SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 5-LATKÓW
TEMAT: Cztery pory roku w przyrodzie
Cele ogólne:
° utrwalenie charakterystycznych cech pór roku
° rozpoznawanie pór roku po charakterystycznych zmianach zachodzących w przyrodzie
Cele operacyjne:
° potrafi rozwiązywać zagadki
° wymienia charakterystyczne cechy pór roku
° klasyfikuje i przyporządkowuje obrazki odpowiednio do pór roku,
° nazywa cztery pory roku
° wymienia pory roku w kolejności ich występowania
° wyróżnia zdania prawdziwe i fałszywe
Metody pracy:
° czynna - zadań stawianych do wykonania
° słowna - rozmowa, zagadki, objaśnienia
° oglądowa - pokaz, obserwacja
Formy pracy: indywidualna i grupowa
Umiejętności z podstawy programowej:
11/1 Rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku
11/2 Wie o czym mówi osoba zapowiadająca pogodę
12/1 Wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych
12/3 Potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu zwierząt i roślin w kolejnych porach roku
13/6 Zna stałe następstwo pór roku, miesięcy w roku
3/1 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie
5/4 Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach
8/2 Dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego
13/1 Liczy obiekty
14/4 Interesuje się czytaniem i pisaniem
14/6 Dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej
Środki dydaktyczne: ilustracje 4 pór roku, zagadki w koszyczkach, nazwy pór roku, obrazki pasujące do pór roku, instrumenty muzyczne (trójkąt, bębenek), buźka uśmiechnięta i smutna dla każdego dziecka, płyta CD - „Cztery pory roku” A. Vivaldiego.
Przebieg:
1.„Jaka to pora roku” zagadki słowno – obrazkowe
2.Dzielenie nazw pór roku na sylaby i głoski
3.„Rok na karuzeli”-słuchanie wiersza
4.„Kolor dla pór roku”-dopasowywanie kolorów do pór roku
5.„Zagadki z koszyczka”- losowanie zagadek z koszyka,
udzielanie odpowiedzi
6.„Taniec pór roku”zabawa muzyczno – ruchowa przy utworze
z cyklu „Cztery pory roku” A.Vivaldiego pt. „Zima”
7.„Do jakiej pory roku” - dopasowywanie obrazków do pór roku
8.Przeliczanie symboli każdej pory roku
9.„Lato – Zima” - zabawa muzyczno – ruchowa.
10.„Prawda – fałsz” - zabawa dydaktyczna
Prowadząca: Ewa Las