SCENARIUSZ SPOTKANIA Z OKAZJI DZNIA EDUKACJI NARODOWEJ 14.10.2015R
Uczestnicy spotkania: uczniowie i absolwenci (osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim); nauczyciele, terapeuci, pracownicy szkoły specjalnej
Cele spotkania:
• Integracja uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły.
• Doskonalenie umiejętności zachowania się podczas imprez szkolnych.
• Rozwijanie aktywności uczniów.
PRZEBIEG SPOTKANIA
1. Powitanie.
Witam serdecznie wszystkich zebranych uczniów, absolwentów naszej szkoły, terapeutów i nauczycieli. Chcę Was zapytać, czy wiecie, z jakiego powodu zebraliśmy się dziś wszyscy na holu, a nie w naszych salach i dlaczego wszyscy są tak pięknie ubrani?
Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty .
Chciałam, aby ten dzień był dla nas bardzo miły, ale też chciałam sprawdzić, czy po wielu latach wspólnej pracy dobrze się znamy... Przygotowałam zadania dla nauczycieli, terapeutów, ale również dla uczniów i absolwentów naszej szkoły. Proszę teraz, abyście podzielili się na dwie grupy (nauczyciele, terapeuci i uczniowie oraz absolwenci (uczniom może ktoś pomóc). Zadanie pierwsze jest dla nauczycieli i terapeutów.
2. Czy nauczyciele i terapeuci znają uczniów?
Chcę, aby nauczyciele i terapeuci, losowali kartki z powiedzeniami uczniów i absolwentów, i aby odgadli, kto jest autorem tego powiedzenia...
A. Który uczeń lubi to powiedzenie?
B. Odpowiedz na pytanie dotyczące ulubionych zajęć uczniów.
C. Czy jesteś dobrym nauczycielem i terapeutą?
• Wytłumacz drogę do celu. Używaj zwrotów w prawą. Lewą, do przodu, ilość kroków itp.
• Stwórz definicję przedmiotów (po kolei nauczyciele/ terapeuci, tłumaczą, a dzieci zgadują (sala gimnastyczna, mapa, klocki, kuchenka dydaktyczna, łyżka, hamak)
3. Czy uczniowie i absolwenci znają nauczycieli?
A. Czyj to głos? Uczniowie i absolwenci zgadują który z nauczycieli lub terapeutów wypowiedział zdanie: „Zapraszam na zajęcia!”
B. Z kim kojarzy się Wam ten opis:
• Na zajęciach nie próżnuje, uczniom przyprawy i potrawy serwuje.
• Gdy na klawiaturze komputera nie możesz znaleźć literki Ł, poproś go, a on zaraz wszystko podpowie Ci.
• Choć jest szczupła jak osa, na wuefie to niezła kosa.
• Poranki muzyczne prowadzi i z nikim się nie wadzi.
• Pomysłów na zajęcia ma mnóstwo, a w czwartek z masę solną i dary jesieni przerobiła na bóstwo.
• Choć w sobotę nazwisko panieńskie porzuciła, super zwyczajów w pracy z uczniami nie zmieniła.
• Na sali wymyśli ćwiczenia, nie dla lenia...
• Gdy ma do dyspozycji kredki, plastelinę, farby, zrobi z nich plastyczne skarby.
• Dzieci uczy jak być dobrym i co w Piśmie Świętym napisane, śpiewa pięknie i w kaplicy i nad ranem.
4. Nasze marzenia.
Proszę, abyście na kartkach napisali, jaka jest szkoła Waszych marzeń (najlepiej pojedyncze słowa).
Odczytanie pomysłów, zawieszanie kartek na tablicy.
5. Poczęstunek.
Zapraszam Was serdecznie na mała co nieco.
6. Zakończenie spotkania.
Dziękuję za spotkanie.
Opracowanie: Monika Woźniak