drugiej napisane są zagadki dla dzieci. Zadaniem dzieci jest policzenie ilości uderzeń w bębenek i rozpoznanie cyfry oraz rozwiązanie zagadki.
Zagadki dla dzieci:
- Zabawny zwierzak w paski, czasem mieszka w Afryce, czasem nas przeprowadza bezpiecznie przez ulicę.
- Jest przy każdej jezdni po to, by chodzić po nim piechotą.
- Gdy błyśnie zielonym okiem, to iść możesz pewnym krokiem, gdy żółte albo czerwone nie przechodź na drugą stronę.
- Plastikowy lub stalowy służy do ochrony głowy.
- Stoją przy drodze na jednej nodze, wszystkim kierowcom ku przestrodze.
- Obrazki na nich rozmaite, czyta kierowca zamiast liter.
- Składam się z kierownicy, ramy i kół z oponami,
może na mnie jechać człowiek ruszając nogami.
- Samochody, motocykle po niej się poruszają.
7. Improwizacja wokalno - muzyczno – ruchowa przy piosence „Dzieci i światła”. Dzieci podzielone na zespoły (zespół pierwszy - auta, zespół drugi; pary – dziecko z mamą) śpiewają oraz improwizują przy dźwiękach muzyki.
1. Po ulicach auta pędzą w różne strony.
Uważajcie dzieci na światło czerwone.
ref: Razem z mamą muszę stanąć,
kiedy światło jest czerwone.
A na drugą przejdę stronę
przy świetle zielonym.
2. Już hamują z piskiem auta rozpędzone.
Bo na dzieci mruga światełko zielone.
ref: Razem z mamą muszę stanąć,
kiedy światło jest czerwone.
A na drugą przejdę stronę
przy świetle zielonym.
3. Auta mkną po jezdni, chodnik jest dla dzieci.
Patrzcie jakie światło przed wami się świeci.
ref: Razem z mamą muszę stanąć,
kiedy światło jest czerwone.
A na drugą przejdę stronę
przy świetle zielonym.
8.Podsumowanie zajęć przez nauczyciela. Nauczyciel dzieli dzieci na 5 zespołów po 3,4 osoby. Każdy zespół otrzymuje po parze kół koloru czerwonego i zielonego. Zadaniem dzieci w zespołach jest wysłuchanie zdania wypowiadanego przez nauczyciela, ustalenie czy odpowiedz jest na tak czy nie i podniesienie właściwego koła. Koło czerwone oznacza odpowiedz na nie – fałsz, buzia smutna, koło zielone odpowiedz na tak – prawdę, buzia uśmiechnięta.
-Czy można przejść na drugą stronę jezdni kiedy światło jest czerwone?
-Wyskoczyła piłka na ulicę, czy można za nią pobiec?
-Czy chłopiec na rowerze dobrze się sprawuje, kiedy czepia się traktora i za nim pedałuje?
-Przez jezdnię sobie przebiegnę, bo mnie się bardzo śpieszy, niech inni sobie szukają przejścia dla pieszych.
-Czy zebra na pasach jest koloru biało – czarnego ?
-Czy bezpiecznie jest zjeżdżać na sankach z górki na ulicę?
-Czy wóz strażacki jest koloru czerwonego?
-Czy na rowerze możemy jeździć po ulicy?
-Czy możemy wejść na jezdnię jeśli na sygnalizatorze pali się żółte światło?
-Czy znak stop jest koloru czerwonego?
9.Rozdanie dzieciom zróżnicowanych stopniem trudności kart pracy przedstawiających różne sytuacje drogowe. Dzieci przyklejają uśmiechnięte buzie na tych obrazkach, które przedstawiają bezpieczne sytuacje.
10.Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę oraz pracę.